Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť krtka

Foto: shutterstock.com

Ako sa zbaviť krtka

Ide vás rozhodiť od rozčúlenia z toho, že máte celú záhradku, prípadne lúku, posiatu krtincami? Rozumieme vám, zbaviť sa nepríjemného hlodavca krta obyčajného nie je vôbec jednoduché. Boj proti nemu je náročný a krtko je mimoriadne šikovný a tvrdohlavý. Nič však nie je vopred stratené, stačí vedieť, ako na to.

Je dôležité uvedomiť si, že nie všetky z nasledujúcich metód zneškodnenia krtkov musia byť vo vašom prípade účinné.

Krt je „osobnosť“ a občas môže byť voči istým pasciam či repelentom imúnny. Neostáva vám iné, ako skúšať, čo naňho zaberie.

Siete na krtkov

Jedným z efektívnych spôsobov, ako ochrániť určité časti vašej záhrady pred krtkami, je inštalácia sietí proti krtkom. Tieto siete sa zakopávajú pod povrch pôdy a bránia krtkovi prehrýzať korene rastlín. Siete by mali byť inštalované pred výsadbou.

Ultrazvukové repelenty

Existujú ultrazvukové repelenty určené na odpudzovanie krtkov. Tieto zariadenia vydávajú vysokofrekvenčné zvuky, ktoré krtko nemá rád. Ich účinnosť však môže byť rôzna.

Pasce

V obchodoch so záhradnými potrebami nájdete rôzne typy pascí na krtkov. Niektoré z nich fungujú na princípe chytania krtka živého, ktorého potom môžete prepustiť niekde ďaleko od vašej záhrady. Je dôležité zabezpečiť, aby boli pasce bezpečné a nikoho neohrozovali.

Eliminácia potravy pre krty

Krtkovia sa živia hmyzom a larvami, takže sa uistite, že vo vašej záhrade nemajú nadmerné množstvo potravy. Ochráňte svoju záhradu pred nadmerným výskytom hmyzu, čo môže znamenať pravidelné odstránenie buriny a iných nežiaducich rastlín.

Pravidelná kontrola

Pravidelná kontrola a sledovanie aktivít krtka v záhrade vám pomôžu rýchlo zachytiť prípadné problémy a prijať opatrenia na ich riešenie.

Profesionálna pomoc

Ak sa nedokážete krtka zbaviť sami, môžete zvážiť profesionálnu pomoc.

|

Čo krtka láka vo vašej záhrade?

Krtko je v prvom rade hmyzožravý hlodavec a jeho hlavnou potravou sú hmyz, larvy a červy. Tu je niekoľko vecí, ktoré ho môžu prilákať práve k vám:

Hmyz a larvy – krtkovia sú aktívni pri lovení hmyzu, lariev a červov, ktoré sa nachádzajú v pôde.

Vlhkosť pôdy – krtkovia preferujú vlhkú pôdu, pretože im umožňuje jednoduchšie kopanie tunelov. Pokiaľ máte v záhrade problémy s prebytkom vody alebo stojatou vodou, môže ich to priťahovať.

Dostupnosť potravy – ak máte v záhrade veľa zemiakov, mrkvy, cibule a iných koreňových plodín, môže to byť pre krtkov príležitosť na lovenie lariev a červov, ktoré sa živia koreňmi rastlín.

Pôda bohatá na humus – krtkovia preferujú pôdu bohatú na humus a organický materiál, pretože v nej nájdu viac potravy. Organický materiál je obvykle bohatší na hmyz a červy.

Absencia predátora – Ak v okolí nemáte prirodzených predátorov krtkov, môže to prispieť k ich rozmnožovaniu.

krtko

Foto: shutterstock.com

Najhoršie problémy, ktoré krtko spôsobuje:

Kopanie tunelov

Krtkovia si kopú podzemné tunely, čím môžu poškodiť korene rastlín, najmä koreňové plodiny ako zemiaky, mrkva a cibuľa.

Znehodnotenie trávnika

Krtko tvorí povestné krtince, čo môže znehodnotiť trávnik a vytvárať nerovnosti v záhrade.

Drenážne problémy

Vytváranie tunelov krtkami môže ovplyvniť drenáž v záhrade a viesť k stojatej vode alebo iným problémom s vlhkosťou pôdy.

|

Niečo viac o krtovi obyčajnom/podzemnom

Krt obyčajný alebo krt podzemný (Talpa europaea) je hmyzožravec z čeľade krtovitých.

Výskyt krta obyčajného na Slovensku bol doložený na 90,3 % územia. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov krt obyčajný patrí medzi najmenej ohrozené druhy.

Je to podzemný cicavec. Jeho telo meria 12 – 17 cm, chvost 2 – 4 cm, ktorý pri cúvaní slúži ako hmatový nástroj. Hmotnosť sa pohybuje okolo 65 – 120 g. Samce sú menšie a vážia menej ako samice.

Telo je valcovité, pokryté krátkou a hustou srsťou najčastejšie čiernej farby. Farba srsti môže byť aj bridlicovo sivá alebo zamatová.

Krty majú nápadný rypák, ktorý je nasadený zoširoka na trup, nosné dierky sú na spodnej strane rypáka. Hmat a čuch majú uložené v rypáčiku.

Oči sú zakrpatené a uši nemajú ušnice. Na hrabanie mu slúžia silné a krátke končatiny, na ktorých má mohutné pazúry.

krtince

Foto: shutterstock.com

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.