Dátum publikovania:
Ako vyčistiť rúru?

čistenie rúry

Ako vyčistiť rúru?

Špinavá zanesená rúra nie je veru nič príjemné. Čistenie môže byť náročné, ale existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako to urobiť naozaj kvalitne. 

Potrebujeme:

Sóda bikarbóna
Ocot
Voda
Gumené rukavice
Špongia alebo handrička

čistenie rúry

Foto: shutterstock.com

Postup:

Vyberte mriežky a plechy z rúry: Vyberte všetky odnímateľné časti rúry a umyte ich zvlášť v teplej mydlovej vode.
Pripravte si pastu zo sódy bikarbóny a vody: Zmiešajte sódu bikarbónu s vodou v pomere 1:1, kým nedosiahnete hustú pastu. Množstvo závisí od veľkosti rúry, ale zvyčajne budete potrebovať približne pol šálky sódy bikarbóny.
Nanesenie pasty: Naneste pastu rovnomerne na vnútorné povrchy rúry, vynechajte len vykurovacie telesá. Použite rukavice, aby ste si ochránili ruky. Sústreďte sa na miesta, kde je najviac mastnoty a špiny.

Nechajte pastu pôsobiť cez noc alebo aspoň 12 hodín. Pasta absorbuje mastnotu a nečistoty, čo uľahčí ich následné odstránenie.

Odstránenie pasty: Použite vlhkú špongiu alebo handričku na odstránenie pasty z povrchov rúry. Ak je pasta príliš suchá, môžete ju jemne postriekať vodou, aby sa ľahšie odstránila.
Postrek octom: Nalejte ocot do rozprašovača a nastriekajte ho na miesta, kde zostala sóda bikarbóna. Ocot spôsobí, že zvyšky sódy bikarbóny začnú peniť, čo pomôže odstrániť zvyšky nečistôt.
Konečné čistenie: Utrite vnútro rúry vlhkou handričkou alebo špongiou, kým nebudú všetky zvyšky pasty a octu odstránené. V prípade potreby môžete použiť stierku.
Čistenie mriežok a plechov: Po umytí mriežok a plechov v mydlovej vode ich dobre opláchnite a vysušte. Potom ich vložte späť do rúry.

Tento postup je šetrný k životnému prostrediu a efektívne odstraňuje nečistoty bez použitia agresívnych chemikálií.

Ak máte rúru veľmi zašpinenú, môže byť potrebné postup viackrát zopakovať.

|

Ďalšie možnosti

Ak nemáte k dispozícii sódu bikarbónu, existujú aj iné metódy a prostriedky na čistenie rúry. Tu je niekoľko alternatív:

1. Použitie octu a vody:

Ocot je prírodný čistiaci prostriedok, ktorý je účinný pri odstraňovaní mastnoty a špiny.

Postup:

Zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:1 a nalejte zmes do rozprašovača. Nastriekajte zmes na vnútorné povrchy rúry. Nechajte pôsobiť asi 30 minút. Použite špongiu alebo handričku na vyčistenie povrchov rúry. Opláchnite čistou vodou a vysušte.

2. Použitie citrónov a vody:

Citróny majú prirodzené čistiace vlastnosti a zanechávajú príjemnú vôňu.

Postup:

Vymačkajte šťavu z dvoch citrónov do misky odolnej voči teplu. Pridajte asi šálku vody do misky. Položte misku do rúry a nastavte rúru na 120°C (250°F) na približne 30 minút. Po uplynutí času vypnite rúru a nechajte misku vychladnúť. Použite špongiu alebo handričku na vyčistenie vnútorných povrchov rúry, pričom použijete zmes z citrónovej šťavy a vody.

čistenie rúry

Foto: shutterstock.com

3. Komerčné čistiace prostriedky:

Existujú špeciálne čistiace prostriedky určené na čistenie rúry, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch.

Postup:

Postupujte podľa pokynov na obale čistiaceho prostriedku. Zvyčajne to zahŕňa nanesenie čistiaceho prostriedku na vnútorné povrchy rúry. Nechajte pôsobiť podľa odporúčaní výrobcu (zvyčajne 15-30 minút). Vyčistite rúru špongiou alebo handričkou. Dôkladne opláchnite čistou vodou a vysušte.

4. Parné čistenie:

Ak má vaša rúra funkciu parného čistenia, môžete ju využiť.

Postup:

Naplňte nádržku na vodu (ak rúra túto funkciu má) alebo položte misku s vodou na spodok rúry. Zapnite funkciu parného čistenia podľa pokynov výrobcu. Po dokončení cyklu vyčistite vnútorné povrchy vlhkou špongiou alebo handričkou.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.