Dátum publikovania:
Ako sa chrániť pred žltačkou

Foto: shutterstock.com

Ako sa chrániť pred žltačkou

Žltačka patrí k nepríjemným infekčným ochoreniam, no našťastie sa jej vieme vyhnúť dodržiavaním základných zásad a preventívnych opatrení. Pomôžu nám minimalizovať riziko infekcie, takže rozhodne stojí za to vyznať sa v nich.

Žltačka je ochorenie spôsobené infekciou pečeňovými vírusmi, najčastejšie vírusmi hepatitídy typu A, B, C, D alebo E. Tieto vírusy napádajú pečeň a spôsobujú jej zápal, čo vedie k charakteristickým príznakom ochorenia. Medzi hlavné príznaky žltačky patrí:

Žlté sfarbenie kože a očných bielok: Toto je najvýraznejší príznak žltačky. Nazýva sa žltačka a je spôsobená hromadením žlčového pigmentu bilirubínu v tele.

Únava a slabosť: Pacienti s žltačkou často pociťujú výraznú únavu a slabosť.

Nevoľnosť a zvracanie: Mohlo by dôjsť k nevoľnosti a zvracaniu, najmä pri hepatitíde typu A a E.

Bolesť v brušnej oblasti: Niektorí pacienti môžu pociťovať bolesť v oblasti brucha, najmä v oblasti pravého horného kvadrantu, kde sa nachádza pečeň.

Zmena farby moču a stolice: Moč môže získať tmavú farbu a stolica môže byť svetlá alebo biela.

Zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov v krvi: Lekári môžu diagnostikovať žltačku pomocou krvných testov, ktoré zistia zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov a bilirubínu.

Príznaky žltačky môžu byť mierne až ťažké a závisia od typu vírusu, ktorý spôsobuje infekciu, ako aj od celkového zdravotného stavu jednotlivca. Väčšina prípadov žltačky sa zvyčajne zlepšuje sama od seba a nevyžaduje špecifickú liečbu. Avšak v niektorých prípadoch môže byť potrebná lekárska starostlivosť, najmä ak sa objavia ťažké príznaky alebo komplikácie.

|

Najúčinnejším spôsobom ochrany je vždy očkovanie – najmä pred žltačkou typu A a B. Ak ste v rizikovej skupine pacientov s chronickým ochorením alebo cestujete do oblastí s vysokým výskytom žltačky, môže byť očkovanie viac ako vhodné.

Pred žltačkou nás ďalej ochráni:

Dobrá hygiena rúk: Dôkladné umývanie rúk vodou a mydlom po návrate domov, pred jedlom a po použití toalety môže znížiť riziko infekcie žltačkou.

umývanie rúk

Foto: shutterstock.com

Vyhýbanie sa znečistenej vode a potravinám: Konzumácia neumytých potravín a pitie neupravenej vody zvyšuje riziko infekcie žltačkou. Vyhnite sa konzumácii potravín a pitia vody, ktoré by mohli byť kontaminované.

Používanie ochrannej výbavy: Ak pracujete v zdravotníckom prostredí alebo máte pravidelný kontakt s krvou alebo telovými tekutinami, je dôležité používať ochranné rukavice a inú ochrannú výbavu, aby ste minimalizovali riziko infekcie.

Vyhnite sa kontaktu s infikovanými osobami: Ak poznáte niekoho s aktívnym prípadom žltačky, vyhnite sa priamemu kontaktu s jeho telovými tekutinami, ako je krv alebo sliny, aby ste predišli možnej infekcii.

Zvážte očkovanie pred cestovaním: Ak cestujete do oblastí s vysokým rizikom infekcie žltačkou alebo do krajiny, kde je žltačka bežná, je vhodné zaočkovať sa.

Vyhnite sa zdieľaniu osobných predmetov: Snažte sa minimalizovať zdieľanie osobných predmetov, ako sú holiace potreby, zubné kefky, či uteráky, aby ste znížili riziko prenosu vírusov alebo infekcií.

Žltačka sa najčastejšie prenáša kontaminovanou vodou a potravinami, ako aj priamym kontaktom s infikovanými telovými tekutinami.

Tu sú niektoré konkrétne situácie alebo miesta, kde sa môžete najčastejšie nakaziť:

Nekontrolovaná voda: Konzumácia neupravenej vody z kontaminovaných zdrojov, ako sú rieky, jazerá alebo studne, môže viesť k infekcii žltačkou.
Nekontrolované potraviny: Konzumácia potravín, ktoré boli kontaminované vírusom žltačky, môže spôsobiť infekciu. To môže zahŕňať surové morské plody, neumyté ovocie a zeleninu alebo neupravené mäso.
Nedostatočná hygiena rúk: Nedostatočné umývanie rúk po použití toalety alebo pred prípravou jedla môže viesť k prenášaniu vírusov žltačky.
Medzinárodné cestovanie: Niekedy je riziko infekcie žltačkou vyššie pri cestovaní do oblastí, kde je žltačka bežná alebo vysoko rozšírená, najmä v rozvojových krajinách alebo oblastiach s nízkou hygienou.
Krvné transfúzie alebo použitie infikovaných ihiel: Kontakt s infikovanou krvou, ako je použitie infikovaných ihiel alebo krvných transfúzií, môže byť aj zdrojom prenosu vírusu žltačky.
Sexuálny kontakt: V prípade vírusu žltačky typu B sa môže vírus prenášať aj sexuálnym kontaktom s infikovanou osobou.
Zdieľanie osobných predmetov: Zdieľanie osobných predmetov, ako sú zubné kefky alebo holiace strojčeky, s infikovanou osobou, môže zvýšiť riziko prenosu vírusu žltačky.

špinavá toaleta

Foto: shutterstock.com

Ak sa už náhodou žltačkou nakazíte, určite dodržiavajte odporúčanú liečbu i diétu.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.