Dátum publikovania:
Ako zabrániť lastovičkám stavať si hniezdo

Foto: shutterstock.com

Ako zabrániť lastovičkám stavať si hniezdo

Lastovičky sú krásne vtáky, no ak sa rozhodnú stavať si hniezdo práve na našom balkóne či terase, až také príjemné to nie je. Hniezdia pritom na celom území Slovenska od nížin až po nadmorskú výšku 1350 metrov nad morom. Hľadajú si miesta v tesnej blízkosti ľudí, alebo v rôznych opustenejších stavbách, ako sú mosty, maštale, lode a podobne. Existuje viacero návodov na to, ako im zabrániť vytvoriť si domov tam, kde nechceme.

Odpudzovače vtákov – Na trhu je v ponuke množstvo rozmanitých odpudzovačov vtákov, ktoré napríklad vydávajú zvuky, alebo majú pohybové senzory, ktoré lastovičku vystrašia.

Lesklé predmety – Zvykom je vešať na balkóny a terasy lesklé predmety, ako sú alobalové pásiky, CD-čka, no účinné sú tiež sošky a napodobeniny dravých vtákov – sokola či sovy.

Siete a zábrany – Nainštalujte sieť nad balkón, aby sa vtáky nemohli dostať k miestam, kde by si chceli stavať hniezda. Mechanická zábrana je určite humánnejšia.

Ostré hroty – Určite ste už videli na balkónoch nainštalované ostré hroty, ktoré bránia vtáčikom pristáť a stavať si hniezdo. Pozor však v prípade, že máte v domácnosti malé deti.

Pravidelná kontrola a odstraňovanie zárodkov hniezd – Ak uvidíte, že si lastovičky predsa len u vás začali stavať hniezdo, hneď ho odstráňte. Robte to opakovane. Po niekoľkých pokusoch sa môžu rozhodnúť hľadať iné miesto.

Chemické odpudzovače – Existujú aj chemické látky, ktoré môžete aplikovať na miesta, kde lastovičky stavajú hniezda. Vtákom sú nepríjemné a odrádzajú ich.

Prispôsobte balkón tomu, že na ňom nechcete nevítaných návštevníkov. Poupratujte ho, uzavrite všetky otvory a škáry, odstráňte všetko, čo by mohlo lastovičky lákať hniezdiť.

hniezdo lastovička

Foto: shutterstock.com

Existujú aj určité prírodné látky, ktoré môžu lastovičky odpudzovať.

Esenciálne oleje: Niektoré esenciálne oleje majú vône, ktoré sú vtákom nepríjemné. Skúste roztokom niektorého z nich postriekať balkón, a opakujte to pravidelne, najmä po daždi.

Patria tu mäta pieporná, škorica, levanduľa, eukalyptus.

Kajenské korenie alebo chilli prášok – vtáky nemajú rady ostré vône a chute.

Citrónová šťava: Vtákom je nepríjemná vôňa citrusov.

Ocot: Rozprašovanie octového roztoku (jeden diel octu na tri diely vody) na miesta, kde lastovičky pristávajú alebo stavajú hniezda, môže tiež pomôcť.

Prečo vlastne nechceme lastovičky na balkónoch?

Dôvodom je to, že si stavajú hniezda tak, že trus padá na plochu pod nimi. Produkujú ho veľké množstvo a jeho odstránenie je náročné. Môže pritom obsahovať baktérie a parazity, ktoré môžu byť potenciálne nebezpečné pre ľudské zdravie. Zároveň, samozrejme, pôsobí balkón neudržiavane a neesteticky. Ak si však chcete nechať hniezdo na mieste, môžete pod ním umiestniť nejakú ochrannú plachtu alebo podložku, ktorá zachytí trus a nečistoty, čím sa ľahšie udrží čistota na balkóne.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

[email protected]

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.