Prečo sa robí herpes?
Herpes, známy tiež ako opar, je vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje vznikom bolestivých pľuzgierikov na perách alebo v ich okolí. Spôsobuje ho herpes simplex vírus (HSV). Tento vírus patrí medzi najrozšírenejšie vírusy na svete a je charakteristický tým, že už raz infikovaný človek ho má v tele celý život a môže sa opakovane aktivovať.
K prvej infekcii herpes vírusom dochádza často už v detstve alebo počas mladosti.
Ako sa herpes vírus prenáša a prečo nezmizne?
Vírus sa prenáša priamym kontaktom s nakazenou osobou, napríklad bozkom, použitím spoločných predmetov, ako sú poháre alebo uteráky, alebo prostredníctvom slín. Po infikovaní sa vírus usadí v nervových bunkách, kde zostáva neaktívny až do jeho aktivácie. Jeho opätovné návraty sú prirodzeným dôsledkom schopnosti vírusu „ožiť“ pri oslabení imunity alebo vplyvom iných faktorov.
Prečo a kedy vzniká?
Medzi časté spúšťače vzniku herpesu patrí stres, únava, hormonálne zmeny alebo vystavenie tela extrémnym podmienkam, napríklad silnému slnečnému žiareniu či nízkym teplotám. Tieto faktory vytvárajú ideálne podmienky na to, aby sa vírus začal množiť a prejavil na pokožke. Pravdepodobnosť vzniku herpesu môže výrazne zvýšiť aj oslabená imunita spôsobená chorobami, ako sú chrípka, nachladnutie či chronické ochorenia, rovnako aj užívanie liekov, ktoré znižujú schopnosť imunitného systému bojovať proti infekciám, ako sú kortikosteroidy alebo chemoterapia.
Náchylnosť na herpes môže ovplyvniť aj zlá životospráva vrátane nedostatočného spánku a nedostatku dôležitých vitamínov a živín, ako je vitamín C, zinok alebo lyzín. Bez dostatočnej podpory telo nedokáže účinne bojovať s vírusom, čo vedie k jeho častejším návratom.
Foto: shutterstock.com
Ako môže vzniknúť v dôsledku stresu?
Psychický stres má priamy vplyv na imunitný systém, čím sa zvyšuje riziko aktivácie herpes vírusu. Emocionálne napätie spôsobuje zvýšenú produkciu hormónu kortizolu, ktorý oslabuje obranné mechanizmy tela, preto sa herpes často objavuje počas obdobia zvýšeného psychického tlaku a emočného vypätia.
Výskyt herpesu je možné minimalizovať, ako aj zmierniť jeho prejavy.
Ako predchádzať vzniku herpesu?
Prevencia herpesu spočíva najmä v podpore imunitného systému a minimalizácii rizikových faktorov. Doprajte si pravidelný spánok, vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály a vyhýbajte sa stresovým situáciám. Pri slnečnom počasí vám môže pomôcť aj použitie opaľovacích krémov na pery alebo balzamov s ochranným faktorom. Ak máte herpes často alebo je závažný, je potrebné odkonzultovať váš stav s lekárom.