Dátum publikovania:
Ako sa obliecť do divadla

Foto: shutterstock.com

Ako sa vhodne obliecť do divadla

Návšteva divadla je vysoko spoločenská udalosť, na ktorú by sme sa mali náležite pripraviť. Aj keď možno v súkromí preferujeme ležérny či bohémsky štýl, v tomto prípade by sme mali urobiť výnimku a obliecť sa okázalo, elegantne, ba možno až trošilinku snobsky. Aj to totiž prispeje k výnimočnosti nášho kultúrneho zážitku. 

Nie je jedno, či sa predstavenie odohráva v historickej budove alebo len na menšej scéne, ani či ide o premiéru alebo bežné predstavenie. Rovnako svoju rolu zohráva aj konkrétny žáner, na ktorý sme sa vybrali. Iné je totiž zúčastniť sa vážneho operného predstavenia a iné rozpustilej činohry.

Existuje niekoľko všeobecných tipov, ktoré by nám mohli pomôcť pri výbere stajlingu:

Vhodné oblečenie závisí od žánru

Na formálne predstavenia, ako sú opera alebo klasický balet, sa odporúča elegantné oblečenie, zatiaľ čo na menej formálne predstavenia môžete zvoliť trochu uvoľnenejší a kreatívnejší stajling. Vhodné sú šaty alebo sukňa s blúzkou pre ženy a sako s kravatou alebo oblekom pre mužov. Dámy si môžu pokojne dopriať aj trblietky.

Dress code divadla

Niektoré divadlá majú určený dress code. Najmä ak ste na novom mieste, pokojne sa informujte vopred, či existujú nejaké špeciálne pokyny týkajúce sa oblečenia. Aby sa vám nestalo, že vás nevpustia – môže sa tak stať v prípade, že si oblečiete napríklad kraťasy.

Vrstvenie

Vzhľadom na to, že teploty v divadle môžu byť nepredvídateľné, je dobré mať možnosť vrstviť si oblečenie. Môžete si vziať sako alebo šatku, ak bude chladnejšie.

Osobitý štýl

Pamätajte si na to, že váš štýl je dôležitý. Vhodné oblečenie by malo byť v súlade s vašou osobnosťou a komfortom. Ak sa totiž v niečom necítite príjemne, odrazí sa to aj na vašom vnímaní kultúrneho zážitku.

Doplnky

Doplnky, ako sú šperky a kabelky, môžu zdokonaliť váš vzhľad. Avšak dbajte na to, aby išlo o luxusnejšie kúsky. Kabelka by mala byť listová, pokojne zdobenejšia.

plesové rukavičky

Foto: shutterstock.com

Čoho sa určite vyvarovať

Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste si určite nemali obliecť, keď idete do divadla, aby ste sa vyhli nevhodnému alebo nepríjemnému vzhľadu. Tu je niekoľko z nich:

Príliš voľné alebo obnosené oblečenie

Vyhnite sa oblečeniu, ktoré vyzerá príliš otrhané, špinavé alebo znehodnotené.

Príliš odhaľujúce oblečenie

V divadle sa očakáva určitá miera rešpektu a slušnosti, preto sa snažte neukazovať príliš veľa pokožky.

Nápadné alebo rušivé oblečenie

Vyvarujte sa oblečeniu s príliš výraznými farbami, vzormi alebo nápismi, ktoré by mohli rušiť ostatných divákov alebo dokonca hercov na pódiu.

Stop športovému oblečeniu

Športové oblečenie ako bežecké nohavice, legíny, tepláky a mikiny, nie je vhodné pre divadelné predstavenia.

Príliš „hlučné“ oblečenie

Vyhnite sa oblečeniu, ktoré vydáva nevhodné zvuky, ako napríklad cinkajúce šperky. Zabudnite na otvorenú špičku topánok a nohy bez siloniek. Aj keď je horúce leto, niektoré zásady skrátka treba dodržiavať.

divadlo potlesk

Foto: shutterstock.com

Hodia sa do divadla večerné šaty?

Pokiaľ ste pozvaný na slávnostnú premiéru s následným rautom, nebude vôbec krokom vedľa, ak si na seba ako dáma oblečiete večerné šaty. Vytvárajú elegantný a štýlový vzhľad, ktorý sa na takúto udalosť hodí.

Vyberte si šaty, v ktorých sa budete cítiť pohodlne a sebavedome a ktoré zodpovedajú úrovni formality udalosti. Nezabudnite tiež na vhodnú obuv, doplnky, účes a mejkap. Ak máte kožuch, ktorý sa hodí k vašim večerným šatám a cítite sa v ňom pohodlne, potom je to v zime vynikajúca voľba na doladenie celkovej vizáže. Páni by mali mať rozhodne štýlový oblek, jednofarebnú košeľu a šnurovacie topánky.

dáma v červených večerných šatách

Foto: shutterstock.com

 

 

|

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.