Dátum publikovania:
Ako dlho trvajú kiahne

Foto: shutterstock.com

Ako dlho trvajú kiahne

Kiahne sú vírusové ochorenie spôsobené vírusom Varicella-zoster, ktoré zvyčajne trvá asi 10 až 14 dní. Avšak, môže sa to líšiť u každého jedinca. Obvykle sú prvými príznakmi vyrážky a potom nasledujú ďalšie symptómy ako svrbenie, horúčka a únava. Po prvom prekonaní kiahní získa väčšina ľudí trvalú imunitu voči vírusu. 

Kiahne sú veľmi nákazlivé a šíria sa dotykom alebo výdychom.

Môžete sa nakaziť:

Kontaktom s infikovanou osobou: Kiahne sa môžu šíriť priamo od človeka k človeku dotykom, kašľom alebo kýchaním infikovanej osoby.

Kontaktom s vyrážkami: Vírus sa šíri aj prostredníctvom tekutiny z vyrážok na koži alebo sliznici infikovanej osoby.

Kontaktom s predmetmi: Vírus môže prežiť na predmetoch, ako sú hračky, oblečenie alebo posteľná bielizeň, a môže sa prenášať na ďalších ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s týmito infikovanými predmetmi.

Vzdušnou cestou: Vírus sa môže šíriť aj vzduchom v uzavretých priestoroch, najmä tam, kde je veľa ľudí.

Aby sme sa chránili pred kiahňami, je dôležité dodržiavať hygienické zásady ako umývanie rúk, minimalizovať kontakt s infikovanými osobami a zaočkovať sa, ak je to možné.

Inkubačná doba pre kiahne, čo je čas medzi vystavením sa vírusu a prejavom prvých príznakov ochorenia, je obvykle 10 až 21 dní.

kiahne

Foto: shutterstck.com

Po kontakte s infikovanou osobou môže trvať niekoľko dní, kým sa objavia prvé príznaky ako horúčka alebo vyrážky. Medzi prvými príznakmi a vznikom vyrážok zvyčajne uplynie 1 až 2 dni. Je dôležité mať na pamäti, že inkubačná doba sa môže líšiť v závislosti od jednotlivca.

Kiahne môžu mať všeobecne ťažší priebeh u dospelých. Dôvody sú nasledovné:

Väčšia pravdepodobnosť komplikácií: Dospelí majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu komplikácií spojených s kiahňami ako deti. Komplikácie môžu zahŕňať pneumóniu, zápal mozgu (encefalitídu) alebo zápal močového mechúra.
Väčšia intenzita príznakov: Dospelí môžu mať častejšie vysokú horúčku a ťažšie vyrážky, ktoré sú bolestivejšie a môžu trvať dlhšie.
Riziko vzniku sekundárnych infekcií: Dospelí majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku sekundárnych infekcií spojených s vyrážkami kiahní, najmä ak sa často škrabú alebo nechajú vyrážky nedostatočne ošetrené.

V minulosti sa často nechávali deti zámerne nakaziť kiahňami niekým v okolí, aby mali ochorenie skôr za sebou. Nazývalo sa to „party kiahne“. Avšak v súčasnosti je to kontroverzné.

kiahne

Foto: shutterstock.com

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa neodporúča zámerne infikovať dieťa kiahňami:

Riziko komplikácií: Hoci kiahne sú u detí obvykle mierne ochorenie, môžu sa vyskytnúť komplikácie. Zámerne vystaviť dieťa riziku infekcie kiahňami môže predstavovať riziko vzniku týchto komplikácií.
Nedostatok kontroly nad prejavením ochorenia: Nie je možné presne predpovedať, ako silne ochorenie postihne každé dieťa. Niektoré deti môžu mať ťažší priebeh kiahní s vážnymi príznakmi, vrátane horúčky a silných vyrážok.
Etické a morálne zváženia: Niektorí ľudia považujú úmyselné vystavenie dieťaťa infekcii za neetické a morálne neprípustné.

Namiesto úmyselného vystavenia dieťaťa kiahňam sa odporúča zvážiť možnosti očkovania.

Očkovanie proti kiahňam je bezpečná a účinná metóda prevencie tohto ochorenia. Ak sa vaše dieťa ešte nezaočkovalo a prišlo do kontaktu s infikovanou osobou, konzultujte tento prípad so svojím pediatrom alebo lekárom.

|

Kiahne a pásový opar?

Obe ochorenia sú spôsobené rovnakým vírusom, a to vírusom Varicella-zoster. Tento vírus spôsobuje kiahne u detí a potom ostáva neaktívny v nervových gangliách. U niektorých ľudí sa však môže opäť aktívne množiť a spôsobiť neskôr pásový opar (herpes zoster).

Spoločný pôvod: Obe ochorenia sú spôsobené tým istým vírusom Varicella-zoster. Po prekonaní kiahní zostáva vírus v latentnej (neaktívnej) forme v nervových bunkách a môže sa neskôr prebudí a spôsobiť pásový opar.

Ochorenia nervového systému: Pri kiahňach sa vírus Varicella-zoster šíri po celom tele, čo zahŕňa aj nervový systém. Po prekonaní kiahní zostáva vírus v nervových bunkách v latentnom stave, a keď sa prebudí, spôsobí pásový opar, ktorý sa obvykle prejavuje ako masívny bolestivý vyrážkovitý výrastok na pokožke.

Imunitný systém: Osoba, ktorá prekonala kiahne, získava istú mieru imunity voči vírusu Varicella-zoster. Táto imunita však môže oslabnúť s vekom alebo z iných dôvodov, čo umožňuje vírusu prebudiť sa a spôsobiť pásový opar.

Je dôležité uvedomiť si, že kiahne a pásový opar sú dve rôzne formy ochorenia spôsobené tým istým vírusom, ale majú odlišné klinické prejavy a priebeh.

|

 

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.