Dátum publikovania:
Ako vyrobiť model sopky

Foto: shutterstock.com

Ako vyrobiť model sopky

Dostal sa váš syn do fázy, keď ho okrem dinosaurov fascinuje i vesmír, sopky či cestovanie časom? Aby ste sa naladili na jeho vlnu a zaujali ho niečím, čím si uňho šplhnete, pomôžte mu vyrobiť si model sopky. Je to skvelý zábavný a vzdelávací projekt, ktorý môžete robiť spolu. 

model sopky

Foto: shutterstock.com

Potrebujete:

Kartón alebo tvrdý papier na základňu
Fľašu (napríklad plastovú fľašu od vody)
Novinový papier
Lepidlo (môže byť tekuté lepidlo alebo škrobová pasta)
Akrylové alebo temperové farby
Štetce
Sódu bikarbónu
Ocot
Červené potravinárske farbivo (voliteľné)
Malý pohár alebo šálku na miešanie

|

Postup:

1. Vytvorenie základne sopky:

Na kartónovú základňu pripevnite plastovú fľašu (bude slúžiť ako kráter sopky). Uistite sa, že je pevne prilepená alebo pripevnená páskou.

2. Formovanie sopky:

Nastrihajte novinový papier na prúžky.
V miske zmiešajte lepidlo s vodou v pomere 1:1 (ak používate tekuté lepidlo). Ak používate škrobovú pastu, postupujte podľa návodu na obale.
Prúžky novinového papiera namočte do lepidla a potom ich nalepte na fľašu, aby postupne vytvorili tvar sopky. Pokryte celú fľašu až po základňu a postupne vytvárajte vrstvy, kým nedosiahnete požadovaný tvar a hrúbku sopky.
Nechajte papierovú hmotu vyschnúť (ideálne cez noc).

3. Maľovanie sopky:

Po vyschnutí papierovej hmoty môžete sopku namaľovať. Použite hnedú a sivú farbu na vonkajšie steny sopky a červenú a oranžovú na vrchol, aby ste vytvorili efekt lávy. Nechajte farby úplne vyschnúť.

4. Príprava na erupciu:

Nalejte do fľaše vo vnútri sopky asi polovicu šálky octu. Pridajte niekoľko kvapiek červeného potravinárskeho farbiva (voliteľné, pre efekt lávy). Do malého pohára nasypte asi 2 polievkové lyžice sódy bikarbóny.

5. Erupcia sopky:

Pomaly vsypte sódu bikarbónu do fľaše s octom. Sledujte, ako dôjde k reakcii a „lávový“ prúd začne vytekať z vrcholu modelu sopky.

Tento jednoduchý chemický experiment využíva reakciu medzi sódou bikarbónou (zásadou) a octom (kyselinou), aby vytvoril „erupciu“.

Deti si môžu užiť zábavný a zároveň vzdelávací zážitok.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.