Dátum publikovania:
Ako dlho sa varia zemiaky

Foto: shutterstock.com

Ako dlho sa varia zemiaky

Čas varenia zemiakov závisí od viacerých faktorov. Rozhodujúci je typ zemiakov, veľkosť nakrájaných kúskov, ale i druh hrnca, prípadne skutočnosť, či zemiaky varíme na plyne alebo indukcii.

Ak varíme zemiaky v celku, doba ich varenia sa môže pohybovať okolo 30 minút. Ideálne je zistiť ich stav pomocou vidličky. Ak sa dajú ľahko prepichnúť, sú hotové. Pokiaľ varíme zemiaky nakrájané na menšie kúsky, čas varu sa, samozrejme, skracuje. V priemere sa pohybuje okolo 10 až 15 minút. Najkratšie je varenie zemiakov v tlakovom hrnci, na ktoré nám postačí 5, maximálne 10 minút.

Je dôležité poznamenať, že časy sú iba orientačné a môžu sa meniť v závislosti od konkrétnych podmienok a typu zemiakov.

Najlepší spôsob, ako zistiť, či sú zemiaky hotové, je skúsiť do nich pichnúť vidličkou alebo nožom – ak sa ľahko prepichujú, sú pripravené na jedenie.

|

 

Existuje niekoľko trikov na varenie zemiakov, aby boli super chutné:

Výber správnych zemiakov: Pre varenie je najlepšie použiť stredne veľké a rovnomerné zemiaky. Niektoré odrody sú vhodnejšie na varenie ako iné, napríklad russet zemiaky majú vysoký škrobový obsah, čo spôsobuje ich krehkosť.
Ošúpanie zemiakov: Ak sa rozhodnete ošúpať zemiaky, uistite sa, že ich ošúpete čo najtenšie, aby ste minimalizovali straty živín. Niektoré recepty dokonca odporúčajú variť zemiaky so šupkou pre intenzívnejšiu chuť.
Solenie vody: Pred varením pridajte do vody soľ. Solenie vody totiž pomáha zvýrazniť chuť zemiakov.
Vyvarujte sa „tučných“ zemiakov: V niektorých receptoch je lepšie použiť menej tukových zemiakov, ako sú russet zemiaky, pretože majú vysoký obsah škrobu a absorbujú menej tuku.
Skladovanie po varení: Ak varené zemiaky nepoužijete okamžite, môžete ich uložiť v chladničke a použiť neskôr. Pri ohrievaní však bude lepšie, ak ich podusíte na panvici so soľou, korením, prípadne cibuľkou na oleji, aby získali ďalšiu chuť. Mnohým ľuďom totiž bežné ohrievané zemiaky nechutia.
Variabilita prípravy: Zemiaky môžete variť rôznymi spôsobmi – od varenia v slanej vode cez pečenie v rúre po dusenie na panvici. Experimentujte s rôznymi metódami, aby ste dosiahli chuť, ktorú preferujete.

varené zemiaky

Foto: shutterstock.com

Základné problémy pri varení zemiakov

Pri varení zemiakov môže vzniknúť niekoľko problémov, ale s trochou pozornosti a znalostí ich môžeme jednoducho vyriešiť.

Tu je niekoľko možných problémov a riešení:

Prevarenie

Ak zemiaky varíme príliš dlho, môžu sa rozpadnúť a stať sa krehkými. Preto je dôležité sledovať čas varenia a kontrolovať zemiaky vidličkou alebo nožom, aby ste zistili, či sú hotové.

Nedovarenie

Ak zemiaky nevaríme dostatočne dlho, môžu byť tvrdé a ťažko stráviteľné.

Nadmerné solenie 

Ak pridáte príliš veľa soli do vody, môžu byť zemiaky príliš slané. V takom prípade pomôže vybrať ich z vody a opláchnuť pod tečúcou vodou alebo ich servírovať s niečím neosoleným.

Nerovnomerne uvarené zemiaky

Ak máte veľké zemiaky, môže sa stať, že vnútro bude tvrdšie než vonkajšok. Skontrolujte ich pomocou vidličky.

Strata živín

Ošúpanie zemiakov pred varením môže spôsobiť stratu živín. Ak chcete zachovať viac živín, ošúpte ich čo najtenšie alebo varte so šupkou.

Prevarenie v tlakovom hrnci

Pri varení v tlakovom hrnci by ste mali byť opatrní, aby ste neprekročili čas varenia.

varené zemiaky

Foto: shutterstock.com

Dobrá rada

Zemiaky a zeleninu vkladajte vo väčších kusoch až do vriacej vody, nie skôr. Je dokázané, že straty vitamínu C sú v takomto prípade menšie o 25 %.

Náš tip – Zemiaky varte spolu s cibuľou

Variť zemiaky spolu s cibuľou je skvelý spôsob, ako pridať do zemiakov dodatočnú chuť a arómu. Cibuľa pridáva jemnú sladkú chuť, ktorú určite oceníte. Ako na to?

Nakrájajte cibuľu na drobné kúsky.

Rozohrejte hrniec alebo panvicu s trochou oleja alebo masla na strednom ohni.

Pridajte nakrájanú cibuľu a duste ju, kým nezmení farbu na zlatohnedú alebo priehľadnú.

Pridajte ošúpané a nakrájané zemiaky do hrnca alebo panvice a premiešajte ich s cibuľou, aby sa dobre premiešali.

Zalejte vodou a pokračujte vo varení zemiakov, ako by ste to robili bežne. Môžete pridať aj bylinky či korenie.

|

 

 

 

 

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.