Dátum publikovania:

Ako zistiť tvrdosť vody

Chceli by ste si doma zistiť tvrdosť vody? Je to celkom jednoduché. Tvrdosť vody môžeme zistiť hneď niekoľkými spôsobmi:

Testovacie prúžky – lakmusové papieriky: Kúpite si ich v obchode. Stačí ich ponoriť do vody podľa návodu a porovnať výslednú farbu s priloženou stupnicou.
Kvapkový test: Tento test obsahuje chemikáliu, ktorú pridáte do vzorky vody. Počet kvapiek potrebných na zmenu farby indikuje tvrdosť vody.
Digitálny merač: Existujú digitálne merače tvrdosti vody, ktoré poskytujú presnejšie a okamžité výsledky. Tento prístroj stačí ponoriť do vody a prečítať hodnotu na displeji.
Analýza v laboratóriu: Môžete poslať vzorku vody do profesionálneho laboratória, kde vám vykonajú podrobnú analýzu a poskytnú presné údaje o tvrdosti vody.
Kontrola miestnou vodárenskou spoločnosťou: Veľakrát majú vodárenské spoločnosti na svojich webových stránkach informácie o tvrdosti vody v rôznych oblastiach. Môžete si to skontrolovať online alebo ich priamo kontaktovať.

test na tvrdosť vody

Foto: shutterstock.com

Prečo sa to oplatí?

Poznať tvrdosť vody je užitočné z viacerých dôvodov:

Domácnosť:

Ochrana spotrebičov: Tvrdá voda môže spôsobiť usadzovanie vodného kameňa v spotrebičoch, ako sú práčky, umývačky riadu a bojlery.

Tvrdá voda môže viesť k častejším poruchám spotrebičov a ich kratšej životnosti.

Kvalita prania a umývania: Mäkká voda zlepšuje účinnosť pracích a umývacích prostriedkov, čo znamená menej spotrebovaných čistiacich prostriedkov a lepšie výsledky prania.
Účinnosť kúrenia: Vodný kameň v potrubí a vykurovacích zariadeniach znižuje ich účinnosť a zvyšuje spotrebu energie.

Osobná hygiena:

Koža a vlasy: Tvrdá voda môže zanechávať zvyšky na pokožke a vlasoch, čo môže spôsobiť ich vysušovanie a podráždenie. Mäkká voda je šetrnejšia k pokožke a vlasom.

Kuchyňa:

Chuť a kvalita jedla a nápojov: Mäkká voda zlepšuje chuť jedál a nápojov. Tvrdá voda môže ovplyvniť chuť kávy, čaju a polievok.

digitálny test na tvrdosť vody

Foto: shutterstock.com

Zdravie:

Vysoká tvrdosť vody môže prispievať k tvorbe obličkových kameňov a iným zdravotným problémom, aj keď bežná pitná voda v našich podmienkach býva v normálnych medziach.

Záhrada a rastliny:

Polievanie rastlín: Niektoré rastliny sú citlivé na tvrdosť vody.

Tvrdá voda môže spôsobiť usadzovanie soli v pôde, čo môže byť pre rastliny škodlivé.

Ak poznáme tvrdosť vody, môžeme prijímať opatrenia na jej úpravu (napríklad používaním zmäkčovačov vody) a optimalizovať používanie spotrebičov a domácich zariadení.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.