Dátum publikovania:
Ako sa rýchlo zbaviť herpesu

Ako sa zbaviť herpesu? Foto: Shutterstock

Ako sa rýchlo zbaviť herpesu

Herpes na perách, často označovaný ako „opar“, je jednou z najbežnejších foriem herpesvírusovej infekcie. Hoci je často vnímaný ako drobná nepríjemnosť, tento vírus má komplexný charakter a môže výrazne ovplyvniť tých, ktorí s ním žijú.

Ako uvádza Zdravoteka.sk, opar je infekčné ochorenie, ktoré spôsobujú Herpesvírusy. Z tade pochádza aj známe pomenovanie herpes. Herpesvírusy patria medzi celosvetovo najrozšírenejšie vírusy. Radia sa medzi DNA vírusy a delia sa na viacero poddruhov. Herpes simplex virus (HSV) sa delín a HSV-1 (najčastejšie gingivostomatitída, čo je prvotná infekcia vírusom, spôsobuje opar pery) a HSV-2 (postihuje najmä sliznice v oblasti genitálií a spodnej časti tela).

Boj s herpesom sa môže začať v kuchyni

Pri liečbe herpesu na perách sa často využívajú prírodné prostriedky, ktoré môžu pomôcť zmierňovať príznaky a urýchliť proces hojenia. Je dôležité mať na pamäti, že hoci tieto prírodné metódy môžu byť účinné pri miernych prípadoch, nezaručujú vyliečenie vírusu, ktorý zostáva v tele dlhodobo.

Aminokyselina lyzín je známa svojou schopnosťou bojovať proti herpes simplex vírusu. Príjem lyzínu cez doplnky stravy alebo potraviny bohaté na lyzín (ako sú mliečne výrobky, ryby a kuracie mäso) môže pomôcť znížiť frekvenciu a závažnosť oparov.

Čajovníkový olej má antivírusové a antiseptické vlastnosti. Jemné potretie postihnutej oblasti niekoľkokrát denne môže pomôcť zmierniť príznaky a urýchliť hojenie.

Extrakt z citrónového balzamu sa často používa na liečbu herpesu kvôli svojim antivírusovým vlastnostiam. Môže sa aplikovať lokálne na postihnutú oblasť.

Gél z aloe vera môže pomôcť upokojiť podráždenú pokožku a zrýchliť hojenie. Má protizápalové a chladivé účinky.

Zinok môže pomôcť zvýšiť imunitnú odpoveď a urýchliť hojenie, pomôcť môžu rôzne lokálne aplikované prípravky so zinkom.

Med, najmä manukový med, má antivírusové a hojivé vlastnosti. Lokálna aplikácia na opar môže pomôcť zmierniť príznaky a podporiť hojenie.

Pravidelné aplikovanie teplých alebo studených obkladov na postihnutú oblasť môže pomôcť zmierňovať bolesť a opuch.

Ak máte na perách herpes, vyhnite sa pikantným alebo kyslým potravinám, ktoré môžu dráždiť opar a zhoršovať príznaky.

Je dôležité pamätať na to, že každý reaguje na tieto prírodné prostriedky inak a niektoré môžu vyvolať alergickú reakciu. Pred použitím nových prípravkov alebo doplnkov stravy je vhodné poradiť sa s lekárom alebo iným zdravotníckym špecialistom.

V boji s kerpesom pomôžu prírodné prostriedky aj pomocníci z lekárne.

V boji s kerpesom pomôžu prírodné prostriedky aj pomocníci z lekárne. Foto: Shutterstock

Herpes zmiernia krémy, gély aj doplnky stravy

Pri liečbe herpesu na perách sú k dispozícii aj rôzne produkty, ktoré môžete nájsť v lekárni. Tieto produkty sa zameriavajú na zmiernenie príznakov, urýchlenie procesu hojenia a znižovanie frekvencie oparov. Je však dôležité mať na pamäti, že herpes simplex vírus zostáva v tele a nie je možné ho úplne vyliečiť. Liečba sa zameriava na kontrolu a zmiernenie príznakov.

Antivírusové krémy obsahujú látky ako acyclovir alebo penciclovir, ktoré pomáhajú bojovať proti vírusu a urýchliť hojenie. Aplikujú sa priamo na postihnuté miesto hneď, ako sa objavia prvé príznaky (napr. štípanie alebo svrbenie).

Pri opakovaných alebo veľmi závažných prípadoch herpesu môže lekár predpísať perorálne antivírusové lieky, ako sú valacyclovir alebo famciclovir.

V posledných rokoch sú veľmi obľúbené liečivé náplasti na herpes. Pokrývajú opar a pomáhajú chrániť postihnutú oblasť, zároveň umožňujú vytvorenie vlhkého prostredia, ktoré podporuje hojenie.

Zmierňujúce balzamy a gély obsahujúce zložky, ako sú lidokaín alebo benzokaín, môžu poskytnúť dočasnú úľavu od bolesti a svrbenia spôsobených oparom.

Imunostimulanty podporujú imunitný systém, čo môže pomôcť telu bojovať proti vírusu. Užitočné môžu byť aj vitamíny a doplnky stravy, ako sú lyzín, vitamín C či zinok.

Pred použitím akéhokoľvek lieku alebo produktu je dôležité poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom, najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate iné lieky. Poskytnú vám najvhodnejšie odporúčania na základe vášho zdravotného stavu a histórie výskytu herpesu.

Nezabudnite si vždy dôkladne umývať ruky

Nezabudnite si vždy dôkladne umývať ruky. Foto: Shutterstock

Ako predchádzať herpesom

Predísť herpesu nie je jednoduché, vírus sa ľahko prenáša z človeka na človeka.

Najdôležitejším opatrením je vyhýbať sa priamemu kontaktu s oparmi. Toto zahŕňa bozkávanie, orálny sex alebo akýkoľvek iný kontakt s postihnutými oblasťami počas aktívneho výskytu oparu. Vyhnite sa zdieľaniu osobných predmetov ako sú poháre, príbor, uteráky, kozmetika či holiace strojčeky, ktoré mohli prísť do kontaktu s postihnutou oblasťou. Dôkladne si umývajte ruky, obzvlášť po dotyku postihnutej oblasti. Herpesvírus môže byť prenesený aj dotykom. Udržiavanie silného imunitného systému prostredníctvom zdravej stravy, dostatočného odpočinku, pravidelnej fyzickej aktivity a minimalizovania stresu môže pomôcť telu odolávať vírusu.

Osoby s aktívnymi oparmi by sa mali vyhýbať priamemu kontaktu s novorodencami, keďže ich imunitný systém je ešte nezrelý a herpes im môže spôsobiť vážne problémy.

Ak máte časté výskyt oparov alebo máte partnera s herpesom, poraďte sa s lekárom ohľadom preventívnych opatrení, vrátane možnosti antivírusovej liečby.

Je dôležité pamätať si, že aj keď tieto opatrenia môžu znížiť riziko nákazy, úplne predísť herpesu nie je vždy možné. HSV je bežný vírus a mnohí ľudia s ním žijú bez akýchkoľvek príznakov.

Jana Beerová

Jana Beerová

redaktorka FAQ.sk

https://lemur.sk

0903 675 627

jana@lemur.sk

Majiteľka komunikačnej agentúry LEMUR, viac ako 20 rokov pôsobí v oblasti médií, marketingu a PR.