Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti

Zdroj: Shutterstock

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti

Mravcov v dome alebo v byte sa môžeme zbaviť pomocou kúpených prípravkov alebo prírodnými postupmi.

Aké sú overené prípravky na mravce?

Predtým, ako začnete používať chemické prostriedky, preštudujte si návody na použitie a bezpečnostné informácie na obale produktu. Dôkladne dodržiavajte pokyny, aby ste minimalizovali riziká pre svoje zdravie a bezpečnosť. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, zvolte bezpečné a šetrné možnosti. Ak máte pochybnosti, môžete sa poradiť so špecialistom.

Nástrahy na mravce

Tieto prípravky obsahujú jed, ktorý mravec nájde a odnesie do hniezda. Tam ho zdieľa s ostatnými mravcami. Tieto nástrahy majú rôznu formu – sú gélové, granulované, majú rôzne tvary škatuliek.

Rozprašovače a spreje

Existujú rozličné rozprašovače a spreje na mravce, ktoré môžu byť aplikované priamo na mravce alebo na cestu, ktorou sa presúvajú. Vždy sa uistite, že produkty, ktoré používate, sú bezpečné pre použitie v interiéri.

Rôzne prostriedky proti mravcom nájdete napríklad v známom reťazci pre stavbu a záhradu, Hornbach.

Prípravky proti mravcom

Zdroj: Shutterstock

Pomôcť môžu aj prírodné prostriedky

Ak sa chcete vyhnúť chemickým prípravkom a snažíte sa zbaviť mravcov prírodnými prostriedkami, existuje niekoľko možností, ktoré môžete vyskúšať.

Citrónová šťava

Mravce nesnášajú vôňu citrusových plodov. Potrite miesta, po ktorých sa mravce pohybujú, citrónovou šťavou. Pomôcť môžu aj kúsky citrónovej kôry.

Ocot

Ocot je ďalší prírodný odstraňovač mravcov. Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1 a postriekajte tým cesty mravcov a ich vstupné body. Opakujte postup niekoľkokrát denne.

Káva

Posypte mletou kávou miesta, kde sa mravce pohybujú, alebo vytvorte bariéru v okolí ich vstupu. Mravce nemajú radi vôňu kávy.

Esenciálne oleje

Niekedy môžu byť esenciálne oleje, ako napríklad čajovníkový olej, mätový olej alebo levanduľový olej, použité na vytvorenie prírodnej repelentnej bariéry. Zmiešajte pár kvapiek esenciálneho oleja s vodou a postriekajte tým miesta, kde sa mravce zdržiavajú.

Rozmarínový olej

Rozmarínový olej môže byť efektívnym prírodným repelentom. Zmiešajte rozmiešaný rozmarínový olej s vodou a postriekajte tým mravčie trasy.

Je dôležité uvedomiť si, že prírodné prostriedky môžu byť menej agresívne a pomalšie v porovnaní s chemickými postrekmi. Prírodné prostriedky aplikujte trpezlivo a pravidelne, aby ste udržali ich účinnosť.

Zistite, odkiaľ mravce prichádzajú

Snažte sa zistiť, odkiaľ mravce vchádzajú do vášho bytu a uzatvorte vstupné body. Môže byť kľúčovým krokom pri ich kontrole a pri prevencii ich výskytu. Čo môžete urobiť?

Sledovanie mravcov

Pozorujte, odkiaľ mravce prichádzajú a sledujte ich cesty. Skúmajte rôzne časti bytu, najmä v oblastiach, kde ste zaznamenali ich najvyššiu aktivitu.

Hľadanie hniezd

Mravce často vytvárajú hniezda blízko zdrojov potravy. Sledujte, kam mravce smerujú, a snažte sa nájsť ich hniezdo. To môže byť umiestnené vonku, napríklad v blízkosti okna, alebo v interiéri, napríklad za skriňou alebo pod podlahou.

Kontrola okolia

Skontrolujte exteriér vášho bytu alebo domu. Hľadajte praskliny v stenách, dierky v podlahách, špáry okolo dverí a okien, cez ktoré by mohli mravce vstupovať. Tieto otvory by mohli byť potenciálnymi vchodmi.

Vlhkosť a potrava

Mravce lákajú vlhké miesta a potrava. Skontrolujte, či nie sú v miestnostiach zbytočné zvlhčovače alebo zvyšky jedál, ktoré by mohli prilákať mravce.

Uzavretie vstupných bodov

Ak identifikujete miesta, kde mravce vstupujú, snažte sa tieto vstupy uzavrieť. Utesnite trhliny, opravte praskliny, vymeňte tesnenia okien či dverí.

Ako sa zbaviť mravcov v dome

Zdroj: Shutterstock

Aké mravce máte doma?

Existuje mnoho druhov mravcov, ktoré sa môžu vyskytovať v byte. Niektoré z najbežnejších druhov sú:

Mravec domáci (Tapinoma melanocephalum)

Tento druh je malý, tmavý a obľubuje teplejšie klimatické podmienky. Radi sa usadzujú v interiéroch, hlavne v kuchyniach a kúpeľniach.

Argentínsky mravec (Linepithema humile)

Tento druh je menší, svetlohnedý a môže vytvárať veľké kolónie. Často sa vyskytuje v kuchyniach, kde vyhľadáva zvyšky potravy.

Mravec faraónsky (Monomorium pharaonis)

Tento druh je malý a svetlohnedý. Je schopný vytvárať obrovské kolónie a je často spojený s domácimi spotrebičmi a elektrickým vybavením.

Čierny mravec (Lasius niger)

Čierny mravec je bežný v Európe a severnej Amerike. Môže sa vyskytovať v dome, najmä v blízkosti potravy a vlhkosti.

Mravec záhradný (Lasius flavus)

Tento druh mravcov je tiež bežný v Európe. Vytvára hniezda v pôde a môže sa pokúšať vniknúť do domu, hlavne počas obdobia dažďov alebo sucha.

Mravec ploskorohý (Monomorium minimum)

Malý, hnedý mravec, ktorý sa často vyskytuje v bytoch. Je považovaný za domáceho škodcu, najmä v oblasti juhovýchodu USA.

Mravec ohnivý (Solenopsis spp.)

Tento druh mravcov je známy svojím agresívnym správaním a bolestivými štípancami.Ak vás doma či na chalupe trápi prítomnosť hlodavcov či hmyzu, tejto téme sa venovali aj v relácii Na chalupe na TV JOJ.

|
Jana Beerová

Jana Beerová

redaktorka FAQ.sk

https://lemur.sk

0903 675 627

[email protected]

Majiteľka komunikačnej agentúry LEMUR, viac ako 20 rokov pôsobí v oblasti médií, marketingu a PR.