Dátum publikovania:
Prečo je more slané

Foto: shutterstock.com

Prečo je more slané

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je more slané? Slanosť morskej vody fascinuje mnohých. Odkiaľ sa teda táto soľ berie? Prečo je more na rozdiel od sladkovodných jazier a riek slané? Odpoveď nájdete v kombinácii geologických, chemických a biologických procesov, ktoré prebiehali na Zemi milióny rokov. Pozrite sa s nami na to bližšie.

Ako vzniká morská soľ?

Slanosť mora je výsledkom neustáleho procesu zvetrávania hornín na pevnine a ich prísunu do oceánov. Keď dažďová voda padá na povrch Zeme, rozpúšťa minerály a soli z hornín. Táto voda obohatená o rozpustené látky, steká do riek a neskôr do morí a oceánov. Medzi najvýznamnejšie soli v morskej vode patrí chlorid sodný, známy ako kuchynská soľ. Práve tá dodáva morskej vode charakteristickú slanú chuť.

Morská soľ

Foto: shutterstock.com

Obrovské množstvo vody pritekajúce do morí milióny rokov spôsobilo postupnú akumuláciu soli. Na rozdiel od riek, oceány nemajú prirodzený odtok, takže rozpustené soli sa v nich hromadia. Tento proces sa začal už pred miliardami rokov. Prvé oceány vznikli po ochladení Zeme a kondenzácii vodných pár v atmosfére. Už vtedy boli oceány mierne slané vďaka minerálom rozpusteným z novovznikajúcich hornín. Počas geologických období sa slanosť mora stabilizovala na súčasnej úrovni, ktorá predstavuje priemerne 35 gramov soli na liter vody.

Voda z riek obsahuje len malé množstvo soli.

|

Prečo sú rieky sladké?

Rieky sú síce zdrojom soli pre oceány, ale samy o sebe nie sú slané. Dôvodom je, že riečna voda je v neustálom pohybe a nesie so sebou len malé množstvo soli, ktoré sa nestíha akumulovať. Navyše, voda z riek a jazier sa neustále obnovuje vďaka dažďom, topiacemu sa snehu a podzemným zdrojom. Táto dynamika zabraňuje hromadeniu solí.

Slanosť morskej vody má zásadný význam pre život na Zemi.

Slanosť mora a jej význam

Slanosť mora ovplyvňuje aj sopečná aktivita. Pod morským dnom existujú hydrotermálne pramene, z ktorých sa do vody dostávajú chemické prvky vrátane sodíka a chlóru. Práve tieto procesy dodávajú do mora ďalšie množstvo solí. Rovnako aj sopečné plyny uvoľňujúce sa počas erupcií môžu rozpúšťaním vo vode vytvárať chloridy, ktoré sú hlavnou zložkou morskej soli.

Slanosť morskej vody ovplyvňuje hustotu vody, ktorá hrá kľúčovú úlohu v oceánskych prúdoch a teplotnej regulácii planéty. Slaná voda je tiež prostredím, kde vznikol prvý život, a dodnes poskytuje domov obrovskému množstvu organizmov, ktoré sú na toto prostredie dokonale prispôsobené.

Jarmila G. Gaľová

Jarmila G. Gaľová

redaktor

0948791969

[email protected]

Jarka pracuje v marketingu už viac ako 8 rokov. Počas svojej praxe pracovala ako marketingová špecialistka, eventová manažérka aj copywriterka. Aktuálne pracuje v marketingovej a komunikačnej agentúre LEMUR ako marketingový a komunikačný špecialista. Miluje písanie, interiérový dizajn, minimalizmus a cestovanie.