Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť hlienov

Nádcha je často spojená s nepríjemným zahlienením. Foto: Shutterstock

Osvedčené tipy

Pokiaľ vás trápia hlieny a neviete sa ich zbaviť ani napriek liekom, existuje množstvo rád, ktoré by vám mohli pomôcť.

Okrem osvedčených tipov vám prinášame aj zoznam potravín, ktorých sa máte vyvarovať a byliniek, ktoré vám pri tomto probléme môžu čo najviac pomôcť.

Pite veľa tekutín

Udržiavajte svoje telo hydratované tým, že budete piť dostatok vody. Teplé tekutiny, ako je bylinkový čaj s medom a citrónom, môžu pomôcť zriediť hlieny a uľahčiť ich odstraňovanie.

Inhalácie

Inhalácie parou môžu tiež napomôcť uvoľniť hlieny. Môžete použiť inhalátor s teplou vodou alebo skúsiť inhalovať výpary z hrnca s horúcou vodou, nad ktorý sa nakloníte a následne sa zakryjete uterákom, aby bola inhalácia čo najefektívnejšia

Vlhký vzduch

V miestnostiach, kde trávite veľa času, udržujte, vlhký vzduch – napríklad pomocou zvlhčovača vzduchu. Môže pomôcť zmierniť podráždenie dýchacích ciest.

Med a citrón

Aj kombinácia medu a citróna môže byť účinná pri zmierňovaní hlienov. Môžete si pripraviť teplý nápoj s medom a citrónom alebo si jednoducho dávať lyžicu medu a pokvapkať ju citrónovou šťavou.

Inhalácie parou môžu tiež napomôcť uvoľniť hlieny

Inhalácie parou môžu tiež napomôcť uvoľniť hlieny. Foto: Shutterstock

Vyskúšať by ste určite mali aj „babské“ recepty

Med s cesnakom

Rozdrvte niekoľko strúčikov cesnaku a zmiešajte ich s medom. Túto zmes môžete užívať v malých množstvách. Pomôže zmierniť kašeľ a podporí zdravé fungovanie dýchacích ciest.

Cibuľový sirup

Nakrájajte cibuľu na tenké krúžky a pokryte ju vrstvou cukru. Nechajte to postáť niekoľko hodín, kým sa vytvorí sirup. Užívajte malé množstvá tohto sirupu na zmiernenie kašľa. Cukor môžete prípadne zameniť aj za med.

Zázvorový čaj

Zázvor má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť pri zmiernení zápalu hrdla a dýchacích ciest. Pripravte si zázvorový čaj, pridajte med a citrón pre lepšiu chuť.

Horčičné náplasti

Horčičné náplasti sa niekedy používali na zmiernenie zápalu pľúc a na podporu dýchania. Náplasti sa umiestnia na chrbát a nechajú sa krátko pôsobiť.

Bylinné odvary

Pripravte si odvar z bylín, ako je slez, echinacea, tymián alebo mäta. Tieto bylinky môžu pomôcť zmierniť kašeľ a podporiť dýchanie.

|

Čoho sa vyvarovať?

Keď máte problémy s hlienmi, môžete sa snažiť vyvarovať niektorých potravín alebo nápojov, ktoré by mohli zhoršiť vašu situáciu alebo podporovať tvorbu hlienu. Ktoré to sú?

Mliečne výrobky

Mlieko a mliečne výrobky ako jogurt a syry môžu u niektorých ľudí spôsobiť zahusťovanie hlienu alebo zhoršiť hlienové problémy. Môžete skúsiť obmedziť ich konzumáciu a sledovať, ako vaše telo reaguje.

Sladkosti a cukor

Príliš veľa rafinovaného cukru v strave môže spôsobiť zápal a podporovať tvorbu hlienu. Skúste obmedziť príjem cukru a sladkostí.

Alkohol

Alkohol môže dráždiť hrdlo a dýchacie cesty a zhoršovať kašeľ a hlieny. Môžete sa pokúsiť obmedziť konzumáciu alkoholu, najmä ak máte aktuálne problémy s dýchaním.

Kofeín

Príliš veľa kofeínu môže mať dehydratačný účinok a zhoršiť problémy s hlienmi. Snažte sa piť viac vody a menej kofeínových nápojov.

Pikantné a korenené jedlá

Pikantné a korenené jedlá môžu dráždiť hrdlo a spôsobiť zvýšenú tvorbu hlienu. V prípade problémov by ste mali obmedziť ich konzumáciu.

Údené jedlá a fajčenie

Môžu dráždiť dýchacie cesty a spôsobovať hlieny. Ak fajčíte, úplné stopnutie fajčenia by bolo najlepším riešením.

Je však tiež dôležité poznamenať, že reakcia na potraviny a nápoje môže byť individuálna, a to, čo funguje u jedného, nemusí fungovať u iného.

Med, zázvor a citrón

Med, zázvor a citrón. Foto: Shutterstock

Pomáha proti hlienom kloktanie?

Kloktanie teplou slanou vodou môže pomôcť pri zmäkčovaní a uvoľňovaní hlienov v hrdle a dýchacích cestách. Slaná voda môže mať protizápalové účinky a pomôcť zmierniť podráždenie. Kloktanie môže byť tiež užitočné najmä pri bolestiach hrdla a kašli spôsobenom hlienmi.

Ak chcete vyskúšať kloktanie so slanou vodou, postupujte nasledovne:

  1. Pridajte pol čajovej lyžičky soli do pohára teplej vody (nie horúcej).
  2. Dôkladne premiešajte, aby sa soľ rozpustila.
  3. Kloktajte túto zmes po dobu asi 30 sekúnd a potom ju vypľujte.
  4. Postup môžete opakovať niekoľkokrát denne podľa potreby.

Kloktanie so slanou vodou môže pomôcť pri zmäkčovaní hlienu a uľahčiť jeho odstraňovanie, čo by vám mohlo pomôcť zmierniť kašeľ a podporiť rýchlejšie hojenie hrdla. Ak však vaše symptómy pretrvávajú alebo sa zhoršujú, odporúča sa konzultovať váš stav s lekárom, aby sa vylúčili prípadné závažné zdravotné problémy.

Aké bylinky majú proti hlienom najväčšiu šancu?

Existuje niekoľko byliniek, ktoré sa tradične používajú na zmiernenie produkcie hlienov a proti kašľu. Tieto bylinky majú často protizápalové a expektoračné vlastnosti.

Tymián (Thymus vulgaris): Tymián je známy pre svoje protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Môže pomôcť uvoľniť hlieny a zlepšiť dýchanie. Tymián sa často používa vo forme čaju alebo inhalácií.

Mäta (Mentha): Mäta má chladivé účinky a môže pomôcť uvoľniť hlieny a zmierniť podráždenie hrdla. Tiež sa používa v čajoch alebo vo forme inhalácií.

Podbeľ (Tussilago farfara): Podbeľ je tradičná bylinka, ktorá sa používa na zmiernenie kašľa a hlienov. Môže sa konzumovať vo forme čaju alebo bylinných prípravkov.

Echinacea (Echinacea purpurea): Echinacea je známa svojimi imunostimulačnými vlastnosťami a môže pomôcť zmierniť príznaky dýchacích problémov, vrátane hlienov a kašľa. Echinacea sa často používa vo forme bylinných doplnkov.

Podzemnica (Althaea officinalis): Podzemnica je ďalšou bylinkou, ktorá sa používa na zmiernenie produkcie tvorby hlienov a podporu kondície dýchacích ciest. Môže sa pripraviť ako čaj alebo bylinný sirup.

Ľubovník bodkovaný (Glycyrrhiza glabra): Koreň ľubovníka bodkovaného obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť pri zmiernení kašľa a hlienoch. Ľubovník sa často používa vo forme bylinných sirupov alebo čajov.

Je však dôležité uvedomiť si, že účinnosť byliniek môže byť individuálna a nie všetky bylinky budú mať rovnaký účinok na každého. Pred začatím akejkoľvek bylinnej liečby je vhodné konzultovať ju s lekárom alebo špecialistom na bylinnú medicínu, najmä ak máte akékoľvek iné zdravotné problémy alebo užívate iné lieky, aby sa predišlo možným interakciám alebo nežiaducim účinkom.

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.