Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť urieknutia a prekliatia

Mnoho kultúr na celom svete používa dym bylín.Foto: Shutterstock

Ako sa zbaviť urieknutia a prekliatia

Máte občas pocit, akoby vás prepadla náhla slabosť? Zvyknete pobavene poznamenať, že vás ktosi musel urieknuť? Možno je naozaj dôvod na to, že vám prišlo nevoľno. Občas stačí závisť či negatívne slová a citlivejšie osoby na to reagujú intenzívnejšie. Nezabúdajte, že aj myšlienky majú svoju silu. Či už v urieknutia či prekliatia veríte alebo nie, naše podvedomie nás dokáže ovplyvňovať vo veľkej miere. V minulosti sa tomu prikladala väčšia dôležitosť, no i dnes je dobré vedieť o tom čo najviac.

Čo pri urieknutí cítime?

Fyziologické a v podstate i psychické prejavy pri urieknutí môžu byť rôzne. Od bolesti hlavy, nevysvetliteľnej únavy a pocitu nepohody až po vracanie či hnačku.

Medzi časté prejavy patria:

Zvýšený pulz – urieknutie môže spôsobiť nárast pulzu, pretože je daná osoba nervózna, nahnevaná či vzrušená.

Zrýchlené dýchanie – niektorí ľudia reagujú zrýchleným a plytkým dychom, čo je znakom zvýšeného stresu a môže to viesť až k hyperventilácii.

Napätie v svaloch – svaly sa pri urieknutí napnú, lebo človek je podvedome pripravený na boj či obranu.

Zvýšená potreba močiť – emocionálny stres môže ovplyvniť aj funkciu močového systému a spôsobiť zvýšenú potrebu močiť.

Zvýšený pocit úzkosti – môže byť sprevádzaný búšením srdca, zvýšeným potením a trasom.

Medzi veľmi obľúbené patria aj rozličné amulety

Medzi veľmi obľúbené patria aj rozličné amulety. Foto: Shutterstock

Kto každý nás môže urieknuť?

Osôb, ktoré by nás teoreticky mohli urieknuť či prekliať, je veľa. V prvom rade sú to, samozrejme, ľudia, ktorých poznáme a máme s nimi osobný konflikt – vrátane rodinných príslušníkov, priateľov či kolegov, nadriadených a podriadených. Rovnako tak nám však môžu podobným spôsobom ublížiť aj neznáme osoby – ľudia na verejných miestach či na internete, kde im anonymita umožňuje vyjadrovať beztrestne a nedohľadateľne svoje názory bez obáv o následky.

Ako sa pred urieknutím chrániť?

Spôsobom je pomerne veľa, záleží od vás i konkrétnej situácie. Medzi najvyužívanejšie patrí červená stužka. Tento symbolický ochranný prvok môže byť nosený na ruke, krku alebo inom mieste na tele. Nosenie červenej stužky však závisí od osobnej viery a presvedčenia jednotlivca. Pre niektorých ľudí môže mať symbolika a rituály spojené s červenou stužkou psychologický účinok a pomôcť im cítiť sa psychicky silnejšími a menej ovplyvnenými negatívnymi vplyvmi. Bežne ju zvyknú mamičky viazať novorodencom na rúčku, prípadne na kočiarik. V minulosti ju bábätko malo nosiť až do dňa krstu ako ochranu pred zlými kliatbami.

Spodná bielizeň nosená naruby je tiež pomerne častým spôsobom, ako sa ľudia snažia chrániť pred urieknutím. Negatívne energie sa tak údajne nasmerujú smerom od nás. Najčastejšie sa to využíva na miestach s veľkým počtom ľudí.

Pálenie sviečok je pomerne bežným rituálom, ktorý možno aj podvedome realizuje takmer každý z nás. Pre niektorých ľudí môže zapálenie sviečky mať psychologický účinok, ktorý im pomôže cítiť sa psychicky silnejšími alebo uvoľnenejšími. To môže byť spojené s pocitom pokoja, meditácie alebo duchovného spojenia. Sviečky sa často používajú v rôznych duchovných praxiach na vytvorenie svätého alebo rituálneho priestoru, ale aj na „vyčistenie“ priestoru. Existujú dokonca aj energeticky nabité sviečky, ktoré majú podľa niekoho väčšiu silu ochrany pred urieknutím.

Medzi veľmi obľúbené patria aj rozličné amulety. Majú byť zdrojom ochrany pred negatívnymi energiami, urieknutím, zlým okom alebo inými nebezpečenstvami. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, vrátane kovov, drahokamov, dreva, bylín alebo iných prírodných materiálov. Ich účinnosť je tiež založená na viere, symbolike a duchovných presvedčeniach jednotlivca.

Rôzne kultúry a náboženstvá majú svoje vlastné tradičné amulety s rôznymi účelmi. Napríklad nazývame ich amuletmi proti zlému oku, amuletmi na ochranu, amuletmi na šťastie alebo amuletmi na zlepšenie zdravia. Tu je niekoľko príkladov:

Oko Fatimy (Hamsa): Tento amulet je považovaný za ochranný symbol v islamskej, židovskej a kresťanskej tradícii a má za úlohu ochrániť pred negatívnymi energiami a zlým okom.

Kľúč od srdca: V niektorých kultúrach sa verí, že tento amulet symbolizuje otvorenie srdca pre lásku a harmóniu a pomáha ochrániť pred zlým okom.

Ruženec – je duchovný amulet v kresťanskej tradícii a používa sa pri modlitbách a rozjímaní.

Tetragrammaton: Tento amulet obsahuje hebrejské písmená a používa sa na ochranu v židovskej tradícii.

|

Ako sa zbaviť urieknutia?

Ak už máte pocit, že ste boli urieknutý, existuje viacero spôsobov, akými by ste sa mohli očistiť.

Rituál s „vydymením“ bylinami: Mnoho kultúr na celom svete používa dym bylín, ako je biela šalvia, kadidlo alebo palo santo, aby odstránili negatívnu energiu. Zapáľte bylinky a prevoňajte nimi priestor vo vašom dome alebo okolo seba. Pri tomto rituáli si môžete predstavovať, ako negatívna energia opúšťa váš život.

Očistný kúpeľ so soľou: Kúpeľ so soľou, ako je morská soľ môže pomôcť vyčistiť negatívnu energiu a uvoľniť napätie. Počas kúpeľa si predstavujte, ako negatívna energia opúšťa váš telo. Za najúčinnejšiu bylinku do kúpeľa sa považuje rastlinka čistec (latinsky Stachys). Ak je človek urieknutý, na hladine vody sa vytvoria huspeninovité zrazeniny hustej konzistencie, uvádza webový portál Astron.

Urieknutie, porobenie aj prekliatie: Ako sa chrániť proti urieknutiu a pred negatívnymi energiami?

Uvoľnenie negatívnych ľudí a situácií: Jedným z najdôležitejších krokov pri riešení urieknutia je identifikovať negatívnych ľudí alebo situácie vo vašom živote a pokúsiť sa ich odstrániť alebo minimalizovať. Zvážte, či sa odpojíte od ľudí, ktorí vás ťahajú dolu, a snažte sa udržiavať pozitívne vzťahy a prostredie.

Meditácia a vizualizácia: Meditácia a vizualizácia môžu byť účinnými nástrojmi na očistenie mysle a tela od negatívnej energie. Sústreďte sa na pozitívne myšlienky a predstavujte si, ako sa obklopujete ochrannou energiou alebo svetlom.

Obrátenie sa na duchovného vodcu: Ak sa cítite silne ovplyvnení urieknutím alebo negatívnou energiou, môžete sa obrátiť na duchovného vodcu alebo duchovného poradcu, ktorý vám môže poskytnúť radu a pomôcť vám vyrovnať sa s touto situáciou.

Hádzanie uhlíkov

Pomerne využívaným rituálom proti urieknutiu či prekliatiu je aj rituál hádzania uhlíkov. Nazýva sa aj „odsýpanie“ alebo „odsýpacie uhlíky“.

Zahŕňa nasledujúce kroky:

Príprava uhlíkov – Považujú za materiál, ktorý dokáže absorbovať negatívnu energiu.

Zapálenie uhlíkov – Uhlíky sa zapália, čím sa vytvorí dym a pach. Dym sa potom považuje za spôsob, ako odstrániť negatívnu energiu.

Prechádzanie priestoru – Osoba, ktorá vykonáva rituál, potom prechádza priestorom s horiacimi uhlíkmi, aby dym mohol čistiť a odstraňovať negatívnu energiu.

Modlitby alebo afirmácie – Počas rituálu sa môžu vykonávať modlitby alebo afirmácie, ktoré majú pomôcť pri ochrane alebo odstránení negatívnych vplyvov.

Symbolické čistenie: Tento rituál sa často považuje za symbolický spôsob čistenia a obnovy duševnej a duchovnej rovnováhy.

Veľmi obľúbená je aj tzv. zápalková voda. Do misky so studenou vodou stačí vhodiť 3 až 9 zápaliek tak, že ich voda zahasí. Ak odpadnutý uhlík zo zápalky klesne na dno, znamená to, že sa vám „stalo z očí“. Takouto vodou si potom musíte pretrieť čelo, prípadne sa z nej aj napiť. Ide o jeden z najvyužívanejších rituálov proti urieknutiu.

Nezabúdajte na to, že psychický tlak vedie ja k mnohým ochoreniam organizmu. Vo svojej knihe Choroby z nenávisti (urieknutie, porobenie, prekliatie) to rozoberá aj psychiater Teodor Rosinský.

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

[email protected]

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.