Dátum publikovania:
Ako poslať balík

Foto: shutterstock.com

Ako poslať balík

Rozhodli ste sa poslať známemu balík? Pokiaľ s tým nemáte žiadnu osobnú skúsenosť, nemusíte mať obavy. Posielanie zásielok je veľmi jednoduché. Stačí dodržať niekoľko základných pravidiel.

Správne zabalenie:

Predmety, ktoré posielate, musíte v prvom rade dôkladne zabaliť. Ideálne je použiť bublinkovú fóliu či polystyrénovú výplň, aby sa nepoškodili počas prepravy. Následne to zabaľte do kartónovej škatule vhodnej veľkosti – kúpiť si ich viete napríklad aj priamo v pobočkách Slovenskej pošty. Skvelé je previazať ešte balík špagátom.

|

Napísanie adresy príjemcu a odosielateľa:

Na škatuľu napíšte čitateľné údaje o adresátovi – ideálne na štítok – vpravo dole. Ide o meno a priezvisko, ulicu s popisným číslom, mesto a poštové smerovacie číslo. Vítaný je aj tel. kontakt. V prípade, že posielate zásielku do zahraničia, uveďte aj štát. Nezabudnite ani na kontaktné údaje vás ako odosielateľa – vľavo hore.

Najčastejšie sa štítok lepí na najväčšiu plochu škatule, nikdy nie na spoje či uzáver balíka alebo cez lepiacu pásku. Prepravné etikety zároveň nesmú byť ničím prekryté, napríklad špagátom či inou etiketou.

V opačnom prípade vám takýto balík vrátia. Dobrá rada – ak je balík ľahší ako 2 kg a nie je príliš veľký, môžete ho poslať ako list a ušetriť tak trošku na doprave.

balenie balíka

Foto: shutterstock.com

Zvoľte si prepravcu:

V dnešnej dobe existuje viacero možností, ako balík poslať. Buď ho zaneste do najbližšej pobočky Slovenskej pošty a pošlite osobne, alebo si objednajte kuriéra a ten balík vyzdvihne v určenom termíne. Balík sa dá zaslať napríklad aj prostredníctvom Packety – buď ho zanesiete na najbližšie výdajné miesto, alebo si objednáte kuriéra, prípadne použijete Z-BOX. Existuje naozaj množstvo kuriérskych spoločností a online platforiem. Ak ste však doteraz nemali s posielaním balíka skúsenosti, odporúčame vám navštíviť osobne pobočku Slovenskej pošty, kde vám ochotne poradia. Nebudete doma musieť balík merať či vážiť a poradíte sa aj o doplnkových službách.

Potrebujete, aby bol balík poslaný expresne? Obsahuje krehký tovar? Chcete sledovať trasu balíka? Chcete balík poistiť? To všetko si môžete priplatiť.

balíky

Foto: shutterstock.com

Sledujte trasu balíka:

Ak ste si zvolili možnosť sledovania, môžete sledovať pohyb balíka cez internet pomocou sledovacieho čísla, ktoré vám poskytne prepravca.

Ak posielate balík do zahraničia, budete musieť vyplniť viacero informácií o presnom obsahu balíka v anglickom jazyku, ako aj o poistení.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.