Dátum publikovania:
Ako sa rýchlo zbaviť kašľa

Ako sa zbaviť kašľa? Foto: Shutterstock

Ako sa rýchlo zbaviť kašľa

Kašeľ – tento často rušivý a nepríjemný spoločník mnohých z nás, najmä počas chladnejších mesiacov alebo období alergií, môže byť nielen symptómom bežných chorôb, ale aj signálom vážnejších zdravotných problémov.

Ako jeden z hlavných obranných mechanizmov nášho tela má kašeľ zásadný význam v procese uzdravovania, odstraňuje podráždenie a pomáha čistiť dýchacie cesty od cudzích častíc. Avšak, keď kašeľ pretrváva príliš dlho, alebo je veľmi intenzívny, určite ho nepodceňujte a vyhľadajte lekársku pomoc.

Prostriedky proti kašľu

Prostriedky proti kašľu. Foto: Shutterstock

Pomocníkov proti kašľu nájdeme v každej kuchyni

Pri liečbe kašľa, najmä ak ide o kašeľ spôsobený bežným nachladnutím alebo alergiami, môžu byť účinné niektoré prírodné prostriedky. Je však dôležité uvedomiť si, že pri vážnejších respiračných problémoch, trvalom alebo veľmi intenzívnom kašli, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Dbajte na dostatok tekutín. Hydratácia je kľúčová, voda pomáha udržiavať hrdlo vlhké a môže zmierniť podráždenie. Med má prirodzené antibakteriálne a upokojujúce vlastnosti. Pridanie medu do teplého čaju alebo teplej vody môže pomôcť kašeľ zmierniť. Čaje z harmančeka, mäty piepornej a zázvoru pomôžu uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť kašeľ. Zázvor má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Môžete si pripraviť čaj zo zázvoru alebo si jednoducho žuť čerstvý zázvor. Byliny ako podbeľ alebo slez majú slizovité zložky, ktoré môžu pomôcť zmierniť podráždené hrdlo. Cibuľa má protizápalové vlastnosti. Sirup z cibule a medu môže byť účinným domácim liekom na kašeľ. Inhalácia pary, napríklad zo sprchy alebo z misky s horúcou vodou, môže pomôcť uvoľniť hlieny. Používanie zvlhčovača vzduchu môže pomôcť, najmä v suchom prostredí, udržiavajúc dýchacie cesty vlhké. Zvýšte prísun vitamínu C. Hoci priamo nezmierni kašeľ, môže posilniť imunitný systém. Zdrojom vitamínu C sú napríklad citrusové plody, čierne ríbezle, kiwi, zelená paprika a šípky. Vyvarujte sa dráždivým látkam. Dym, prach a iné dráždivé látky môžu zhoršovať kašeľ, preto sa im treba vyhýbať.

Obľúbeným receptom našich starých mám je cibuľový sirup. Nie je to síce žiadna lahôdka, ale môže vám pomôcť. Ako si ho pripravíte, vám prezradí nasledujúce video:

|

Pri používaní týchto prírodných prostriedkov buďte vždy opatrní a v prípade pochybností alebo ak sa symptómy zhoršujú, obráťte sa na lekára. Niektoré prírodné prostriedky môžu interagovať s liekmi alebo môžu byť nevhodné pre ľudí s určitými zdravotnými problémami.

Voľnopredajné lieky proti kašľu vám odporučia v lekárni

Na Slovensku, ako aj v mnohých iných krajinách, je k dispozícii rad voľnopredajných liekov určených na liečbu kašľa. Pri výbere vhodného lieku je dôležité zvážiť typ kašľa (suchý alebo produktívny) a špecifické symptómy.

Expektoranciá pomáhajú pri riedení a odstraňovaní hlienu z dýchacích ciest. Typickým príkladom účinnej látky v týchto liekoch je guaifenezín. Antitusiká sú určené na potlačenie suchého, dráždivého kašľa. Bežnou účinnou látkou je dextrometorfan. Kombinované prípravky obsahujú kombináciu rôznych účinných látok, ako sú expektoranciá, antitusiká a niekedy aj antihistaminiká alebo dekongestanty. Pastilky a spreje na hrdlo môžu obsahovať miestne anestetiká, antiseptiká, bylinné extrakty a ďalšie zložky, ktoré pomáhajú upokojiť podráždené hrdlo a zmierniť kašeľ. Existuje tiež mnoho druhov sirupov proti kašľu, ktoré sa líšia podľa zloženia a zamerania (na suchý alebo produktívny kašeľ). Môžu obsahovať rôzne kombinácie účinných látok. Niektoré voľnopredajné lieky obsahujú bylinné extrakty ako tymián, podbeľ alebo sladovku, ktoré sú tradične používané pri liečbe kašľa. V eshope lekarne Dr.Max nájdete desiatky rôznych produktov určených na boj proti kašľu.

Pri výbere a používaní akýchkoľvek voľnopredajných liekov je vždy dôležité dôkladne si prečítať návod na použitie a byť si vedomý možných interakcií s inými liekmi a vedľajších účinkov. Ak máte špecifické zdravotné problémy alebo ak kašeľ pretrváva dlhšie, odporúča sa konzultácia s lekárom alebo lekárnikom.

Ako uvádza Magister.sk, kašeľ je obranný reflex slúžiaci na udržanie priechodnosti dýchacích ciest. Kašľom reaguje telo na infekcie, prach či alergické podnety. Kašeľ sa delí na suchý a vlhký a podľa dĺžky trvania sa rozdeľuje na akútny, ktorý trvá max 21 dní a chronický.

Fajčenie kašeľ zhoršuje

Fajčenie kašeľ zhoršuje. Foto: Shutterstock

Najlepšie je kašľu predchádzať

Ak chceme kašľu predísť, mali by sme dodržať kombináciu zdravotných a hygienických opatrení, a dbať na posilňovanie imunitného systému.

Základom pre silný imunitný systém sú zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály, pravidelná fyzická aktivita a dostatočný spánok. Nezabúdajte ani na pravidelné umývanie rúk. Treba dbať aj na hydratáciu. Dostatočný príjem tekutín pomáha udržiavať sliznice vlhké, čo môže zabrániť kašľu. Vyhnite sa nadmernej konzumácii alkoholu a fajčeniu. Fajčenie je jednou z hlavných príčin chronického kašľa. Vyhýbajte sa tiež dymu a znečistenému vzduchu. Vystavenie tabakovému dymu, smogu a iným dráždivým látkam môže kašeľ spôsobiť aj poriadne zhoršiť. Ak ste alergickí, minimalizujte aj kontakt s alergénmi, ako sú peľ, prach alebo zvieracie chlpy. Očkovanie, najmä proti chrípke a pneumokokovým infekciám, môže pomôcť predchádzať respiračným infekciám, ktoré môžu spôsobovať kašeľ. Ak ste náchylní na kašeľ, ak je to možné, vyhýbajte sa chladnému a vlhkému počasiu.

Jana Beerová

Jana Beerová

redaktorka FAQ.sk

https://lemur.sk

0903 675 627

[email protected]

Majiteľka komunikačnej agentúry LEMUR, viac ako 20 rokov pôsobí v oblasti médií, marketingu a PR.