Prečo si nepamätáme sny
Aj vám sa často stáva, že si po zobudení nie a nie spomenúť na sen? Je to naozaj bežný jav a súvisí to s procesmi v našom mozgu. Pozreli sme sa na to trošku bližšie.
Veľký význam má, kedy sa zo sna prebudíme
Fáz spánku je viacero a sny sa najčastejšie vyskytujú v REM fáze – ktorá sa vyznačuje rýchlym pohybom očí. Ak sa zobudíme počas nej, pravdepodobne si na sen spomenieme.
Ak sa zobudíme počas hlbokej spánkovej fázy NREM, sny si dokážeme vybaviť len veľmi ťažko.
Spomalená činnosť mozgu
Počas spánku síce náš mozog funguje, ale len v obmedzenom režime. To má za následok, že je hippokampus – časť mozgu zodpovedná za ukladanie spomienok-, menej aktívny. Sny sa nám uložia len do krátkodobej pamäti a ak sa na nich po prebudení nesústredíme a nezapíšeme si ich, jednoducho na nich zabudneme.
Menej neurotransmiterov
Počas spánku sa mení hladina neurotransmiterov (ako je acetylcholín, noradrenalín a serotonín), čo ovplyvňuje schopnosť vytvárať a uchovávať spomienky. Počas REM spánku je hladina noradrenalínu (ktorý podporuje pamäť) nízka, čo sťažuje zapamätanie snov
Náhle prebudenie
Ak nám zazvoní budík alebo nás náhle prebudí niečo nečakané, sen sa nám jednoducho „vyparí“ z hlavy. Rovnako ak sa po zobudení okamžite venujeme nejakým povinnostiam či riešime niečo závažnejšie, jednoducho sa do popredia dostanú nové informácie.
Psychika
Niektorí ľudia majú tendenciu nevenovať pozornosť svojim snom alebo ich nepovažujú za dôležité, čo ovplyvňuje ich schopnosť spomínať si na sny.
Stres a nedostatok spánku môžu tiež znižovať schopnosť pamätať si sny.
Návod na zapamätanie si snov:
Veďte si denník a po prebudení si okamžite zapíšte, čo sa vám snívalo.
Nepoužívajte budík, ale niečo príjemnejšie a menej agresívne.
Po prebudení sa snažte vedome sústrediť na samotný sen a jeho detaily. Premýšľajte o ňom ešte predtým, ako otvoríte oči.
Dbajte na svoj spánkový režim.
Trénujte. Aj spomínanie si na sny sa môže časom u človeka výrazne zlepšiť