Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť plynatosti

Foto: shutterstock.com

Ako sa zbaviť plynatosti

Nafúknutie alebo plynatosť je bežným tráviacim problémom, ktorý môže byť spôsobený rozmanitými faktormi, ako sú stravovacie návyky, konzumácia určitých druhov potravín, nadmerné prehĺtanie vzduchu alebo tráviace problémy. Keďže ide o nepríjemný telesný prejav, je pomerne častou otázkou, ako sa ho dá zbaviť, alebo ho aspoň čo najviac obmedziť.

Vyhnite sa potravinám, ktoré môžu spôsobiť nadmernú tvorbu plynov. To zahŕňa fazuľu, brokolicu, kapustu, cibuľu, uhorky, slivky, hrušky a niektoré druhy obilnín. Pravidelne konzumujte menšie porcie, aby ste pomohli telu spracovať potravu.

Pozor na nadmerné prehĺtanie vzduchu

Jedlom a pitím sa vyhnite hltaniu vzduchu, pretože to môže spôsobiť nadmerné nafukovanie. Jedzte pomaly a žujte potravu dôkladne.

Preháňadlá a enzýmy

Môžete skúsiť užívať tráviace enzýmy, ktoré vám môžu pomôcť pri trávení a znižovaní tvorby plynu.

Pite viac vody

Pitie dostatku vody môže pomôcť pri trávení a eliminácii plynu.

Pohyb a cvičenie

Pravidelný pohyb a cvičenie môžu pomôcť stimulovať trávenie a prevenciu nafúknutia.

Znížte stres

Stres môže mať vplyv na tráviaci systém. Skúste techniky na jeho zvládanie, ako je meditácia, hlboké dýchanie alebo joga.

Konzultujte s lekárom

Ak máte dlhotrvajúce alebo intenzívne problémy s nafúknutím, mali by ste sa poradiť s lekárom. Môže to byť znakom tráviacich porúch alebo iných zdravotných problémov, ktoré si vyžadujú odbornú starostlivosť.

Je dôležité uvedomiť si, že nafúknutie je normálnym tráviacim javom, ktorý sa občas pritrafí každému.

Pokiaľ nie je nafúknutie spojené s inými závažnými príznakmi, ako je intenzívna bolesť alebo nevoľnosť, môžete sa pokúsiť zmierniť ho. Ak však máte dlhodobé alebo závažné problémy, konzultujte ich s lekárom, aby ste zistili príčinu a našli riešenie vašich tráviacich problémov.

nafukovanie

Foto: shutterstock.com

Potraviny, ktoré zmierňujú nafúknutie

Mäta – obsahuje prírodné látky, ktoré môžu pomôcť uvoľniť svaly tráviaceho traktu a zmierniť nafúknutie.

Zázvor – má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť uvoľniť svaly tráviaceho traktu. Môžete ho konzumovať vo forme čaju alebo pridávať do jedál.

Banány – sú bohaté na draslík, ktorý môže pomôcť vyvážiť hladinu tekutín v tele a fungovať ako prevencia nadmerného nafukovania.

Ananás – obsahuje enzým bromelain, ktorý pomáha pri trávení a môže zmierniť nafúknutie.

Papája – obsahuje enzým papaín, ktorý pomáha tráviť bielkoviny a môže pomôcť zmierniť problémy s trávením.

Kivi – obsahuje vlákninu a enzýmy, ktoré podporujú trávenie a môžu pomôcť pri prevencii nafúknutia.

Jogurt s probiotikami – obsahuje živé kultúry probiotík, ktoré môžu pomôcť udržiavať rovnováhu baktérií v tráviacom trakte a zlepšovať trávenie.

Ovsené vločky – sú bohaté na rozpustnú vlákninu, ktorá môže pomôcť pri regulácii tráviaceho systému.

Kuracie mäso – je ľahko stráviteľné a môže byť dobre tolerované tráviacim traktom.

Ryby – napríklad losos je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré môžu pomôcť pri zmiernení zápalu a problémov s trávením.

|

Čoho sa pri nafukovaní vyvarovať?

Pre zmiernenie nafúknutia a problémov s trávením sa vyvarujte istých potravín a návykov, ktoré môžu tieto problémy zhoršovať. Od čoho dať teda ruky preč?

Potraviny, ktoré nafukujú – vyhnite sa potravinám ako fazuľa, brokolica, kapusta, cibuľa, uhorky, slivky, hrušky a sladké pečivo.

Mastné a ťažko stráviteľné potraviny – môžu spomaliť trávenie a prispieť k nafukovaniu. Snažte sa o vyváženú stravu a minimalizujte konzumáciu ťažko stráviteľných potravín.

Pitie alkoholu, kávy a sýtených nápojov – môžu spôsobiť nafúknutie a podráždenie žalúdka.

Laktóza – ak máte intoleranciu, vyhnite sa potravinám a nápojom obsahujúcim laktózu, ako sú mlieko, jogurt a syry.

Umelé sladidlá – môžu spôsobiť tráviace problémy u niektorých ľudí.

Rýchle jedenie – prehĺtanie vzduchu počas jedla môže spôsobiť nadmernú tvorbu plynu. Jedzte pomaly a žute potravu dôkladne.

Jedlo tesne pred spaním – môže spôsobiť problémy s trávením. Snažte sa jesť aspoň niekoľko hodín pred spaním.

Cukríky a žuvačky s cukrom – niektoré môžu obsahovať sacharidový alkohol, ktorý môže spôsobovať tráviace ťažkosti a nafúknutie.

u lekára riešenie problému nafukovania

Foto: shutterstock.com

Dlhodobé nafukovanie môže odkazovať na vážnejšie ochorenia:

Syndróm dráždivého čreva: Je to tráviaca porucha, ktorá môže spôsobiť rôzne problémy, vrátane nadmernej tvorby plynu, bolesti brucha, hnačky a zápchy.
Laktózová intolerancia: Osoby s laktózovou intoleranciou majú problémy s trávením mliečnych výrobkov kvôli nedostatočnej schopnosti tráviť laktózu – cukor obsiahnutý v mlieku.
Celiakia: Celiakia je autoimunitná choroba, pri ktorej dochádza k poškodeniu tenkého čreva pri konzumácii gluténu – proteínu obsiahnutého v obilninách, ako je pšenica, jačmeň a raž. To môže spôsobiť tráviace problémy, vrátane nafukovania.
Zápalové črevné ochorenia: Patria tu ochorenia ako Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, ktoré spôsobujú zápal v tráviacom trakte a môžu mať za následok tráviace ťažkosti, vrátane nafukovania.
Bakteriálna alebo parazitárna infekcia: Infekcie tráviaceho traktu spôsobené baktériami alebo parazitmi môžu viesť k tráviacim problémom, vrátane nadmerného plynu.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

[email protected]

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.