Dátum publikovania:
Ako odnaučiť dieťa od cumlíka

Foto: shutterstock.com

Ako odnaučiť dieťa od cumlíka

Odnaučiť dieťa od cumlíka môže byť výzva, ale nie je to nemožné. Existuje niekoľko tipov, ako na to:

Postupne obmedzujte používanie cumlíka:

Začnite postupne obmedzovať čas, počas ktorého dieťa môže používať cumlík. Napríklad mu ho môžete povoliť iba v určitých situáciách, ako je spanie alebo oddych.

Vyhľadajte motiváciu:

Pomôžte dieťaťu porozumieť dôvodom, prečo je dobré prestať používať cumlík. Môžete ho napríklad povzbudiť tým, že mu poviete, že veľkí chlapci a dievčatá už nepotrebujú cumlík.

Použite pozitívne posilnenie:

Chváľte dieťa, keď sa mu darí vydržať bez cumlíka. Napríklad, ak prežije celú noc bez cumlíka, môžete ho odmeniť malou odmenou.

mama a cumlík

Foto: shutterstock.com

Hľadajte náhrady:

Ponúknite dieťaťu iné spôsoby, ako si uľaviť od stresu alebo zvládnuť úzkosť, ktorú cumlík zvyčajne zmierňuje. To môže zahŕňať obľúbenú hračku, deku alebo plyšového priateľa.

Zapojte dieťa do procesu:

Ak je dieťa dostatočne staré, zapojte ho do procesu odúčania sa od cumlíka. Diskutujte s ním o tom, že už nie je potrebný, a nechajte ho rozhodnúť, kedy bude pripravené sa s ním rozlúčiť.

Buďte trpezliví a dôslední:

Odúčanie od cumlíka môže trvať nejaký čas, a je dôležité byť trpezlivý a dôsledný.

Aj keď budú možno existovať aj kroky späť, napríklad počas choroby, je dôležité stáť pri dieťatku a podporovať ho počas celého procesu.

bábätko s cumlíkom

Foto: shutterstock.com

Dokedy je ešte v poriadku používať cumlík?

Dlhodobé používanie cumlíka môže mať vplyv na správny vývoj zubov a ďasien. Preto sa odporúča, aby sa cumlík postupne vynechal niekedy okolo 6 mesiacov až 1 roka veku.

Ak dieťa používa cumlík príliš dlho, môže sa stať, že si naňho zvykne a bude ťažké odnaučiť ho. Preto sa odporúča postupne obmedzovať jeho používanie a odnaučiť dieťa od cumlíka, keď je na to pripravené.
Každé dieťa je iné a niektoré môžu potrebovať cumlík dlhšie ako iné. Je dôležité pozorovať individuálnu potrebu a vývoj dieťaťa a rozhodnúť sa podľa toho, čo je pre dieťatko najlepšie.
V konečnom dôsledku je dôležité rozhodnutie o tom, kedy prestať používať cumlík, na rodičoch, ktorí by mali zohľadniť individuálne potreby a vývoj ich dieťaťa.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.