Dátum publikovania:
Ako sa píše o s dvoma čiarkami

Foto: shutterstock.com

Ako sa píše o s dvoma čiarkami

Potrebujete na počítači napísať ő a netušíte ako na to? Stačí poznať správnu klávesovú skratku, prípadne vložiť symbol a je to vyriešené.

Maďarská klávesnica: Ak máte maďarskú klávesnicu, pravdepodobne viete napísať „ő“ jednoducho stlačením príslušnej klávesy. Na maďarských klávesniciach sa obvykle nachádza pri „Alt Gr“ alebo „Right Alt“.

Kombinácia klávesov:

V systémoch Windows môžete použiť kombináciu „Alt + 139“ (musíte držať stlačenú klávesu Alt a zároveň zadať číslice 139 na numerickej klávesnici). Veľké Ő vytvoríte kombináciou klávesov Alt + 138.

V systéme Mac môžete použiť kombináciu „Option + O“ a potom pustiť a stlačiť znak „o“ znova.

Vloženie z reťazca znakov: Vo väčšine textových editorov a správcov súborov môžete tiež vložiť diakritický znak „ő“ pomocou možností vkladania špeciálnych alebo diakritických znakov. Zvyčajne nájdete túto možnosť v ponuke „Vložiť“.

Funguje to však aj nasledovne:

pomocou kombinácie klávesou Alt:

pravý Alt + é + o = ő

pravý Alt + é + O = Ő

 

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.