Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť kruhov pod očami

Ako sa zbaviť kruhov pod očami? Foto: Shutterstock

Ako sa zbaviť kruhov pod očami

Každé ráno sa stretávame s vlastným odrazom v zrkadle a často si všímame tie malé detaily, ktoré hovoria príbeh našich životov. Jedným z najčastejších a vizuálne zreteľných znakov je výskyt tmavých kruhov pod očami. Tieto kruhy môžu byť nielen estetickým problémom, ale aj tichým poslom našich životných návykov, zdravotného stavu a genetického dedičstva.

Ponoríme sa do tajomstva kruhov pod očami – skúmame ich príčiny, vplyv na naše celkové zdravie a vzhľad a predstavíme účinné metódy, ako ich zmierniť alebo dokonca úplne odstrániť. Od genetických faktorov až po životný štýl, tento článok vás prevedie rôznymi aspektmi, ktoré prispievajú k vzniku týchto nežiaducich znakov únavy a stresu, poskytne rady odborníkov a odporúčania pre vašu dennú rutinu starostlivosti o pleť, aby vaše oči znovu žiarili sviežosťou a vitalitou.

Prírodné prostriedky na odstránenie kruhov pod očami

Chladené čajové vrecúška sú základným tipom od našich mám. Zelený čaj alebo čaj z harmančeka majú protizápalové vlastnosti. Po vychladení ich na niekoľko minút položte na zatvorené viečka.

Uhorka má chladivé a osviežujúce účinky. Plátky uhorky položené na oči na pár minút môžu pomôcť znížiť opuchy a oživiť pokožku.

Ricínový olej je známy svojimi hydratačnými vlastnosťami a môže pomôcť pri obnove pokožky. Potrite si ním pokožku pod očami.

Ružová voda má osviežujúce a upokojujúce účinky. Môžete ju aplikovať na vatové tampóny a nechať ich na očiach niekoľko minút.

Olej s vitamínom E má antioxidačné vlastnosti a môže pomôcť zmierniť tmavé kruhy pod očami.

Gél s aloe vera má upokojujúce účinky a môže pomôcť pri hydratácii a liečbe citlivej pokožky pod očami.

Jemná masáž okolo očí podporí cirkuláciu krvi a pomôže znížiť tmavé kruhy.

Zdravý životný štýl, dostatočný spánok a hydratácia sú kľúčové pre zdravú pokožku. Zlepšeniu zdravia pokožky pomôže strava bohatá na vitamín C, vitamín K, železo a kolagén.

Vždy je dôležité byť opatrný pri aplikácii čohokoľvek v blízkosti očí a je vhodné najprv testovať na malej oblasti pokožky, aby ste sa uistili, že nedochádza k alergickej reakcii.

Pomôcť môžu aj čajové vrecúška

Pomôcť môžu aj čajové vrecúška. Foto: Shutterstock

Krémy a séra na kruhy pod očami

Pri hľadaní krémov a prípravkov na zmiernenie kruhov pod očami je dôležité vyberať také, ktoré obsahujú účinné zložky zamerané na konkrétne príčiny tmavých kruhov.

Prípravky môžu obsahovať retinol, ktorý pomáha pri obnove kožných buniek a môže zlepšiť textúru a tón pleti. Vitamín C je známy svojimi svetliacimi a antioxidatívnymi vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť zredukovať tmavosť kruhov pod očami. Kofeín nie je iba životabudič, má schopnosť zmierniť opuchy a stimulovať cirkuláciu, čo môže pomôcť pri redukcii tmavých kruhov. Kyselina hyalurónová poskytuje intenzívnu hydratáciu, čo môže pomôcť vyplniť jemné vrásky a zmierniť vzhľad tmavých kruhov. Peptidy podporujú tvorbu kolagénu a elastínu, ktoré môžu zlepšiť pevnosť a elasticitu pokožky. Vitamín K môže byť obzvlášť účinný pri znižovaní tmavých kruhov spôsobených cievnymi problémami. Arnika má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť pri redukcii tmavých škvŕn a opuchov. Zelený čaj alebo extrakty z harmančeka obsahujú antioxidanty a majú protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť zmierniť opuchy a tmavé kruhy. Niacinamid (vitamín B3) pomáha zlepšiť vzhľad pokožky, redukovať pigmentáciu a zlepšiť elasticitu.

V lekárňach a drogériách nájdete širokú ponuku produktov, ktoré vám pomôžu v boji proti kruhom pod očami. Stačí len vybrať si ten, ktorý sa vám bude pozdávať najviac v súvislosti s pôvodom vášho problému, zložením produktu či typom aplikácie.

Pri výbere krému alebo séra na kruhy pod očami je dôležité brať do úvahy váš špecifický typ pokožky a príčiny kruhov pod vašimi očami. Vždy je vhodné vyskúšať produkt na malej časti pokožky, aby ste sa uistili, že nedochádza k alergickej reakcii. Okrem toho, pre dosiahnutie najlepších výsledkov je dôležité kombinovať používanie týchto produktov so zdravým životným štýlom, dostatočným spánkom a hydratáciou. Ak máte obavy alebo špecifické zdravotné problémy, odporúča sa konzultovať váš problém a vybrané prípravky s dermatológom.

Prekrytie kruhov pod očami

Prekrytie kruhov pod očami. Foto: Shutterstock

Ako prekryť kruhy pod očami

Efektívne prekrytie kruhov pod očami dosiahnete pomocou správnych kozmetických techník a kvalitných produktov. Tie nájdete napríklad v ponuke DM.

Pred aplikáciou make-upu je dôležité hydratovať oblasť pod očami. Použite sérum alebo ľahký očný krém, ktorý nezaťaží pokožku. Následne si vyberte korektor, ktorý je o jeden odtieň svetlejší než váš bežný make-up. Pre kruhy s modrým alebo šedým podtónom použite korektor s ružovým alebo broskyňovým tónom. Pri hnedých kruhoch pomôže žltkastý alebo zlatý podtón. Korektor nanášajte len na tmavé miesta. Neaplikujte ho na celú oblasť pod okom, aby ste predišli efektu „pandy“. Na presnú aplikáciu môžete použiť štetec alebo prsty. Korektor jemne rozotrite alebo poklepte do pokožky. Dávajte pozor, aby ste pokožku príliš netlačili alebo neťahali. Pre dlhotrvajúci efekt a zabránenie usadzovaniu korektora v jemných linkách jemne poprášte oblasť pod očami transparentným alebo farebným púdrom. Predtým, než vyrazíte do práce či na kávu s priateľmi, skontrolujte váš make-up pri prirodzenom svetle, aby ste sa uistili, že všetko vyzerá prirodzene a rovnomerne.

Tip: Ak chcete odvrátiť pozornosť od očí, použite jasnejšie farby rúžov alebo výraznejší očný make-up.

Pamätajte, že menej je niekedy viac. Prekrytie by malo vyzerať prirodzene a nemalo by byť príliš ťažké alebo umelé. Experimentujte s rôznymi odtieňmi a značkami, aby ste našli to, čo najlepšie vyhovuje vašej pleti.

Ako prekryť kruhy pod očami vám ukáže vo svojom videu známa Jana Hrmová. 

|

Pomôcť môže aj estetická klinika

Ak prírodné prostriedky a kozmetické riešenia nie sú dostatočne efektívne, existujú rôzne estetické zákroky, ktoré môžu pomôcť zmierniť alebo odstrániť tmavé kruhy pod očami. Vždy je dôležité najprv poradiť sa s kvalifikovaným dermatológom alebo estetickým lekárom, aby ste sa uistili, že zvolený zákrok je vhodný pre vaše konkrétne potreby a zdravotný stav.

Najčastejšími ošetreniami sú aplikácia kyseliny hyalurónovej a laserová terapia. Injekcie s hyalurónovou kyselinou môžu pomôcť vyplniť oblasť pod očami, čím odstraňujú tmavé kruhy spôsobené stratou objemu alebo tenkou pokožkou. Podľa informácií Kliniky ENVY obsahujú produkty určené na vyplnenie kruhov aj lidokaín – anestetikum, ktoré znižuje bolestivosť a zabezpečuje optimálny komfort po celú dobu aplikácie. V oblasti aplikácie sa môžu vyskytnúť modrinky, mierny opuch alebo malé chrastičky po vpichoch, ktoré sa úplne vytratia do 2 týždňov. Výsledky sú viditeľné okamžite po aplikácii a vydržia v priemere 12 mesiacov.

Laserové ošetrenie môže pomôcť pri zlepšení farby pleti a textúry. Môže tiež stimulovať produkciu kolagénu a zlepšiť celkový vzhľad pokožky.

Je však dôležité mať realistické očakávania a byť si vedomý možných rizík a vedľajších účinkov spojených s týmito zákrokmi. Pred rozhodnutím sa pre akýkoľvek estetický zákrok je dôležité dôkladne prebrať všetky možnosti, riziká a očakávané výsledky so svojím lekárom.

Ako vznikajú kruhy pod očami?

Kruhy pod očami vznikajú z rôznych dôvodov. V niektorých prípadoch môžu byť kruhy pod očami dedičné. Ak majú kruhy pod očami aj ďalší členovia vašej rodiny, je možné, že ide o genetický faktor. Dôvodom môže byť aj starnutie, s vekom pokožka stráca kolagén a stáva sa tenšia, čo môže viac odhaliť tmavé kruhy spôsobené krvnými cievami pod pokožkou.

Nedostatok spánku môže spôsobiť, že pokožka pod očami bude vyzerať bledšie, nedostatok tekutín zasa to, že pokožka bude suchá. Tmavšie kruhy tak budú viditeľnejšie. Rovnako im neprospieva ani prílišné opálenie.

Tmavnutie oblasti pod očami môžu spôsobiť aj alergické reakcie a suché oči. Rovano môže k tvorbe tmavých kruhov pod očami prispieť aj opuch a zápal v okolí očí.

Vzhľad pokožky pod očami ovplyvňuje aj fajčenie, nadmerný príjem alkoholu a užívanie drog.

Keďže príčiny môžu byť rôzne, riešenia a spôsoby liečby sa líšia. V niektorých prípadoch môže pomôcť zlepšenie spánkových návykov, hydratácia alebo použitie určitých kozmetických prípravkov. V iných prípadoch môže byť potrebná lekárska konzultácia, najmä ak sú tmavé kruhy pod očami spojené s alergiami alebo inými zdravotnými problémami.

Jana Beerová

Jana Beerová

redaktorka FAQ.sk

https://lemur.sk

0903 675 627

jana@lemur.sk

Majiteľka komunikačnej agentúry LEMUR, viac ako 20 rokov pôsobí v oblasti médií, marketingu a PR.