Dátum publikovania:
Ako deťom znížiť teplotu

Foto: shuterstock.com

Ako deťom znížiť teplotu

Keď potrebujete rýchlo a bezpečne znížiť teplotu u dieťaťa, je dôležité konať rýchlo a efektívne. Tu sú niektoré overené spôsoby, ako to zvládnuť:

Podávanie dostatočného množstva tekutín: Uistite sa, že dieťa pije dostatok tekutín, aby sa predišlo dehydratácii. Chladené nápoje môžu tiež pomôcť mierne znížiť telesnú teplotu zvnútra.

Použitie protihorúčkového lieku: Paracetamol alebo ibuprofen sú bežne používané na zníženie horúčky u detí. Je však dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie podľa veku a hmotnosti dieťaťa a v prípade pochybností konzultovať použitie s lekárom alebo lekárnikom.

Ideálne je tieto dva lieky striedať – čiže každé tri hodiny dávať striedavo paralen a ibuprofen. Niektoré deti pri horúčkach nedokážu prijímať lieky vo forme sirupu, pretože ich vyvracajú. V takom prípade sú vhodné čipky.

Odpočinok: Uistite sa, že dieťa má možnosť odpočívať v chladnom a pohodlnom prostredí. Nadmerná aktivita môže telesnú teplotu zvýšiť.

Oblečenie: Odstránenie nadbytočného oblečenia môže pomôcť regulovať teplotu tela dieťaťa. Dieťa by malo mať na sebe ľahké oblečenie a byť prípadne prikryté len ľahkou dekou.

choré dieťatko

Foto: shutterstock.com

Chladné obklady a zábaly: Použitie chladných obkladov na čelo a oblasti ako podpazušie alebo slabiny môže pomôcť znížiť telesnú teplotu. Nikdy by však nemali byť príliš studené, aby ste zabránili podchladeniu. Pri vysokých horúčkach sa odporúčajú aj zábaly či studené sprchy, avšak tiež pozor na prílišný teplotný šok. Pri obkladoch použite malý uterák, ktorý namočíte do studenej, nie však ľadovej vody. Po aplikovaní pozorne sledujte reakciu dieťaťa na zábal. Ak sa zdá, že je to dieťaťu nepríjemné alebo sa začne triasť zimou, zábal okamžite odstráňte. Zábaly by mali byť vymieňané pravidelne, keď sa zohrejú.

Vzdušné prostredie: Udržiavanie chladnejšej teploty v miestnosti, kde dieťa odpočíva, môže pomôcť znížiť horúčku. Využitie ventilátora alebo klimatizácie môže byť nápomocné, ale mali by ste sa vyhnúť priamym prúdom studeného vzduchu smerujúcim priamo na dieťa. Ak teplota pretrváva a máte obavy, je dôležité vyhľadať radu odborníka.

|

Ako dieťatko počas horúčky upokojiť?

Pri starostlivosti o dieťa s horúčkou je dôležité nielen fyzicky znížiť teplotu, ale aj upokojiť a utešiť dieťa, ktoré môže byť nepokojné alebo rozrušené. Tu je niekoľko tipov, ako postupovať:
1. Udržiavajte pokojné prostredie: Zabezpečte, aby bolo okolie tiché a relaxačné. Hlučné a hektické prostredie môže dieťa ešte viac stresovať. Mierne stmievanie svetiel alebo použitie nočnej lampičky môže pomôcť vytvoriť upokojujúcu atmosféru.

2. Ponúknite pohodlie: Držanie dieťaťa na rukách, jemné hladkanie alebo pri malých detičkách dojčenie môže pomôcť dieťaťu cítiť sa bezpečne a pokojne. Pohodlné oblečenie a mäkké prikrývky tiež prispievajú k celkovej pohode.

3. Hudba a príbehy: Tichá, upokojujúca hudba alebo čítanie obľúbených príbehov môže dieťa upokojiť a odviesť jeho myseľ od nepohodlia spôsobeného horúčkou.

4. Dodržiavanie rutiny: Ak je to možné, snažte sa dodržiavať obvyklú rutinu dieťaťa, najmä časy spánku. To môže dieťaťu pomôcť cítiť sa bezpečne a známe rituály mu môžu poskytnúť útechu.

chorý chlapček

Foto: shutterstock.com

5. Ponúkanie tekutín: Uistite sa, že dieťa dostáva dostatok tekutín. Môžete mu ponúknuť vodu, prípadne akceptovateľné množstvo obľúbeného nápoja alebo vývaru. To pomáha predchádzať dehydratácii a môže to tiež dieťatko upokojiť.

6. Kontakt s kožou na kožu: Ak je dieťa malé, kontakt s kožou na kožu môže byť veľmi upokojujúci. Táto metóda, známa tiež ako „klokankovanie“, zlepšuje pohodu dieťaťa a môže posilniť jeho pocit bezpečia.

7. Zachovajte chladnú hlavu: Dôležité je, aby ste ako rodič alebo opatrovník zostali pokojný a vyrovnaný.

Deti veľmi citlivo vnímajú náladu dospelých, a ak uvidia, že ste pokojný, aj oni sa budú cítiť bezpečnejšie.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.