Dátum publikovania:
Ako sa píše nie je za čo

Foto: pixabay.com

Ako sa píše nie je za čo

Gramatika slovenského jazyka je občas naozaj celá veda. V niektorých prípadoch je naozaj ťažké vyznať sa v tom, čo a ako správne písať, aby sme si neurobili hanbu. Tušíte napríklad, kedy sa píše slovné spojenie za čo a kedy zámeno začo?

Začo je opytovacie zámeno a prirovnať ho môžeme k zámenu prečo. Ak teda napríklad položíme otázku Začo sa mám ospravedlniť? alebo píšeme Podvádzal, začo dostal poznámku, vždy je to spolu. Prvý prípad je otázka zameraná na príčinu, druhý zase opytovacie zámeno uvádza vzťažnú vetu príčinnú. Rovnako je to vo vete Netuším, kto sa na mňa hnevá a začo.

Ak však riešime situáciu, keď Janka ukryla bábiku za strom, Danka za záhradný domček, tak za čo ho ukryla Elenka? V tom prípade píšeme za čo oddelene.

A ak odpovedáme nie je za čo, je to vždy oddelene.

žena píše

Foto: pixabay.com

 

 

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.