Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť mravcov v záhrade

Foto: shutterstock.com

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade

Pokiaľ sa vám v záhrade premnožia mravce, je to naozaj mimoriadne nepríjemné. Výsledkom môžu byť nielen škody na rastlinách a plodoch, ale i premnoženie vošiek. Pustiť sa do boja je preto vhodné čo najskôr, no myslite na to, že váš protivník sa len tak ľahko nedá poraziť.

Existuje niekoľko základných spôsobov, ako sa zbaviť mravcov v záhrade. Nech sa páči niekoľko tipov:

Zničte mraveniská

Odstráňte mraveniská fyzicky. Môžete použiť lopatu alebo iný nástroj na vykopávanie.

Horčičná voda

Zmiešajte horčicový prášok – pomleté horčičné semienka, s vodou a zalejte ho do mraveniska. To by malo mravce vyplašiť a donútiť ich presťahovať sa.

Bylinky a oleje

Niektoré bylinky a oleje, ako napríklad rozmarín, mäta, levanduľa alebo eukalyptus, majú repelentné účinky na mravce.

Môžete ich zasadiť v okolí záhrady alebo rozprášiť ich esenciálne oleje vo vode a postriekať miesta, kde sa mravce často vyskytujú.

|

Kyselina boritá

Kyselina boritá je ďalší prostriedok, ktorý môže pomôcť pri eliminácii mravcov. Rozmiešajte ju s cukrom a vodou a umiestnite túto zmes v blízkosti mraveniska. Mravce ju znesú dnu pod zem a kyselina boritá ich zabije.

Komerčné insekticídy

Na trhu sú k dispozícii komerčné insekticídy a repelenty určené na kontrolu mravcov. Dôkladne si prečítajte návod na použitie a postupujte podľa pokynov.

Fyzické bariéry

Vytvorte fyzické bariéry, aby sa mravce nedostali do oblastí, kde ich nechcete. Môžete použiť napríklad kovové alebo plastové dosky, piesok, prípadne kávové zrná, ktoré mravce nemajú radi.

Pravidelné upratovanie

Udržiavajte záhradu čistú a odstraňujte potravu a odpadky, ktoré by mohli prilákať mravce. Zabezpečte, aby nemali prístup potravy na otvorenom mieste.

Pamätajte si však, že účinnosť týchto metód môže byť rôzna v závislosti od druhu mravcov a ich množstva.

mravce

Foto: shutterstock.com

Aké problémy nám mravce v záhrade prioritne spôsobujú?

Škody na rastlinách
Niektoré druhy mravcov môžu poškodiť rastliny tým, že požierajú ich korene alebo lístie.

Ochrana škodcov
Mravce môžu ochraňovať iných škodcov, ako sú napríklad molice alebo vošky, tým, že ich „chovajú“ a chránia pred predátormi. To môže znamenať zvýšený výskyt škodcov v záhrade.

Mraveniská
Mravce si môžu vytvoriť veľké mraveniská, ktoré sú nepríjemné, ak sa nachádzajú v blízkosti oblasti, kde chcete relaxovať alebo pracovať.

Potravinové problémy
Mravce môže prilákať do záhrady potrava, ako je cukor či ovocie. Ak ostanú na tejto potrave, môžu ju znehodnotiť.

mravce detail

Foto: shutterstock.com

Čo mravce najviac priťahuje?

Je vhodné vedieť, čo mravce priťahuje, aby sme dokázali efektívne obmedziť ich výskyt. Pokiaľ im totiž nevytvoríme vyhovujúce podmienky, nespôsobia nám problémy svojim premnožením.

Potrava

Mravce sú veľmi citlivé na potravu a snažia sa nájsť zdroje cukru, bielkovín a iných živín. Sladkosti, ovocie, cukrovinky a iné sladké alebo škrobové potraviny môžu byť pre nich atraktívnou potravou.

Medové rôsoly

Niektoré druhy mravcov zbierajú medové rôsoly, ktoré produkujú iné hmyzie druhy, najmä vošky. Tieto mravce sú priťahované k rastlinám, ktoré produkujú medové rôsoly.

Hniezda hmyzu

Mravce môžu byť priťahované k hniezdam iných hmyzích druhov, ktoré obsahujú potenciálnu potravu, ako sú larvy.

Vlhkosť

Niektoré druhy mravcov preferujú vlhké prostredie, preto môže byť záhrada s dostatočnou vlhkosťou pre nich atraktívnou lokalitou.

Teplota

Mravce sú chladnokrvné a ich aktivita môže byť ovplyvnená teplotou. Vo vyšších teplotách môže byť ich aktivita vyššia.

Skrýše

Mravce hľadajú miesta, kde môžu postaviť svoje hniezda. To môže zahŕňať podzemné dutiny, vrstvy kompostu alebo iné vhodné úkryty.

mravce v exteriéri

Foto: shutterstock.com

Pomôže kypriaci prášok a horúca voda?

Tradičnou radou, ako si poradiť s mravcami, je použiť proti nim kypriaci prášok, známy ako kremenný prášok alebo kremičitý prášok. Vysušuje vonkajšiu vrstvu mravcov a bráni im v dýchaní, čím ich usmrcuje.

Identifikujte miesta, kde sa mravce aktívne pohybujú alebo kde majú mraveniská. Aplikujte kypriaci prášok na tieto miesta. Rozsypte ho rovnomerne. Buďte opatrní, aby sa nedostal do kontaktu s rastlinami, ktoré by mohol poškodiť. Kypriaci prášok by sa mal nachádzať v blízkosti mravčích trás a hniezd, nie priamo na rastlinách. Opakujte aplikáciu podľa potreby, pretože kypriaci prášok môže byť opláchnutý dažďom alebo odviaty vetrom.

|

Riešením je prípadne aj horúca voda, avšak má to svoje obmedzenia. Pokiaľ mravenisko zalejete prúdom vriacej vody, mravce to usmrtí. Avšak je dôležité uvedomiť si, že táto metóda nie je dlhodobo účinná, pretože ich populácia sa môže znova obnoviť. Horúca voda má len lokálny účinok, nie preventívny na zabránenie návratu mravcov.

Pomáha tiež neriedený ocot či šupky z pomarančov.

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

[email protected]

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.