Dátum publikovania:
Ako sa obliecť na svadbu

Ako sa obliecť na svadbu? Foto: Shutterstock

Ako sa obliecť na svadbu

Pozvali vás na svadbu a neviete si poradiť s otázkou, čo si oblečiete? Povieme vám, ako na to. 

Formálna svadba

Na formálnej svadbe je očakávaný primeraný dress code pre všetkých, ktorí prichádzajú ako hostia.

Ženy

Vhodné sú formálne šaty, ako koktejlové šaty alebo dlhé večerné róby. Farby a vzory by mali byť sofistikované a nie príliš výrazné. Dôležité sú tiež doplnky ako šperky a elegantné kabelky, ktoré by mali dopĺňať celkový outfit. Pri topánkach myslite okrem vzhľadu aj na ich pohodlnosť, aby ste v nich s radosťou pretancovali celú noc.

Portál Tvoja svadba odporúča riadiť sa aj ročným obdobím. Pri zimnej svadbe odporúča vyhnúť sa pastelovým farbám, ktoré sú ideálne skôr na jarnú svadbu. Naopak, na jarnú svadbu sa nehodia žiadne ligotavé materiály.

Muži

Zvyčajne sa očakáva oblek a kravata. Preferované sú tmavé farby ako čierna, tmavomodrá alebo tmavosivá. Oblek by mal byť dobre padnúci a doplnený čistými elegantnými topánkami. Pre veľmi formálne svadby môže byť vhodný aj smoking.

Viac rád pre mužov si môžete pozrieť v perfektnom videu s radami od Filipa Horeckého zo StyleMate:

|

Je dôležité pripomenúť, že na svadbe by sa hostia nemali obliekať príliš výrazne alebo konkurovať neveste. Vyhnúť by sa mali aj príliš svetlým alebo bledým farbám, ktoré môžu pripomínať svadobné šaty. Ako pripomína aj magazín Glami, hviezdami slávnostného dňa by mali byť mladomanželia.

Menej formálna prírodná svadba

Veľmi obľúbené sú aj menej formálne svadby v prírodnom prostredí. Na takejto svadbe je vhodné zvoliť oblečenie, ktoré je pohodlné, vhodné do vonkajšieho prostredia a zároveň slušné.

Prírodná svadba

Prírodná svadba. Foto: Shutterstock

Ženy

Vybrať si môžete ľahké letné šaty, ideálne s kvetinovým vzorom alebo v pastelových farbách. Dĺžka môže byť rôzna, ale často sa volia midi alebo maxi, ktoré sú pohodlné a praktické pre pobyt vonku. Alternatívou k šatám môže byť kombinácia elegantnejšieho topu a sukne. Vzhľadom na prírodné prostredie sú vhodné ploché topánky alebo sandále. Vyhnite sa vysokým podpätkom, ktoré by sa mohli zapichovať do mäkkej pôdy. Praktickými a štýlovými doplnkami budú slnečné okuliare, jemná bižutéria a klobúk alebo šatka.

So výberom správnych šiat vám pomôže aj video od Daniely Gažovej. Nájdete v ňom nielen cenné rady, ale aj konkrétne ukážky modelov šiat:

|

Muži

Hodí sa ľahká košeľa s dlhými rukávmi, kombinovaná s chino nohavicami alebo elegantnými džínsami. Košeľu s krátkymi rukávmi radšej nechajte doma, radšej si vyhrňte dlhé rukávy. Pri saku si vyberte ľahšie materiály a svetlejšie farby. Dolaďte pohodlné elegantné topánky, mokasíny alebo elegantné tenisky. Nezabudnite na slnečné okuliare a svoj outfit môžete doplniť aj šviháckym klobúkom.

Pozor na počasie, keďže svadba je vonku, je dobré si pripraviť niečo na chladnejšie večery, napríklad ľahký kabát alebo šál.

Nebojte sa opýtať

Ak sa informácia o oblečení nenachádza na pozvánke, nebojte sa opýtať budúcich mladomanželov na to, aké oblečenie bude vhodné na ich svadbu. Určite tým nič nepokazíte a budete pokojnejší.

Jana Beerová

Jana Beerová

redaktorka FAQ.sk

https://lemur.sk

0903 675 627

jana@lemur.sk

Majiteľka komunikačnej agentúry LEMUR, viac ako 20 rokov pôsobí v oblasti médií, marketingu a PR.