Dátum publikovania:
Prečo sa robia kútiky?

Foto: shutterstock.com

Prečo sa robia kútiky?

Kútiky, známe aj ako popraskané alebo zapálené miesta v rohoch úst, sú bežným problémom, ktorý môže postihnúť kohokoľvek bez ohľadu na jeho vek alebo pohlavie. Za ich vznikom môže stáť množstvo faktorov rôzneho významu. Niektoré z nich môžu poukazovať na zdravotné problémy vyžadujúce pozornosť.

Kútiky väčšinou zmiznú bez trvalých následkov.

Toto sú najčastejšie príčiny vzniku kútikov:

Nedostatok vitamínov a minerálov

Jedným z najčastejších dôvodov vzniku kútikov je nedostatok vitamínov skupiny B, najmä riboflavínu (B2), a minerálov, ako je železo. Tieto živiny zohrávajú kľúčovú úlohu v regenerácii pokožky a slizníc. Ak ich má telo málo, pokožka na citlivých miestach môže byť náchylnejšia na popraskanie a vznik zápalu. Pravidelný prísun vitamínov a minerálov je preto nanajvýš dôležitý.

Suchosť a podráždenie

Kútiky sa môžu objaviť aj v dôsledku suchej a podráždenej pokožky v oblasti úst. Najčastejšie sa s tým môžete stretnúť počas zimy, keď je vzduch prirodzene suchší a studený vietor pokožku vysušuje. Časté oblizovanie pier môže tento problém ešte zhoršiť.

|

Bakteriálne a plesňové infekcie

Plesňová infekcia, známa ako kandidóza, je jedným z najčastejších pôvodcov kútikov. Ako vzniká? Ak sú ústa a kútiky trvalo vlhké, vytvárajú ideálne prostredie pre rast baktérií a plesní. Tieto mikroorganizmy môžu spôsobiť infekcie, ktoré vedú k zápalu, začervenaniu a bolestivým trhlinkám.

Znížená imunita a zdravotné problémy

Riziko vzniku kútikov môže zvýšiť aj znížená imunita spôsobená chorobami, ako je cukrovka alebo autoimunitné poruchy alebo hormonálne zmeny, napríklad počas tehotenstva.

Kútiky sú síce nepríjemné, no pri správnom prístupe sa dajú efektívne riešiť.

Ako vzniku kútikov teda predchádzať?

Prevencia pred vznikom kútikov spočíva predovšetkým v pravidelnej a dôslednej starostlivosti o pokožku a zabezpečení dostatočného príjmu vitamínov a minerálov. Dôležité je udržiavať okolie úst suché, používať hydratačné balzamy na pery a vyhýbať sa oblizovaniu pier. Ak je problém chronický, je dôležité konzultovať tento problém s lekárom alebo dermatológom, aby sa zistila príčina a nasadila vhodná liečba.

Jarmila G. Gaľová

Jarmila G. Gaľová

redaktor

0948791969

[email protected]

Jarka pracuje v marketingu už viac ako 8 rokov. Počas svojej praxe pracovala ako marketingová špecialistka, eventová manažérka aj copywriterka. Aktuálne pracuje v marketingovej a komunikačnej agentúre LEMUR ako marketingový a komunikačný špecialista. Miluje písanie, interiérový dizajn, minimalizmus a cestovanie.