Prečo nepriberám
Mnoho ľudí sa trápi s nadváhou, no existuje aj opačný problém, ktorý môže byť rovnako frustrujúci, a tou je neschopnosť pribrať. Ak patríte medzi ľudí, ktorí jedia veľa, no na ich váhe sa to nijako neodzrkadľuje, priblížime vám v článku možné príčiny. Veríme, že vďaka nim objavíte spôsoby, ako pribrať zopár kilogramov navyše zdravo a efektívne.
Riešenie problémov s hmotnosťou nie je len o jedle, ale aj o pochopení svojho tela a jeho potrieb.
Za neschopnosťou pribrať sa môže skrývať:
1. Rýchly metabolizmus
Jednou z najčastejších príčin nepriberania je rýchly metabolizmus, vďaka ktorému telo spaľuje kalórie rýchlejšie ako u väčšiny ľudí. Ak máte geneticky predurčený rýchly metabolizmus, rozložte si jedlá na viacero menších porcií denne (5-6 jedál) a zvýšte váš kalorický príjem pomocou energeticky bohatých potravín, ako sú napríklad oriešky, avokádo,či chia, slnečnicové a tekvicové semienka. Sú bohaté na živiny a zdravé tuky.
2. Genetika
Možno patríte k ľuďom, ktorí majú genetickú predispozíciu k štíhlej postave. Ak sú vaši rodičia a prarodičia štíhli, je vysoko pravdepodobné, že máte rovnakú tendenciu byť štíhly ako oni. Pracujte viac na budovaní svalovej hmoty pomocou silového tréningu a uisttei sa, že vaše stravovanie obsahuje dostatok bielkovín, tukov a sacharidov.
3. Zdravotné problémy
Neschopnosť pribrať môže byť aj dôsledkom zdravotných problémov, ako sú napríklad: hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy), celiakia alebo iné tráviace problémy, diabetes typu 1, chronický stres alebo depresia. Ak máte podozrenie na akýkoľvek zdravotný problém, navštívte svojho lekára a absolvujte potrebné vyšetrenia, aby ste zistili príčinu vášho nepriberania.
Foto: shutterstock.com
4. Nedostatok stravy alebo nesprávny príjem kalórií
Možno si myslíte, že jete dostatočne. Váš kalorický príjem však nemusí byť dostatočný na to, aby vaše telo pribralo. Zapíšte si, čo počas dňa zjete, aby si mali prehľad o vašom kalorickom príjme. Do stravy navyše pridajte zdravé tuky (avokáde, olivový olej, orechy), sacharidy (ryža, cestoviny, ovsené vločky) a dodržiavajte pitný režim, aby vaše telo správne fungovalo.
Zdravé priberanie je cesta, ktorá vyžaduje trpezlivosť, pravidelnosť a správne rozhodnutia.
5. Stres a psychické faktory
Dlhodobý stres alebo psychické problémy môžu spôsobiť, že vaše telo spaľuje kalórie rýchlejšie alebo jednoducho stratíte chuť do jedla. Skúste do svojho denného programu zahrnúť relaxačné techniky, ako je meditácia, jogu alebo dychové cvičenia. Ak je váš stav vážnejší, vyhľadajte pomoc psychológa alebo terapeuta.
Kombinácia zmeny stravy, fyzickej aktivity a kontroly zdravotného stavu vám môže pomôcť pribrať. Pamätajte však, že je dôležité priberať zdravo a postupne.