Dátum publikovania:
Čo pomáha na reumu

Foto: shutterstock.com

Čo pomáha na reumu

Aby sme vedeli ako pomôcť pri ťažkostiach s reumou, musíme poznať jej príčiny a následky. Je dôležité si uvedomiť, že je nutná zmena životného štýlu a možno aj podstúpenie viacerých možností liečby pre skvalitnenie života.

Cieľom liečby reumatických ochorení je zmierniť ich symptómy, spomaliť ich progres a zlepšiť kvalitu života. Liečba zahŕňa kombináciu fyzioterapie, užívania liekov, zmenu životného štýlu a v niektorých prípadoch si vyžaduje chirurgický zákrok.

Zmiernenie príznakov reumy farmakologickou liečbou

Prvým krokom v liečbe reumy je farmakologická liečba, ktorá zmierňuje bolesť a zápal. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako napríklad ibuprofen, alebo naproxén, pomáhajú znižovať zápal a bolesť v kĺboch, no kvôli riziku vedľajších účinkov sú určené len na krátkodobé použitie.

Chorobu modifikujúce antireumatické lieky (DMARDs), ako napríklad metotrexát, zabraňujú napredovaniu reumatoidnej artritídy tým, že potláčajú imunitný systém a tým zmierňujú zápal.

Biologická liečba sa používa u pacientov, u ktorých liečba pomocou DMARDs nezaberá. Táto liečba cieli na špecifické molekuly v imunitnom systéme, ktoré spôsobujú zápal.

Kortikosteroidy sa používajú na krátkodobé liečenie reumy, aj kvôli vysokému počtu vedľajších účinkov (napr. priberanie na váhe, oslabenie kostí).

Foto: shutterstock.com

Fyzioterapia a pohyb

Pohyb je kľúčom k udržaniu mobility a k prevencii stuhnutosti svalov a kĺbov. Pravidelný pohyb pomáha k nárastu svalovej hmoty, ktorá podporuje kĺby. Aj keď sa pacienti s reumou často stretávajú so stuhnutosťou, bolesťou a zápalom , správne nastavený pohyb môže výrazne zlepšiť ich zdravotný stav. Pred začatím akéhokoľvek cvičebného plánu by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Strečing, teda cvičenia na zlepšenie pohyblivosti sú jemné naťahovania rúk, nôh, chrbta a krku. Medzi ne patrí napríklad tai-chi, alebo joga.

Aeróbne cvičenia, cvičenia, ktoré zlepšujú kardiovaskulárnu kondíciu bez nadmerného zaťaženia kĺbov. Príklady: chôdza, plávanie a cvičenie vo vode, jazda na bicykli…

Posilňovacie cvičenia sú cvičenia zamerané na posilnenie svalov a kĺbov. Napr. cvičenia s činkami, alebo vlastnou váhou.

Stabilizačné cvičenia na udržanie stability a rovnováhy sú dôležité pre zníženie rizika pádov a poranení, čo je pre pacientov s oslabenými kĺbmi zásadné. Radíme sem cvičenia ako státie na jednej nohe, použitie balančných dosiek, pilates.

Foto: shutterstock.com

Tip: Ak máte pri cvičení opuchnuté, alebo bolestivé kĺby používajte studené a teplé obklady. Pravidelnosť cvičenia je kľúčová.

Strava a doplnky výživy

Strava je dôležitá pri zmierňovaní zápalových procesov v tele. Niektoré z potravín majú prirodzene protizápalové účinky. K týmto potravinám radíme ryby, špenát, bobuľové ovocie, zázvor a kurkumu.

Hoci doplnky stravy nie sú náhradou za lieky a cvičenie, môžu pomôcť k zlepšeniu celkového zdravia. Pri reumatických ochoreniach sa odporúča užívať vitamín D, C, kolagén, Boswelliu (kadidlovník), probiotiká, glukozamín, chondroitín.

Alternatívne terapie

Aj keď nie všetky alternatívne terapie majú vedecký základ, mnohí ľudia hlásia pozitívne výsledky.

Je však dôležité konzultovať tieto metódy s lekárom, aby sa predišlo možným komplikáciám.

Medzi alternatívne terapie radíme akupunktúru, masážne terapie, aromaterapiu, bylinnú medicínu, hydroterapiu (vodoliečbu), elektroterapiu, meditáciu, ale aj jógu a tai-chi.

Zmena životného štýlu

Udržiavanie zdravej hmotnosti – nadváha, alebo obezita kladie zvýšený tlak na kĺby, najmä na kolená, boky a chrbticu. Redukcia hmotnosti môže pomôcť k zmierneniu bolesti.

Zvládanie stresu – stres môže zväčšiť zápal a zintenzívniť príznaky reumy.

Dostatok spánku a regenerácia – spánok je dôležitý pre regeneráciu tela a podporu imunitného systému.

Hydratácia – hydratácia je veľmi dôležitá pre zdravie kĺbov, pretože synoviálna tekutina, ktorá lubrikuje kĺby sa skladá prevažne z vody.

Fajčenie a alkohol – fajčenie a užívanie alkoholu značne narúša imunitný systém.

Ortopedické pomôcky a ergonomické prispôsobenia – správne prispôsobenie pracovného prostredia a používanie ortopedických pomôcok môže pomôcť k zníženiu zaťaženiu kĺbov.

Rady, ktoré sa uchovali z generácie na generáciu

Obklady z horčičných semien – semená majú zahrievací účinok, čo môže pomôcť zmierniť bolesť v stuhnutých a opuchnutých kĺboch.

Príprava: Niekoľko lyžíc horčičných semienok rozdrvte a zmiešajte ich s horúcou vodou, kým vám nevznikne pasta. Tú si potom natrite na postihnuté miesto.

Zemiakový obklad – tiež slúži na zmiernenie bolesti a opuchu.

Príprava: Uvarte zemiaky v šupke, roztlačte ich na kašu a nechajte trochu vychladnúť. Kašu natrite na obväz a postihnuté miesto do nej zabaľte.

Žihľava – má protizápalové a detoxikačné účinky.

Použitie: Pripravte si čaj zo sušených lístkov a pite ho 1-2x denne.

Tvarohové zábaly – chladivý tvaroh môže pomôcť zmierniť opuch a zápal v postihnutých kĺboch.

Použitie: Natrite hrubú vrstvu tvarohu na gázu a priložte na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť 30-60 minút.

Zuzana Olajosova