Dátum publikovania:
Čo by sa stalo, keby vyhynuli všetky muchy

Foto: shutterstock.com

Čo by sa stalo, keby vyhynuli všetky muchy

Aj keď si mnohí z vás spájajú muchy s nepríjemným bzučaním a otravovaním počas letných dní, tieto malé tvory majú v ekosystéme nesmierne dôležitú úlohu. Čo by sa stalo, ak by vyhynuli? Ich úplné vyhynutie by malo ďalekosiahle dôsledky na životné prostredie, potravinový reťazec i ľudstvo. 

Muchy sú nenahraditeľnými článkami ekosystémov.

Rozklad organickej hmoty

Muchy sú dôležitými rozkladačmi organického odpadu, ako sú napríklad uhynuté zvieratá, výkaly a hnijúce rastliny. Larvy múch (tzv. červy) tieto látky rýchlo rozkladajú, čím prispievajú k recyklácii živín späť do pôdy.

Dôsledkom vyhynutia múch by došlo k spomaleniu rozkladu, čo by viedlo k hromadeniu odpadových materiálov a uhynutých organizmov. Neodstránené biologické zvyšky by mohli byť zdrojom chorôb pre iné živočíchy, ba dokonca aj pre ľudí.

|

Narušenie potravinového reťazca

Muchy sú potravou pre mnohých živočíchov, vrátane pavúkov, vtákov, žiab, rýb a netopierov. Pre mnohé druhy tvoria muchy sú dokonca základom ich stravy.

Dôsledkom vyhynutia múch by mohli mnohé druhy, ktoré sa živia muchami, dramaticky znížiť svoje počty alebo úplne vyhynúť. Pokles ich populácie by tak prirodzeným spôsobom ovplyvnil aj ďalšie druhy, čím by sa narušila biodiverzita v mnohých ekosystémoch.

Problémy s opeľovaním

Málokto vie, že niektoré druhy múch zohrávajú významnú úlohu aj v oblasti opeľovania rastlín, najmä v chladnejších oblastiach a vo vysokých nadmorských výškach, kde je pomerne menej včiel.

Dôsledokom vyhynutia múch ako opeľovačov by mohli niektoré rastliny, vrátane poľnohospodárskych plodín, zaznamenať pokles produkcie a tie, ktoré od opeľovania muchami závisia, by mohli vyhynúť.

Mucha 2

Foto: shutterstock.com

Výskum a medicína

Larvy múch sa používajú v medicíne na čistenie rán (tzv. larválna terapia), keďže dokážu odstrániť odumreté tkanivo bez poškodenia zdravého tkaniva.

Dôsledokom vyhynutia múch by pacienti s chronickými alebo infikovanými ranami stratili jednu z efektívnych a prirodzených možností liečby. Ďalšou ohrozenou oblasťou by bol vedecký výskum na muchách (napríklad na octomilkách). Je základom pre genetické a biologické štúdie, a tak by sa bez nich spomalil pokrok v medicíne a biológii.

Ekonomické a environmentálne dopady

Muchy zohrávajú významnú úlohu aj v recyklácii živín a kontrole populácií iných druhov hmyzu.

Dôsledkom vyhynutia múch by mestá a obce v budúcnosti museli investovať do alternatívnych spôsobov likvidácie organického odpadu. Bez múch by sa navyše mohli iné druhy hmyzu rýchlo rozmnožiť, čím by sa narušila ekologická rovnováha.

Vyhynutie múch by spôsobilo vážne ekologické, ekonomické a zdravotné problémy.

Na prvý pohľad pre mnohých síce pôsobia ako bezvýznamné tvory, no bez nich by sa náš svet stal nečistým, nevyváženým a menej odolným miestom pre život. A to by nechcel nikto z nás.

Jarmila G. Gaľová

Jarmila G. Gaľová

redaktor

0948791969

[email protected]

Jarka pracuje v marketingu už viac ako 8 rokov. Počas svojej praxe pracovala ako marketingová špecialistka, eventová manažérka aj copywriterka. Aktuálne pracuje v marketingovej a komunikačnej agentúre LEMUR ako marketingový a komunikačný špecialista. Miluje písanie, interiérový dizajn, minimalizmus a cestovanie.