Dátum publikovania:
Ako zistím IP adresu

Foto: shutterstock.com

Ako zistím IP adresu

Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť IP adresu. Prinášame vám niektoré z nich.

Čo je to vlastne IP adresa?

IP adresa (Internet Protocol Address) je jedinečný identifikátor, ktorý slúži na identifikáciu zariadenia v počítačovej sieti používajúcej Internetový protokol na komunikáciu. IP adresy umožňujú zariadeniam vzájomne sa identifikovať a komunikovať medzi sebou cez internet alebo lokálnu sieť. Existujú dve hlavné verzie IP adries:

IPv4 je najrozšírenejšia verzia IP adries a používa 32-bitový číselný formát, ktorý umožňuje približne 4,3 miliardy unikátnych adries. IPv4 adresa sa zapisuje ako štyri desiatkové čísla oddelené bodkami, napríklad: 192.168.1.1.

IPv6 je novšia verzia, ktorá bola vyvinutá na riešenie vyčerpania dostupných IPv4 adries. Používa 128-bitový formát, čo umožňuje obrovský počet unikátnych adries (340 undeciliónov adries). IPv6 adresa sa zapisuje ako osem skupín hexadecimálnych číslic oddelených dvojbodkami, napríklad: 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334.

Typy IP adries

Verejné IP adresy: Tieto adresy sú použité na identifikáciu zariadení pripojených k internetu. Verejné IP adresy sú unikátne a sú prideľované poskytovateľmi internetových služieb (ISP).
Súkromné IP adresy: Používajú sa v rámci lokálnych sietí (LAN) a nie sú unikátne globálne, ale musia byť unikátne v rámci danej lokálnej siete.
Dynamické vs. Statické IP adresy

Dynamické IP adresy: Sú prideľované dynamicky prostredníctvom DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) a môžu sa meniť pri každom pripojení k sieti.
Statické IP adresy: Sú pevne priradené zariadeniu a nemenia sa.

IP adresy sú nevyhnutné pre správne fungovanie internetu a počítačových sietí, umožňujú zariadeniam nájsť a komunikovať so sebou efektívne a spoľahlivo.

Najčastejšie vyhľadávame IP adresu na notebookoch, stolových počítačoch a mobiloch vtedy, keď nastane problém s konektivitou alebo pri nastavovaní novej siete.

V našich domácnostiach sa stretávame s verejnou pevnou IP adresou, na ktorú je možné pristupovať odkiaľkoľvek, a prideľuje ju poskytovateľ internetového pripojenia.

Zistenie verejnej IP adresy

Otvorte webový prehliadač a jednoducho napíšte „What is my IP“ alebo „What is my IP address“. Výsledky zobrazia vašu verejnú IP adresu priamo na stránke výsledkov.
Prípadne navštívte priamo stránky ako whatismyip.com alebo ipinfo.io, kde okamžite uvidíte svoju verejnú IP adresu.

Zistenie lokálnej (internej) IP adresy

Windows

Nastavenia siete: Otvorte „Nastavenia“ -> „Sieť a internet“ -> „Vlastnosti siete“ a tam nájdete svoju IP adresu.
Príkazový riadok: Stlačte klávesy Win + R, zadajte cmd a stlačte Enter. Potom zadajte príkaz ipconfig a stlačte Enter. Vaša lokálna IP adresa bude uvedená vedľa položky „IPv4 Address“.

Mac

Systémové nastavenia: Choďte do „System Preferences“ ->“View“ ->“Network“. Vyberte aktívne sieťové pripojenie a vaša IP adresa bude uvedená.

Linux

Terminál: Otvorte terminál a zadajte príkaz hostname -I alebo ifconfig. Vaša IP adresa bude uvedená vedľa položky „inet“.

|

Ako zistiť IP adresu v telefóne

Ak používate Android, postup je nasledovný:

Choďte do Settings, scrollujte nižšie a nájdite časť About phone.
Po kliknutí sa vám buď zobrazí zoznam informácií, v ktorých nájdete IP adresu, alebo budete ešte musieť kliknúť na Status information.

V prípade iPhonov je to ešte jednoduchšie:

V časti Nastavenia vyberte možnosť Wi-Fi.
Kliknite na malé modré i v krúžku po pravej strane.
Otvorí sa vám ďalšia obrazovka, kde nájdete informáciu o vašej IP adrese.

|

 

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.