Dátum publikovania:
Ako sa starať o tetovanie

Foto: shutterstock.com

Ako sa starať o tetovanie

Tetovanie už dávno nie je len doménou sociálne slabších vrstiev, práve naopak. Inklinujú k nemu ľudia kreatívni a tvoriví, so vzťahom k umeniu, slobode a tvorivosti. Existuje niekoľko základných krokov, ktoré nám zabezpečia, aby ostalo dlho pekné a pokožka pod ním zdravá.

Čistota
Prvý týždeň po získaní tetovania udržujte háklivú oblasť čistú a suchú. Umyte sa jemným neutrálnym mydlom a vlažnou vodou a potom opatrne osušte tetovanie jemným uterákom.

Krémovanie
Po umytí tetovania použite tenkú vrstvu krému určeného špeciálne na starostlivosť o tetovanie. Toto pomôže udržať pokožku hydratovanú a zmierniť svrbenie a vysušenie.

Neškrabať! 
Čerstvé tetovanie vás bude svrbieť, ale neškrabte ho. Škrabanie môže poškodiť obrázok a spôsobiť infekciu.

Stop slnku a bazénom 
Počas hojenia sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu a kúpaniu v bazénoch alebo vo vani, aby sa zabránilo infekcii.

Opatrne s oblečením 
Pokiaľ je to možné, noste oblečenie, ktoré sa nebude trieť o tetovanie.

Počúvajte tetovača
Počúvajte pokyny od profesionálneho tetovacieho umelca, ktorý tetovanie vytvoril. Môže vám odporučiť konkrétnu mastičku alebo dávkovanie, ktoré je vhodné presne pre vaše tetovanie.

Pravidelná starostlivosť 
Počas procesu hojenia sa staraj o tetovanie až do úplného zotavenia. To môže trvať pár týždňov.

Pozor na nárazy 
Minimalizujte aktivitu, ktorá by mohla spôsobiť trenie alebo nárazy v inkriminovanej oblasti, najmä počas hojenia. Ak sa objavia neobvyklé príznaky ako opuch, hnis alebo infekcia, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

|

Kedy sa radšej tetovaniu vyvarovať?

Myslite však na to, že tetovanie rozhodne nie je pre každého. Existujú určité situácie či skupiny ľudí, ktoré by sa ho radšej mali vyvarovať. Za všetky spomenieme napríklad:

Špecifické zdravotné stavy

Ak máte závažné kožné ochorenia, alergie, krvné problémy – napríklad so zrážanlivosťou alebo iné závažnejšie diagnózy, môže byť pre vás tetovanie rizikové. Pred ním je preto vždy dôležité konzultovať to so svojím lekárom a tetovačom.

Kultúrne zázemie a povolanie

V niektorých povolaniach alebo kultúrach môžu byť tetovania nevhodné alebo problematické. Ak snívate o práci, kde by tetovanie mohlo byť kontraproduktívne pre vašu kariéru, mali by ste zvážiť, či je tou správnou voľbou

Neprimeraný vek 

Mnoho krajín má určený minimálny vek, od ktorého je možné sa nechať tetovať. Často je to 18 rokov. Tento vekový limit existuje kvôli tomu, aby sa predišlo nerozvážnym rozhodnutiam.

Tehotenstvo a dojčenie 

Tetovanie počas tehotenstva a dojčenia nie je odporúčané, pretože koža môže byť počas týchto období citlivejšia a tetovanie by sa mohlo hojiť inak.

Infekčné choroby 

Ak máte infekčné ochorenie ako napríklad HIV alebo hepatitídu, môže to zvýšiť riziko infekcie pri tetovaní. Je dôležité sa o týchto záležitostiach otvorene poradiť so svojím tetovacím umelcom.

tetovanie na nohe

Foto: shutterstock.com

Dlhodobo najväčšie trendy

Tetovanie je umenie a forma sebavyjadrenia, ktorá má dlhú a bohatú históriu. Štýly a trendy v tetovaní sa v priebehu času menia, podobne ako móda.

To, čo je „in“ môže závisieť od obdobia, miesta a kultúry. Populárne sú napríklad:

Čierno-biele tetovania – klasické čierno-biele tetovania nikdy nevyjdú z módy a stále sú populárne pre svoju jednoduchosť a eleganciu.

Geometrické vzory – tetovania s geometrickými vzormi, ako sú čiary, trojuholníky a kruhy, sú v posledných rokoch veľmi populárne.

Realistické tetovania – realistické tetovania s detailnými portrétmi a obrázkami, ktoré vyzerajú, akoby boli priamo vykreslené na koži, sú stále viac vyhľadávané.

Minimalizmus – jednoduché a malé tetovania, často s minimálnym použitím farieb, sú trendom pre tých, ktorí preferujú subtílnejšie tetovania.

Abstraktné a výtvarné tetovania – tetovania inšpirované moderným umením a abstraktnými konceptmi sa stávajú čoraz populárnejšími.

Textové tetovania – tetovania s citátmi, menami alebo slovami sú stále obľúbené.

Trendy v tetovaní sú však subjektívne a každý má svoj vlastný vkus.

Dôležité je, aby ste si vybrali tetovanie, ktoré vám osobne rezonuje a má pre vás špeciálny význam.

Tetovanie by malo byť dlhodobým rozhodnutím, preto si ho dobre premyslite a zohľadnite svoje vlastné preferencie a hodnoty.

tetovanie

Foto: shutterstock.com

Aký kraj, taký mrav

V Severnej Kórei je obsah tetovaní striktne regulovaný Komunistickou stranou a musí sa pred samotným aktom schváliť, hoci niekedy môžu byť tieto nariadenia dosť nejednoznačné. Nemôžete si napríklad dať vytetovať slovo „láska“ v súvislosti s vašou rodinou, ale ak ním vyjadruje náklonnosť ku krajine a vedúcej strane, bolo by to v poriadku.

Niektoré z najpopulárnejších kórejských tetovaní sú „Obrana vlasti“ – obrázok holubice predstavujúcej mier a orla, ktorý predstavuje silu. Naopak, zobrazenie tváre Kim Jong-una by viedlo k okamžitému trestu, pretože v tejto krajine sú obrázky vládnucej rodiny posvätné.

V Dánsku je od roku 1966 nelegálne dať si potetovať ruky, krk alebo tvár. Každopádne, Dáni stále môžu ísť do susednej krajiny a tam si dať tetovanie bez trestu.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

[email protected]

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.