Dátum publikovania:
Ako sa píše Božie požehnanie

Foto: shutterstock.com

Ako sa píše Božie požehnanie

Gramatika nás dokáže riadne potrápiť a občas si naozaj nemusíme vedieť dať rady. Celkom zapeklitou skupinou slovných spojení sú napríklad slovné spojenia v náboženskej terminológii. Kedy píšeme veľké a kedy malé písmeno v slovách Boh, Boží či Božský?

Treba zdôrazniť, že od roku 1953 sa uzákonil pravopis, v rámci ktorého sa prídavné slovo boží písalo výlučne malým písmenom. Dnes je to už opäť inak, no treba povedať, že to nie je až také zložité a dá sa to pochopiť celkom logicky.

Pokiaľ vnímame Boha monoteisticky, ako jediného, píšeme ho vždy s veľkým B. Ak veríme vo viacerých bohov, píšeme malé b.

Čiže ak napríklad vymenúvame gréckych alebo egyptských bohov, je to s malým b ako boh slnka Ra, boh vojny Áres a podobne.

Prídavné meno božský sa píše takmer vždy s malým písmenom b. Veľké b používame len ak máme na mysli súčasť vlastného mena – Božské srdce.

Boh

Foto: shutterstock.com

Horšie je to s prídavným menom boží.

Veľké B píšeme vždy, ak je to slovo odvodené od Boha – Božia láska, Božie požehnanie, Boží zákon, Boží hlas, niečo je v Božích rukách, niečo patrí Bohu – Boží obraz, Boží chrám, Božie kráľovstvo. Veľké B píšeme napríklad aj v slovných spojeniach v mene Božom, brať meno Božie nadarmo.

Malé b píšeme vo výrazoch na svetlo božie, božia príroda a pod.

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

[email protected]

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.