Prečo sa púšťa krv z nosa
Krvácanie z nosa, odborne nazývané epistaxa, je veľmi častý jav, ktorý vás môže prekvapiť v akomkoľvek veku. Hoci môže vyzerať na prvý pohľad odstrašujúco, vo väčšine prípadov nejde o nič závažné. Prečo ku krvácaniu z nosa dochádza? Vysvetlíme vám to v najbližších riadkoch. Nos obsahuje hustú sieť ciev umiestnených pomerne blízko povrchu sliznice. Práve preto je náchylný na krvácanie aj pri menšom podnete alebo poranení.
Je dobré si všímať, čo mohlo krvácanie spôsobiť a ako mu možno predchádzať.
Foto: shutterstock.com
Najčastejším dôvodom krvácania z nosa je suchý vzduch
V zimnom období, keď v domoch a bytoch dosť kúrime, suchý vzduch spôsobuje, že naša sliznica v nose môže ľahko popraskať. Stačí nevinné kýchnutie a niektorá z cievok môže prasknúť. Okrem suchého vzduchu môže krvácanie spôsobiť aj drobné poranenie pri šúchaní nosa alebo neopatrnom smrkaní.
Za krvácaním môže byť aj prechladnutie a alergie
Keď máme nos zahlienený alebo keď opakovane kýchame, dráždime sliznicu nosa, čím sa cievy zväčšujú. Toto napätie môže spôsobiť, že cievky prasknú a spustí sa krvácanie. Niektoré lieky, napríklad nosové spreje alebo lieky na riedenie krvi, môžu takisto prispievať k tomuto problému.
Dbajte na dostatočnú vlhkosť vzduchu, jemné zaobchádzanie s nosom a dostatok hydratácie.
Foto: shutterstock.com
V niektorých prípadoch sú dôvodom zdravotné komplikácie
Okrem bežných vyššie spomenutých príčin sa môžu za krvácaním z nosa skrývať aj zdravotné komplikácie. Napríklad ho môže spôsobiť aj vysoký krvný tlak, poruchy zrážanlivosti krvi či nedostatok vitamínu C. Cievy sa v ich dôsledku oslabia a náchylnosť na krvácanie sa zvýši.
Dôležité je vedieť, ako si poradiť, keď sa krvácanie spustí. Namiesto zakláňania hlavy dozadu, čo môže spôsobiť prehltnutie krvi, je lepšie predkloniť hlavu a jemne si nos stlačiť približne desať minút, aby sa krvácanie zastavilo. Ak krvácanie pretrváva dlhšie alebo je časté, je vhodné navštíviť lekára, aby sa zistila presná príčina.