Dátum publikovania:
Ako zistiť, že je vajce čerstvé

Foto: shutterstock.com

Ako zistiť, že je vajce čerstvé

Existuje niekoľko spôsobov, ako overiť čerstvosť vajec. Ak vám nestačí spoľahnúť sa len sa svoj čuch, radšej si to potvrďte z viacerých strán – nechcete predsa riskovať pokazené jedlo a následnú otravu žalúdka či salmonelózu.

Ako si teda overiť, či je vajce v poriadku?

Dátum spotreby: Na balení vajec sú uvedené dva dátumy – Jeden je dátum vystavenia a druhý je dátum spotreby. Ten druhý je pre nás určite dôležitejší, a to najmä v lete. Trvanlivosť slepačích vajíčok je zvyčajne 28 dní, avšak pri správnom skladovaní vydržia aj dlhšie.

Test plávania: Jednoduchý spôsob, ako overiť čerstvosť vajec, je položiť ich do vody.

Čerstvé vajce sa ponorí na dno a leží rovno.

Ak sa vajce čiastočne zdvihne, ale stále leží na boku, je ešte stále čerstvé, ale staršie. Ak sa vajce výrazne zdvihne alebo pláva na povrchu, je pravdepodobne staré a nemusí už byť vhodné na konzumáciu.

|

Vizualizácia: Pozorujte vajcia zrakom. Čerstvé vajcia majú bledšiu, pevnú škrupinu. Ak vidíte praskliny, tmavé škvrny alebo nečistoty na škrupine, môžu to byť známky staroby alebo zlého skladovania.

Vôňa: Čerstvé vajcia by nemali mať nepríjemný zápach. Ak preto cítite hnilobný alebo plesnivý zápach, môže to naznačovať, že je vajce pokazené.

Jednoduchý test: Ak máte pochybnosti o čerstvosti, môžete vajcia vyklopiť zo škrupinky do misky a pozrieť sa na žĺtok a bielko. Čerstvé vajcia majú pevný bielok a žĺtok má jasnú farbu. Staré vajcia môžu mať roztekajúce sa bielko a žĺtok sa môže rozpínať.

vajíčka

Foto: shutterstock.com

Pri kúpe vajíčok odporúčame kupovať ich z obchodných reťazcov a nie na trhu, kde nie sú skladované v zodpovedajúcich podmienkach.

Zapamätajte si, že vajcia nemajú rady kolísavé teploty a ideálne by mali byť skladované v rozmedzí teplôt od 5 do 12 °C.

V horúcom lete im môže uškodiť aj transport z obchodu do vašej chladničky, ak je dlhší ako pár minút. Ideálne je preto použiť chladiacu tašku.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.