Dátum publikovania:
Ako sa robí karamel

Foto: shutterstock.com

Ako sa robí karamel

Výroba karamelu je niečo, čo dokáže potrápiť nejednu menej skúsenú pekárku či pekára. Ak však viete, ako na to, aké zákonitosti dodržať a čoho sa vyvarovať, podarí sa vám karamel ako z knižky. 

Potrebné ingrediencie:

šálka (200 g) cukru

1/4 šálky (60 ml) vody

1/2 šálky (120 ml) smotany na šľahanie izbovej teploty

2 polievkové lyžice (30 g) masla izbovej teploty

štipka soli

Postup:

Pripravte si ingrediencie: Pred začatím procesu karamelizácie si pripravte všetky potrebné ingrediencie a nádobu, ktorú budete používať na zahrievanie cukru.

Zahrejte cukor a vodu: V hrnci spojte cukor a vodu na stredne vysokej teplote, pravidelne miešajte, aby sa cukor rovnomerne rozpustil.

Karamelizácia cukru: Keď sa cukor úplne rozpustí, zvýšte teplotu. Ďalej už cukor nemiešajte, ale občasne môžete hrniec jemne pohybom ruky obracať, aby karamelizácia prebiehala rovnomerne. Karamelizácia môže trvať niekoľko minút, až kým cukor nezíska zlatohnedú farbu.

Pridajte smotanu: Keď sa cukor skaramelizuje, opatrne pridajte smotanu na šľahanie. Môže sa vytvoriť bublajúca reakcia, preto buďte opatrní a pracujte rýchlo.

Pridajte maslo: Po pridaní smotany pridajte ešte maslo a miešajte, kým sa všetko nezlúči do hladkej zmesi.

Dokončenie a ochutenie: Ak chcete, môžete pridať štipku soli pre zvýraznenie chuti. Nechajte karamel vychladnúť a potom ho môžete použiť podľa svojich potrieb, napríklad na polevu, do zmrzliny alebo do rôznych dezertov.

Ešte podrobnejší postup nájdete aj tu.

karamelový puding

Foto: shutterstock.com

Na čo si dať najväčší pozor?

Pri manipulácii s horúcim cukrom buďte veľmi opatrní, aby ste sa vyhli popáleninám.

Pri výrobe karamelu je najdôležitejšie venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

Bezpečnosť: Používajte hrniec s dostatočnou veľkosťou a majte pripravené nádoby na prípadné hasenie, ako aj studenú vodu na prípadné ochladzovanie popálenín.

Presnosť v teplote: Karamelizácia cukru vyžaduje správne nastavenie teploty. Buďte pozorní a dôkladne sledujte proces karamelizácie, aby sa cukor nespálil.

Rýchlosť práce: Po pridaní smotany a masla musíte pracovať rýchlo, pretože karamel môže rýchlo stuhnúť a stane sa ťažko manipulovateľným.

Dlhodobé uchovávanie: Karamel môže byť horúci a nebezpečný, takže pred použitím alebo skladovaním vždy počkajte, kým sa úplne neochladí.

príprava karamelu

Foto: shutterstock.com

Čo sa nemusí podariť?

Pri výrobe karamelu existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu mať vplyv na konečný výsledok a môžu ho pokaziť. Niektoré z najčastejších problémov sú:

Spálený cukor: Ak cukor zohrievate príliš rýchlo alebo pri príliš vysokej teplote, môže sa spáliť, čo mu dá nepríjemnú a horkú chuť a môže to celý karamel pokaziť.

Nesprávna konzistencia: Príliš krátka alebo príliš dlhá karamelizácia môže viesť k príliš mäkkému alebo príliš tvrdému karamelu.

Konzistencia je kľúčová, pretože správna karamelizácia zabezpečuje rovnomernú distribúciu tepla a vytvorenie hladkej a krémovej textúry.

Nepozornosť po pridaní smotany a masla: Po pridaní smotany a masla je potrebné pracovať rýchlo, aby sa zabránilo tvorbe hrudiek alebo rozdeleniu karamelu.

Prílišná vlhkosť: Ak je prostredie príliš vlhké, cukor sa môže zrážať a tvoriť hrudky namiesto rovnomernej karamelizácie.

Nečisté nádoby: Ak používate hrniec alebo nádobu s nečistotami alebo zvyškami starého karamelu, môže to ovplyvniť chuť a textúru vášho nového karamelu.

Nedostatočná kontrola teploty: Nedostatočné sledovanie teploty môže viesť k nesprávnej karamelizácii alebo k poškodeniu karamelu.

|

Kde všade sa dá karamel využiť?

Labužníci odpovedia, že všade. Naozaj existuje mnoho lahôdok, ktoré sa dajú pripraviť s karamelom a sú vďaka tomu vynikajúce. Tu je niekoľko obľúbených možností:

Karamelový cheesecake: Táto dezertná špecialita spája krémovitosť cheesecaku s bohatou chuťou karamelu. Karamel môže byť použitý ako poleva na vrchu cheesecaku alebo môže byť pridaný priamo do náplne.

Karamelové muffiny alebo cupcakes: Mäkké a vláčne muffiny alebo cupcakes môžu byť doplnené karamelovou polevou alebo pridaním karamelových kúskov priamo do cesta.

Karamelový zákusok alebo brownies: Karamelový zákusok alebo brownies sú ďalšou fantastickou možnosťou. Karamel môže byť zahrnutý do cesta alebo použitý na polevu.

Karamelový puding alebo flan: Karamelový puding je klasický dezert, ktorý využíva karamel ako polevu alebo základ.

Karamelová zmrzlina alebo milkshake: Karamel môže byť pridaný do zmrzliny alebo milkshakeu pre bohatú a sladkú chuť.

Karamelový kávový nápoj: Karamel môže byť pridaný do kávy na vytvorenie lahodného karamelového nápoja.

Karamelové trubičky alebo sušienky: Vyrobené s karamelovým cestom alebo plnkou.

Existuje však aj množstvo slaných pokrmov, ktorým karamel dodáva neopakovateľné čaro. Fantázii sa medze nekladú, môžete experimentovať s rôznymi kombináciami a receptami, aby ste našli svoje obľúbené lahôdky.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.