Dátum publikovania:
Ako si znížiť cholesterol

Foto: shutterstock.com

Ako si znížiť cholesterol

Vysoký cholesterol trápi, najmä od určitého veku, veľkú časť populácie. Lieky majú množstvo nežiaducich účinkov a nie každý ich môže užívať. Ako si teda poradiť s týmto strašiakom?

Tu sú niektoré základné kroky, ktoré môžu človeku pomôcť v boji s vysokým cholesterolom:

Konzumácia zdravých potravín: Zahrňte do svojej stravy potraviny bohaté na vlákninu, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné výrobky a strukoviny. Znížený príjem tukov, najmä nasýtených a transmastných kyselín, môže tiež pomôcť. Namiesto toho sa zamerajte na zdravé tuky, ktoré sa nachádzajú v orechoch, semienkach, avokáde, olivovom oleji a rybách. Konzumujte aspoň päť porcií ovocia a zeleniny denne, pretože obsahuje vlákninu, antioxidanty a ďalšie živiny, ktoré podporujú zdravú činnosť srdca. Zelený čaj je napríklad bohatý na antioxidanty a môže pomôcť znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zlepšovať celkové zdravie srdca. Pomáhajú aj celozrnné výrobky, ako sú celozrnný chlieb, celozrnná ryža, ovsené vločky a celozrnná pasta.

muž odmieta fasfood

Foto: shutterstock.com

Zvýšený príjem omega-3 mastných kyselín: Zahrňte do svojej stravy potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú losos, tuniak, makrela, ľanové semiačka a chia semienka. Tieto tuky môžu pomôcť znižovať hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi.

Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť zvyšovať hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a znižovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. Snažte sa cvičiť aspoň 30 minút denne, väčšinou aeróbne cvičenia, ako sú chôdza, beh, plávanie alebo jazda na bicykli.

Zvládanie hmotnosti: Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti a prípadná redukcia hmotnosti môžu pomôcť znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Zníženie konzumácie alkoholu: Nadmerná konzumácia alkoholu môže zvyšovať hladinu triglyceridov v krvi a zvyšovať riziko vzniku vysokého cholesterolu.

Nefajčenie: Fajčenie môže zvyšovať hladinu „zlého“ cholesterolu. Preto je dôležité prestať fajčiť alebo sa vyhnúť fajčeniu úplne.

Ak by sa vaše hladiny cholesterolu neznižovali dostatočne len prostredníctvom zmeny životného štýlu, váš lekár vám môže odporučiť farmakoterapiu vo forme statínov alebo iných liekov na zníženie cholesterolu.

Je dôležité dodržiavať pokyny svojho lekára a absolvovať pravidelné kontroly, aby sa zabezpečilo, že je hladina cholesterolu pod kontrolou.

ako znížiť cholesterol

Foto: shutterstock.com

Čoho sa vyvarovať pri vysokom cholesterole?

Pri snahe znížiť hladinu cholesterolu by ste sa mali vyhnúť alebo minimalizovať konzumáciu niektorých potravín.

Nasýtené tuky: Potraviny bohaté na nasýtené tuky, ako sú maslo, masť, mlieko s vysokým obsahom tuku, tučné mäso a údeniny, môžu zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi.

Transmastné kyseliny: Potraviny obsahujúce transmastné kyseliny, ako sú potravinové výrobky s umelými transmastnými kyselinami (napríklad niektoré pečivo, fast foody a sušienky), by ste mali minimalizovať alebo vyhýbať sa im úplne.

Rýchle občerstvenie: Fast foody a iné potraviny pripravované s rafinovanými olejmi, ako sú hranolky a ďalšie vyprážané potraviny, môžu obsahovať veľké množstvo nasýtených a transmastných kyselín.

Vyprážané potraviny: Vyprážané potraviny, najmä tie, ktoré sú pripravené v nerafinovaných olejoch na vysokej teplote, môžu obsahovať veľké množstvo transmastných kyselín a môžu zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi.

Rafinované potraviny: Potraviny s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov a jednoduchých cukrov, ako sú biela ryža, biely chlieb, sladkosti a sladené nápoje, môžu zvyšovať hladinu triglyceridov v krvi.

Nadbytok alkoholu: Nadmerná konzumácia alkoholu môže zvyšovať hladinu triglyceridov v krvi a môže mať negatívny vplyv na hladiny cholesterolu.

Vysoko kalorické potraviny: Nadmerná konzumácia vysoko kalorických potravín, ako sú fast foody, mastné dezerty a ďalšie energeticky husté potraviny, môže prispieť k nadváhe a zvýšeným hladinám cholesterolu.

|

Zmena stravovacích návykov a preferencia zdravých potravín s nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom vlákniny a živín môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi a zlepšiť zdravie srdca.

Dodržiavanie vyváženej stravy a zdravého životného štýlu môže byť kľúčom k dlhodobému zníženiu rizika vzniku srdcovocievnych ochorení.

zanesené cievy

Foto: shutterstock.com

Prečo je vlastne cholesterol zlý?

Cholesterol je látka v našom tele, ktorá hrá dôležitú úlohu pri tvorbe buniek, hormónov a žlčových kyselín. Avšak vysoké hladiny cholesterolu v krvi, najmä „zlého“ LDL cholesterolu, môžu zvyšovať riziko vzniku rôznych srdcovocievnych ochorení. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je vysoký cholesterol považovaný za rizikový faktor pre zdravie srdca:

Usadeniny v cievach: Vysoké hladiny cholesterolu môžu spôsobiť hromadenie cholesterolových usadenín na vnútorných stenách ciev, čo vedie k tvorbe aterosklerotických plakov. Tieto plaky môžu postupne zúžiť cievy a obmedziť prietok krvi, čo môže viesť k srdcovým infarktom, mozgovým príhodám alebo iným cievnym ochoreniam.

Koronárna arteriálna choroba: Ak sa aterosklerotické plaky tvoria v koronárnych artériách, ktoré zásobujú srdce krvou, môže to viesť ku koronárnej arteriálnej chorobe. Toto ochorenie môže spôsobiť bolesť na hrudníku, srdcový infarkt alebo iné srdcové problémy.

Mozgové príhody: Aterosklerotické plaky v cievach, ktoré zásobujú mozog krvou, môžu spôsobiť zablokovanie cievy alebo vznik krvácania, čo môže viesť k mozgovej príhode.

Periférne artériové ochorenie: Ak sú cievy, ktoré zásobujú nohy alebo iné časti tela krvou, zúžené alebo blokované aterosklerotickými plakmi, môže sa vyvinúť periférne artériové ochorenie, čo môže spôsobiť bolesť pri chôdzi, slabosť a iné problémy.

Iné kardiovaskulárne ochorenia: Vysoký cholesterol môže tiež zvyšovať riziko vzniku iných kardiovaskulárnych ochorení, ako sú hypertenzia, kardiovaskulárne zlyhanie a arytmia.

Je dôležité mať na pamäti, že vysoký cholesterol nemusí spôsobiť žiadne príznaky a môže byť nebezpečný, pretože môže zvyšovať riziko vzniku vážnych srdcovocievnych ochorení. Preto je dôležité pravidelne sledovať hladinu cholesterolu v krvi a dodržiavať zdravý životný štýl, aby sa minimalizovalo riziko vzniku týchto ochorení.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.