Dátum publikovania:
Ako sa obliecť na pohreb

Foto: shutterstock.com

Ako sa vhodne obliecť na pohreb

Je dôležité uvedomiť si, že presné pravidlá oblečenia na pohreb sa môžu líšiť v závislosti od kultúry, náboženstva a miestnych tradícií. Vždy je to však vysoko duchovná záležitosť, ktorá má presne určené pravidlá. Ak neviete, aké oblečenie je vhodné na konkrétny pohreb, môžete sa obrátiť na člena rodiny alebo organizátora pohrebu a požiadať o pokyny. Hlavným cieľom je vždy prejaviť úctu a rešpekt voči zosnulému a jeho rodine.

Existuje niekoľko hlavných zásad, ktorých by sme sa mali rozhodne držať a nič nepokazíme:

Čierna farba: Základom oblečenia na pohreb je čierna farba. Čierna totiž symbolizuje smútok a zármutok. Ak nemáte čiernu, zvoľte tmavosivú, tmavohnedú alebo tmavomodrú.

Konzervatívny a diskrétny štýl: Oblečenie by malo byť konzervatívne a diskrétne. Vyhnite sa výrazným vzorom, jasným farbám, extravagantnému dizajnu, ale i nevhodnej dĺžke, výstrihom a podobne. Dámy by mali nosiť oblečenie s dlhými rukávmi a dlhšou sukňou, ktorá zakrýva kolená. Páni by mali nosiť obleky alebo minimálne saká s nohavicami a široké kravaty. Tiež zásadne vysoké čierne ponožky. „Do náprsného vrecka vkladáme bielu alebo čiernu vreckovku bez vzoru. Pre dámy sú klasickým výberom čierne šaty, čierne lodičky alebo čižmy a klobúk. Farbu pančúch volíme v závislosti od vzťahu k zosnulému, pričom dámy z najbližšej rodiny nosia čierne a ostatné smútiace môžu mať aj klasické telové. Fascinátor s čiernou sieťkou alebo závojom je výhradne pre vdovy, matky alebo iné najbližšie pozostalé,“ informuje pohrebná služba Astra Nova.

Minimum šperkov: Vyhnite sa výraznému alebo veľkému množstvu šperkov. Jednoduchý nenápadný šperk alebo náhrdelník je v poriadku.

Čistota a upravenosť: Oblečenie by malo byť čisté a celkovo by ste v ňom mali pôsobiť upravene. Aj ním totiž preukážete úctu k zosnulému a jeho rodine.

Vhodná obuv: Vyberte si pohodlnú a vhodnú obuv, ktorá vám umožní pohodlne stáť počas obradu. Príliš vysoké podpätky by mali byť tabu.

Rukavice a pokrývky hlavy: V niektorých kultúrach sú rukavice a pokrývky hlavy považované na pohrebe za nevyhnutné. Ak je to súčasťou miestnych zvykov, určite to zvážte.

pohreb

Foto: shutterstock.com

Čomu sa vyhnúť?

Ak sa chystáte na pohreb, rozhodne si na seba nedajte nič vo výrazných farbách. Nevhodná je ružová aj žltá, ale i rôzne neónové odtiene. Zabudnite tiež na výrazné vzory a potlač.

Oblečenie u dám musí zakrývať kolená a dekolt je zakázaný. Rovnako zabudnite na neformálny štýl, takže športovo ladené oblečenie nechajte doma. Nedajte si na seba nič, čo priťahuje pozornosť. Snažte sa pôsobiť upravene a nenápadne.

Aký mejkap je vhodný?

Keďže je žiaduce vhodne sa na pohreb upraviť, jemné a decentné líčenie dám by malo byť samozrejmosťou. Rozhodne však opäť v duchu nenápadnosti, takže výrazné tiene či červený rúž nechajte doma. Neodporúčajú sa ani žiadne trblietky.

Čo ak je vonku nepriaznivé počasie?

Ideálne je skontrolovať si ešte vopred, aké má byť v deň pohrebu počasie a pripraviť sa. Odpadne vám potom stres zo zháňania čierneho dáždnika na poslednú chvíľu.

|

 

Ako sa na pohreb obliekali ľudia v minulosti?

Oblečenie na pohreb sa v minulosti líšilo v závislosti od doby, kultúry, spoločenského postavenia a náboženských tradícií.

Už v starovekých kultúrach však bolo oblečenie na pohreb zvyčajne jednoduché a tmavé. V starovekom Ríme napríklad muži nosili tzv. „toga pulla,“ tmavú togu, a ženy dlhé čierne šaty. Aj v stredoveku bolo oblečenie na pohreb zvyčajne jednoduché a tmavé. Muži nosili dlhé čierne plášte alebo rúcho, zatiaľ čo ženy dlhé čierne šaty a prípadne závoje alebo pokrývky hlavy.

V rôznych kultúrach a náboženských tradíciách však existujú odlišné normy týkajúce sa oblečenia na pohreb. Napríklad v islamskej kultúre je zvykom, že muži nosia biele plášte a ženy dlhé, tmavé šaty a hidžáb alebo čador. V hinduistickej kultúre je biela považovaná za symbol čistoty a duchovnej obnovy, preto je často využívaná aj pri pohreboch. Rovnako je to v budhizme, kde je biela vnímaná ako farba duchovnej čistoty a nového začiatku. Aj rôzne moderné náboženské hnutia sa prikláňajú k bielej ako ku farbe pokoja a duchovného svetla.

Kresťanstvo sa tiež prikláňalo k burgundskej farbe – symbolizuje totiž vážnosť, hĺbku viery a dôstojnosť. V niektorých moderných a sekulárnych pohrebných službách sa burgundská farba môže používať ako alternatíva k čiernej. Môže byť považovaná za farbu, ktorá vyjadruje úctu k zosnulému a zároveň pridáva hĺbku a vážnosť.

|

 

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

[email protected]

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.