Ako sa vyrovnať s rozchodom
Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný proces, ale existuje niekoľko krokov, ktoré človeku môžu pomôcť pri zvládaní tejto ťažkej situácie. Je jasné, že v takomto náročnom životnom období sú všetky rady márne, ale možno nám pomôže práve systematicky postupovať podľa jasne definovaných bodov.
Povoľme si čas na smútok
Je dôležité uvedomiť si, že po rozchode je normálne cítiť smútok, hnev, závisť, nenávisť alebo iné emócie. Povoľme si ich a doprajme si dostatok času na ich zvládnutie. Neponáhľajme sa, cez rozchod sa jednoducho nedá preniesť rýchlo.
Komunikujme so svojimi emocionálnymi potrebami
Hovorme s priateľmi alebo rodinou o svojich pocitoch. Často je uvoľňujúce a prospešné hovoriť s niekým, kto nás počúva a je tu pre nás. Uzatvárať sa do seba nie je prospešné.
Vyhnime sa kontaktu s ex
Po rozchode môže byť pre mnohých ťažké udržiavať kontakt so svojím ex. Dajme si vzájomne priestor na uzdravenie.
Premýšľajme o sebe a svojej budúcnosti
Využime tento čas na to, aby sme premýšľali o svojich cieľoch a túžbach. Rozchod môže byť príležitosťou na sebadefinovanie a rast.
Neizolujme sa od vonkajšieho sveta
Aj keď môže byť ťažké, snažme sa udržiavať sociálny život a robiť veci, ktoré nás tešia a motivujú.
Profesionálna pomoc
Ak cítime, že nedokážeme zvládnuť svoje emócie alebo sa vraciame k deštruktívnym vzorcom správania, vyhľadajme profesionálneho terapeuta alebo psychológa. Profesionálna pomoc môže byť pri zvládaní rozchodu veľmi prospešná.
Pamätajme si, že rozchod je proces a každý ním prechádza iným spôsobom a rýchlosťou. Je normálne cítiť sa zraniteľný a zarmútený, ale časom sa tieto pocity zmiernia. Dôležité je byť trpezlivý a starostlivo sa starať o svoje emocionálne a fyzické zdravie.
Prvé dni po rozchode sú najhoršie
Najnáročnejšie sú, samozrejme, prvé dni po rozchode. Emócie sú v tom čase mimoriadne čerstvé a intenzívne. Hoci to tak nevyzerá, niečo nám predsa len môže pomôcť prekonať túto náročnú fázu. V ideálnom prípade sa vyhnime mobilnému telefónu a sociálnym sieťam, nepozerajme si dookola spoločné fotky, nepíšme zúfalé esemesky ani maily, jednoducho si doprajme dostatok času na proces hojenia. Pokúsme sa dostatočne spať, pokojne aj s pomocou liekov na spanie, nevyhýbajme sa zdravej strave . Fyzické a duševné zdravie sú prepojené, preto nedopusťme, aby sme z nešťastného rozchodu ešte aj ochoreli. Skúsme sa venovať svojim koníčkom a záľubám. Zamerajme sa na malé ciele, aby sme mali pocit, že robíme pokroky. To nám pomôže opäť získať „moc“ nad svojím životom. Pár dní sa vyhnime miestam, situáciám i predmetom, ktoré pripomínajú ex-partnera.
Nie je ešte všetko stratené? Zabojujte
Pokiaľ veríte, že ešte nie je všetko stratené a chcete urobiť aj nemožné preto, aby ste vzťah udržali, môžete skúsiť postupovať podľa nasledujúcich krokov:
Komunikujte otvorene
Dôležitým prvkom zdravého vzťahu je otvorená a úprimná komunikácia. Rovnako ako problémy vo vzťahu môžu viesť k rozchodu, tak aj aktívna komunikácia môže pomôcť problémy vyriešiť. Hovorte o svojich potrebách, obavách a pocitoch.
Hľadajte spoločné riešenia
Namiesto obviňovania sa pokúste spolupracovať na riešení problémov vo vzťahu. Snažte sa nájsť kompromisy, ktoré budú vyhovovať obom partnerom.
Rozvíjajte intimitu
Intimita vo všetkých jej formách (emocionálna, fyzická) je dôležitou súčasťou zdravého vzťahu. Starajte sa o svoj vzťah a investujte do jeho posilňovania.
Vyhľadajte terapiu
Ak máte problémy, s ktorými si nedokážete poradiť, môže byť užitočné vyhľadať profesionálnu pomoc v podobe párového terapeuta alebo kouča. Títo odborníci môžu poskytnúť návody a nástroje na riešenie konkrétnych problémov vo vzťahu.
Investujte do svojho vzťahu
Udržiavajte záujem o svoj vzťah a pracujte na jeho posilnení. To môže znamenať čas strávený spolu, spoločné zážitky a snahu o vzájomné pochopenie.
Zistite, čo obaja chcete
Dôležité je, aby obaja partneri mali jasné predstavy o tom, čo od vzťahu očakávajú a čo je pre nich dôležité.
Rešpektujte hranice
Je dôležité rešpektovať hranice a potreby svojho partnera. Vynútené zmeny môžu spôsobiť problémy.
Pamätajte si však, že nie všetky vzťahy je možné zachrániť a niekedy je rozchod nevyhnutný pre osobný rast a šťastie oboch partnerov.
Je dôležité byť realistický a pochopiť, že nie vždy je možné zabraňovať rozchodu. Ak je nevyhnutný, dôležité je zamerať sa na zvládnutie tohto procesu a zabezpečiť si podporu a pomoc od rodiny, priateľov alebo terapeuta.
Pomôže i odborná literatúra. Napríklad Doris Wolfová, známa nemecká psychoterapeutka, ponúka rady opusteným, ako prekonať náročné obdobie rozchodu či rozvodu v knihe Keď odchádza partner.