Dátum publikovania:
Ako správne pestovať hortenzie

Foto: shutterstock.com

Ako správne pestovať hortenzie

Iste sa zhodneme na tom, že hortenzie sú nádherné a dodajú každej záhrade jedinečný šarm. Tu je niekoľko tipov, ako ich správne pestovať.

1. Výber stanovišťa

Svetlo: Hortenzie preferujú polotieň. Najlepšie sa im darí na mieste, kde majú ráno slnečné svetlo a popoludní tieň. Príliš veľa priameho slnka môže spôsobiť, že ich kvety a listy budú „horieť“ a spília sa.
Pôda: Hortenzie potrebujú kyslú pôdu s pH medzi 5,2 a 5,5. Pôda by mala byť dobre odvodnená a bohatá na organickú hmotu.

2. Sadenie

Kedy sadiť: Najlepšie je sadiť hortenzie na jar alebo na jeseň.
Postup: Vykopte jamu dvakrát širšiu a rovnako hlbokú ako je koreňový bal rastliny. Umiestnite rastlinu do jamy, naplňte ju zeminou a dobre utlačte. Nakoniec dôkladne polejte.

3. Polievanie

Frekvencia: Hortenzie potrebujú pravidelnú zálievku, najmä počas suchých období. Pôda by mala byť stále mierne vlhká, ale nie premočená.
Spôsob: Polievajte hlboko, aby voda prenikla ku koreňom. Ideálne je polievať skoro ráno alebo neskoro večer, aby sa minimalizovalo odparovanie vody.

hortenzie

Foto: shutterstock.com

4. Hnojenie

Typ hnojiva: Používajte hnojivo určené pre kyslomilné rastliny. Hnojivá s vysokým obsahom fosforu podporujú kvitnutie.
Frekvencia: Hnojte na jar, keď začnú rásť nové výhonky, a potom znovu v lete, ak je to potrebné.

5. Strihanie

Kedy: Strihajte hortenzie na jar alebo po odkvitnutí. Vystrihajte staré, odumreté alebo slabé vetvy.
Ako: Strihajte asi 1/3 celkového objemu rastliny, aby ste podporili nový rast a bohatšie kvitnutie.

V chladnejších oblastiach zakryte základ rastliny mulčom alebo listami, aby ste ochránili korene pred mrazom. Mladé rastliny môžete zakryť aj netkanou textíliou.

6. Riešenie problémov

Choroby: Hortenzie môžu byť náchylné na plesne a múčnatku. Vyhýbanie sa prelievaniu môže pomôcť.
Škodcovia: Sledujte výskyt vošiek a slimákov. Vošky môžete odstrániť prúdom vody, slimáky ručne zbierať.
Dodržiavaním týchto krokov by ste mali mať zdravé a krásne hortenzie, ktoré vám budú robiť radosť celé leto.

|

Čo hortenziám škodí?

Hortenzie sú pomerne odolné rastliny, ale existuje niekoľko faktorov, ktoré im môžu škodiť.

Nesprávne polievanie

Prelievanie: Príliš veľa vody môže spôsobiť hnilobu koreňov. Uistite sa, že pôda má dobrú drenáž a polievajte, len keď je pôda suchšia na povrchu.
Nedostatočné polievanie: Nedostatok vody môže spôsobiť zvädnutie a suché listy. Pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy a v prípade potreby polievajte.

Nesprávne pH pôdy

Nevhodné pH: Hortenzie potrebujú kyslú pôdu. Ak je pH príliš vysoké, rastlina môže trpieť nedostatkom živín. Pôdu môžete upraviť pridaním síranu hlinitého alebo špeciálnych hnojív pre kyslomilné rastliny.

Nedostatok živín

Chloróza: Nedostatok železa alebo iných mikroprvkov môže spôsobiť žltnutie listov. Používajte hnojivá bohaté na mikroprvky a kyslé hnojivá.
Slabé kvitnutie: Nedostatok fosforu môže obmedziť kvitnutie. Používajte hnojivá s vysokým obsahom fosforu.

Choroby

Plesne a hniloby: Nadmerná vlhkosť a zlá cirkulácia vzduchu môžu viesť k hubovým ochoreniam, ako sú múčnatka a hniloba koreňov. Udržujte správne rozstupy medzi rastlinami.
Škvrny na listoch: Bakteriálne alebo hubové škvrny na listoch môžu byť liečené vhodnými fungicídmi.

Škodcovia

Vošky: Títo malí škodcovia môžu napadnúť nové výhonky a listy, čo vedie k ich deformácii. Môžete ich odstrániť prúdom vody alebo insekticídnym mydlom.
Slimáky: Títo škodcovia môžu požierať listy. Ručne ich zbierajte alebo používajte ekologické prostriedky na ich kontrolu.
Roztoče: Môžu spôsobiť drobné škvrny a žltnutie listov. Používajte vhodné akaricídy.

Extrémne podmienky

Mrazivé teploty: Hortenzie sú citlivé na chlad. Chráňte rastliny pred mrazom mulčovaním a zakrytím v zime.
Prílišné teplo a priame slnko: Nadmerné teplo a priame slnečné svetlo môžu spôsobiť spálenie listov. Umiestnite hortenzie do polotieňa, aby ste ich chránili pred extrémnymi podmienkami.

Zlé umiestnenie

Silný vietor: Veterné miesta môžu poškodiť rastliny a zlomiť ich vetvy. Umiestnite hortenzie na chránené miesta.
Dodržiavaním týchto odporúčaní môžete minimalizovať škody na hortenziách a zabezpečiť ich zdravý rast a krásne kvitnutie

hortenzie

Foto: shutterstock.com

Vedeli ste?

Použitie horúcej vody môže pomôcť predĺžiť životnosť hortenzií vo váze. Tento postup je užitočný pre udržanie čerstvosti kvetov.

Tu je krok za krokom návod, ako to urobiť správne:

Postup na predĺženie životnosti hortenzií vo váze:

Príprava vody:
Naplňte vázu horúcou vodou (asi 50-60 °C). Niektoré zdroje odporúčajú používať vriacu vodu, ale väčšina odborníkov sa zhoduje, že teplota okolo 60 °C je dostatočná.
Príprava kvetov:
Odstrihnite spodné časti stoniek hortenzií pod uhlom asi 45 stupňov, aby ste zväčšili plochu pre príjem vody. Použite ostrý nôž alebo nožnice na kvety, aby ste predišli drveniu stoniek.
Namočenie kvetov:
Namočte pripravené stonky do horúcej vody na 30 sekúnd až 1 minútu. Tento krok pomáha otvoreniu cievnych zväzkov v stonkách, čo umožní lepší príjem vody.
Premiestnenie do vázy:
Po namočení v horúcej vode preneste kvety do vázy naplnenej čerstvou, studenou vodou. Uistite sa, že váza je čistá a bez baktérií, ktoré by mohli urýchliť hnitie kvetov.

Ďalšie tipy na udržanie čerstvosti hortenzií vo váze:

Denné výmeny vody: Menšia výmena vody každý deň alebo aspoň každé dva dni pomôže udržať kvety svieže.
Čistenie stoniek: Pri každej výmene vody zrežte stonky, aby ste odstránili zvyšky baktérií a otvorili nové cievne zväzky.
Použitie konzervačného prostriedku: Pridanie kvetinového konzervačného prostriedku do vody môže pomôcť predĺžiť životnosť kvetov. Ak taký prostriedok nemáte, môžete pridať trochu cukru a niekoľko kvapiek bielidla do vody.
Vyhnite sa priamemu slnku a teplu: Umiestnite vázu s hortenziami na chladnejšie miesto, mimo priameho slnečného svetla a zdrojov tepla.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.