Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť blchy v posteli

Foto: shutterstock.com

Ako sa zbaviť blchy v posteli

Blcha je drobný parazitický hmyz, ktorý sa živí krvou svojho hostiteľa. Existuje niekoľko druhov bĺch, ale najčastejšie sa s nimi stretávame u domácich zvierat, ako sú mačky a psy, z ktorých je možný ich prenos na človeka. Ide o nepríjemné parazity, ktoré môžu spôsobiť svrbenie, alergie a dokonca prenášať niektoré choroby, preto je dôležité rýchlo sa ich zbaviť, ak sa vyskytnú v domácnosti alebo na domácich miláčikoch.

Veľkosť blchy

Blchy sú veľmi malé, väčšinou merajú len od 1 do 4 milimetrov na dĺžku. Ich malá veľkosť im umožňuje ľahko sa skrývať v srsti svojich hostiteľov alebo v matracoch a posteľnej bielizni. Blchy môžu vďaka špeciálnemu elastickému proteínu (rezilín) vynikajúco skákať, dokážu doskočiť 18 cm do výšky a 33 cm do dĺžky.

Farba

Väčšina bĺch má tmavohnedú farbu, ktorá im pomáha splynúť s farbou srsti zvieraťa alebo textílií, v ktorých sa skrývajú.

Štruktúra tela

Blchy majú ploché telo, ktoré im umožňuje ľahko sa pohybovať v srsti zvieraťa alebo medzi vláknami textílií. Majú dlhé nohy, ktoré im pomáhajú preskakovať z hostiteľa na hostiteľa.

Životný cyklus

Blchy počas životného cyklu prechádzajú niekoľkými štádiami, ktorý zahŕňa vajíčka, larvy, kukly a dospelé jedince. Dospelé blchy sa živia krvou svojho hostiteľa a vajíčka kladú do jeho srsti alebo do prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Na svete poznáme asi 1600 druhov bĺch, na Slovensku žije do 100 druhov. Blchy sa živia cudzopasne krvou vtákov a cicavcov. Dĺžka života blchy sa pohybuje od niekoľkých mesiacov po tri roky.

Potrava

Dospelé blchy sa živia krvou svojho hostiteľa. Ich hryzacie orgány sú adaptované na satie krvi.

blcha

Foto: shutterstock.com

Ako účinne odstrániť blchy z postele?

Blchy a ich vajíčka nevydržia vysoké teploty.

Zbaviť sa blchy v posteli môže byť nepríjemné, ale nie je to nemožné. Tu je niekoľko krokov, ktoré by mali pomôcť:

Pranie posteľnej bielizne

Pokiaľ máte podozrenie, že sa vo vašej posteli vyskytuje blcha, všetku posteľnú bielizeň by ste mali vyprať na vysokej teplote a potom ju dať do sušičky, rovnako na čo najvyššiu teplotu. Blchy a ich vajíčka nevydržia vysoké teploty.

Vysávanie

Dôkladne vysajte posteľ, ale aj celé jej okolie, najmä priestory pod posteľou a v blízkosti postele. Uistite sa, že má váš vysávač silný sací výkon a použite aj príslušenstvo na čistenie škvŕn a na škáry.

Pranie pyžama a županu 

Vyprať je nevyhnutné všetko oblečenie, ktoré prišlo do kontaktu s posteľou, a to na vysokej teplote.

Použitie insekticídov

Vhodné je použiť insekticídne spreje alebo prášky, ktoré sú určené na zabíjanie bĺch. Dôkladne si preštudujte návod na použitie a postupujte podľa neho. Vyhýbajte sa kontaktu s kožou a očami.

Odstránenie hniezd a úkrytov

Skontrolujte posteľ a jej okolie na prítomnosť hniezd bĺch. Odstráňte akékoľvek nepotrebné veci, ktoré by mohli slúžiť ako úkryty pre blchy.

Preventívne opatrenia

Po zbavení sa bĺch si dávajte pozor, aby ste si ich znova nepriniesli do domácnosti. Ak máte domáce zvieratá, zvážte ich ošetrenie proti blchám.

Ak sa problém s blchami nezlepší alebo sa dokonca zhorší, môže byť potrebné kontaktovať odborníka na kontrolu škodcov, ktorý vám pomôže riešiť problém profesionálnym spôsobom.

|

Kde je najvyššia pravdepodobnosť výskytu bĺch?

Domáce zvieratá – najmä mačky a psy. Blchy sa pripevňujú k srsti týchto zvierat a živia sa ich krvou.

Posteľ a matrace – Ak sa v domácnosti vyskytujú blchy na domácich zvieratách, môžu sa veľmi jednoducho prenášať na posteľ a matrac. Blchy sa skrývajú v posteľnej bielizni, vankúšoch a medzi matracom a rámom postele.

Koberce a čalúnenie – Blchy sa môžu skrývať aj v kobercoch, čalúnení nábytku a iných textíliách v domácnosti.

Podlahové krytiny – Blchy môžu byť skryté v podlahových krytinách, najmä v oblastiach, kde spia domáce zvieratá.

Verejné miestnosti – Blchy sa môžu prenášať aj z verejných miestností, ako sú hotelové izby, kancelárie, verejné dopravné prostriedky a iné miesta, kde sa môžeme stretnúť s infikovanými osobami alebo zvieratami.

Vonkajšie prostredie – Blchy sa môžu vyskytovať aj vonku, najmä v oblastiach, kde sa zdržujú voľne žijúce zvieratá, ako sú hlodavce alebo vtáky.

Je dôležité byť obozretný a vykonávať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo vstupu bĺch do domácnosti a ich rozmnožovaniu, najmä ak máte domáce zvieratá.

Pravidelná starostlivosť o domácich miláčikov a udržiavanie čistoty v domácnosti môže pomôcť minimalizovať riziko výskytu bĺch.

pes s blchami

Foto: shutterstock.com

Čo môže blcha človeku spôsobiť?

Výskyt blchy v domácom prostredí môže mať pre človeka viacero negatívnych aspektov.

Svrbenie

Po uhryznutí blchou môže hostiteľ pociťovať silné svrbenie a nepohodlie v mieste kusnutia. Svrbenie môže byť intenzívne a trvať aj niekoľko dní.

Kožné reakcie

Niektorí ľudia môžu na uhryznutie blchou reagovať alergicky. To môže spôsobiť opuch, začervenanie a vyrážky na pokožke.

Infekcie

Ak sa miesto uhryznutia infikuje, môže sa objaviť hnisavá vyrážka alebo absces.

Nespavosť a stres

Opakované uhryznutie blchami môže spôsobiť nespavosť a stres kvôli svrbeniu a nepohodliu

Prenos chorôb

Blchy môžu prenášať určité choroby, najmä keď sú infikované. Aj keď je riziko prenosu chorôb na človeka od blchy relatívne nízke, stále existuje.

Ťažkosti u domácich zvierat

Blchy môžu spôsobiť vážne problémy u domácich zvierat, vrátane alergií, dermatitídy a anémie. Preto je dôležité starostlivo monitorovať ich výskyt.

|

 

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

[email protected]

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.