Dátum publikovania:
Ako dieťa naučiť na nočník

Foto: shutterstock.com

Ako dieťa naučiť na nočník

Odvykanie od plienok a učenie na nočník je dôležitý krok v raste dieťaťa a môže byť výzvou pre mnohých rodičov. Nie vždy to ide ako po masle a nie vždy sa dá postupovať podľa knižky. Tu je niekoľko tipov, ako to sebe i dieťatku čo najviac zjednodušiť.

Pozorujte známky pripravenosti: Skôr ako začnete, je dôležité si všímať si, či je vaše dieťatko pripravené. Niektoré znaky pripravenosti môžu zahŕňať záujem o toaletné návyky iných, nespokojnosť s mokrými alebo špinavými plienkami, schopnosť vyjadriť potrebu ísť na toaletu, prípadne skutočnosť, že plienka zostáva suchá dlhšie.

Vyberte správny nočník: Nechajte dieťa pomôcť vybrať nočník, aby malo väčší záujem a cítilo sa na ňom pohodlne.

Nastavte rutinu: Začnite tým, že dieťa budete pravidelne sadávať na nočníku napríklad po jedle alebo pred spaním. To môže pomôcť dieťatku zvyknúť si na pravidelné chodenie na toaletu.

dieťatko na nočníku a mamka

Foto: shutterstock.com

Chváľte a povzbudzujte: Pozitívna motivácia môže veľmi pomôcť. Chváľte dieťa za každý pokrok, aj keď ide len o malé úspechy.

Vyvarujte sa negatívnych reakcií na nehody.

Využívajte pomôcky: Detské knižky alebo videá o učení sa na nočník môžu byť užitočnými nástrojmi, ktoré dieťa motivujú a učia.

Buďte konzistentní a trpezliví: Proces odvykania od plienok vyžaduje čas a trpezlivosť. Buďte pripravení na možné nehody a udržujte pozitívny prístup.

Postupujte postupne: Môžete začať s denným nočníkom a postupne prechádzať na nočný. Niektoré deti môžu na nočné odplienkovanie potrebovať viac času.

Každé dieťa je iné, takže dôležité je prispôsobiť proces jeho individuálnym potrebám a rýchlosti.

|

Kedy začať zvykať s učením na nočník?

Ideálny čas na začatie učenia dieťaťa na nočník sa líši od dieťaťa k dieťaťu, pretože každé má svoje vlastné tempo vývoja a pripravenosti.

Vo všeobecnosti sa odporúča začať medzi 18 až 24 mesiacmi, ale niektoré deti môžu byť pripravené skôr alebo neskôr.

Rozdiely medzi dievčatkami a chlapcami

Existujú určité rozdiely vo vývoji a pripravenosti medzi dievčatkami a chlapcami. Dievčatká často začínajú byť pripravené na nočník trochu skôr než chlapci. Môžu tiež vykazovať skôr záujem o toaletné návyky a byť schopné dlhšie si udržať suché plienky.

dievčatko na nočníku

Foto: shutterstock.com

Čo keď sa nám nedarí

Ak sa učenie na nočník nedarí, je dôležité zachovať pokoj a trpezlivosť. Tu je niekoľko krokov a stratégií, ktoré môžete vyskúšať:

Posuňte učenie na neskôr: Ak vaše dieťa prejavuje silný odpor alebo frustráciu, môže byť dobré proces na krátky čas prerušiť. Umožnite dieťaťu niekoľko týždňov oddýchnuť si a potom to skúste znovu.
Posilňujte motiváciu: Nájdite spôsoby, ako urobiť proces zábavnejším. Používajte odmeny, ako sú nálepky alebo malé darčeky za úspechy. Taktiež môžete dieťa motivovať obľúbenými postavičkami na nočníku alebo oblečení, ktoré má na sebe, keď ho používa.
Zjednodušte proces: Uistite sa, že nočník je ľahko dostupný a že dieťa vie, ako ho používať. Niekedy pomáha mať viac nočníkov v rôznych častiach domu, aby dieťa nemalo problém dostať sa k nim.
Pravidelné návyky: Nastavte konzistentné časy, keď dieťa sedí na nočníku, najmä po jedlách alebo pred spaním. Toto môže pomôcť dieťaťu zvyknúť si na pravidelné používanie nočníka.
Komunikujte a povzbudzujte: Hovorte s dieťaťom o tom, prečo je používanie nočníka dôležité a povzbudzujte ho v jeho snahe. Uistite sa, že dieťa rozumie, čo sa od neho očakáva.
Nerobte si ťažkú hlavu z nehôd: Nehody sú bežnou súčasťou učenia na nočník. Je dôležité zachovať kľud a nevyjadrovať sklamanie. Namiesto toho pripomeňte dieťaťu, že je to normálne a že na nočník ešte stihne zájsť nabudúce.
Zvážte možné problémy: Ak máte obavy z dlhodobých ťažkostí alebo ak sa zdá, že vaše dieťa zaostáva vo vývoji, môže byť dobré poradiť sa s pediatrom. Lekár vám môže poskytnúť ďalšie rady alebo vylúčiť zdravotné problémy.
Kľúčom je byť trpezlivý a podporujúci, zatiaľ čo dieťa prechádza týmto dôležitým vývojovým krokom. Každé dieťa sa učí vlastným tempom, a je dôležité rešpektovať to.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.