Dátum publikovania:
Ako vyčistiť práčku

Foto: shutterstock.com

Ako vyčistiť práčku

Čistenie práčky je mimoriadne dôležité pre udržanie jej správneho fungovania, dlhej životnosti a zabránenie vzniku nepríjemných zápachov alebo iných problémov. Tu je niekoľko tipov, ako ju čo najlepšie vyčistiť.

Pravidelné čistenie bubna: Naplňte práčku horúcou vodou a pridajte do nej ocot alebo špeciálny čistič práčky. Spustite prázdny cyklus na čo najvyššiu teplotu. Tento proces pomáha odstrániť zvyšky mydla, usadeniny a nečistoty zvnútra bubna.

Čistenie tesnení a priestoru okolo dverí: Použite zubnú kefku alebo handričku namočenú v octovej vode na očistenie tesnení a priestoru okolo dverí práčky. Tieto miesta sú často znečistené a môžu spôsobiť vznik plesní alebo nepríjemných zápachov.

Čistenie filtrov: Pravidelne čistite prípadné filtre, ktoré má vaša práčka. Odstraňovanie nečistôt z filtrov pomáha zabezpečiť lepšiu cirkuláciu vzduchu a vody v práčke. Tiež je skvelé čistiť hadice. To všetko však môžete prenechať aj servisným pracovníkom.

|

Čistenie príslušenstva: Pravidelne umývajte nádržky a zásobníky na pranie, aby ste zabránili hromadeniu nečistôt a zápachu.

Používanie správneho množstva prášku na pranie: Prebytok pracieho prostriedku môže viesť k usadeninám a vzniku zápachu v práčke.

Dodržiavajte pokyny na obale pracích prostriedkov a používajte odporúčané množstvo – vzhľadom na hmotnosť oblečenia, ktoré idete prať.

Vetranie: Po každom praní nechajte dvere práčky otvorené, aby sa vnútro mohlo dobre vysušiť. To pomáha zabrániť tvorbe plesní a zápachu.

Pranie naprázdno: Minimálne raz mesačne perte „ naprázdno“ pri vyšších teplotách.

Niektoré moderné práčky disponujú aj špeciálnym čistiacim programom – určite ho využívajte.

S týmito jednoduchými krokmi by ste mali mať práčku v dobrom stave a chrániť ju pred problémami spojenými s nečistotami a zápachmi. Ak máte akékoľvek špecifické pokyny od výrobcu vašej práčky, dodržujte ich pre optimálne výsledky.

|

Čím čistiť práčku?

Na vyčistenie práčky môžete použiť niekoľko bežne dostupných prostriedkov.

Ocot: Ocot je účinný pri odstraňovaní usadenín a nečistôt v práčke. Môžete použiť jablčný ocot alebo ocot s koncentráciou okolo 5 %. Stačí naplniť bubon práčky horúcou vodou a pridať do neho asi 2 šálky octu. Potom spustite prázdny cyklus na vysokú teplotu.

Peroxid vodíka: Peroxid vodíka je ďalší účinný čistič, ktorý môžete použiť na odstránenie nečistôt a baktérií z práčky. Môžete ho použiť podobne ako ocot – pridajte ho do horúcej vody v bubne a spustite prázdny cyklus na vysokú teplotu.

Špeciálny prípravok na čistenie práčky: Na trhu sú k dispozícii aj špeciálne čističe práčok, ktoré sú určené na odstránenie usadenín a zápachu. Tieto produkty sú často vo forme prášku alebo tekutiny a môžu byť veľmi účinné.

Špeciálne čističe na tesnenia a priestory okolo dverí: Na čistenie tesnení a priestoru okolo dverí môžete použiť zubnú kefku namočenú v octovej vode alebo špeciálny čistič určený na tento problém. Tieto čističe sú často dostupné vo forme sprejov alebo gélov a pomáhajú odstrániť nečistoty a plesne.

Vždy sledujte návody na použitie vybraného čistiaceho prostriedku a dodržujte bezpečnostné pokyny. Pred použitím akéhokoľvek nového čistiaceho prostriedku na práčku odporúčame skontrolovať, či je vhodný pre vašu konkrétnu značku a typ práčky.

čistenie práčky

Foto: shutterstock.com

Prírodné recepty

Existujú aj prírodné recepty na čistenie práčky, ktoré môžu byť účinné a šetrné k životnému prostrediu. Tu je niekoľko príkladov:

Ocot a sóda bikarbóna: Kombinácia octu a sódy bikarbóny je účinným a prírodným spôsobom na vyčistenie práčky. V bubne práčky zmiešajte približne 1/2 šálky octu a 1/4 šálky sódy bikarbóny. Spustite prázdny cyklus na vysokú teplotu.
Citrónová šťava: Citrónová šťava má dezinfekčné vlastnosti a tiež príjemnú vôňu. Na čistenie práčky môžete použiť citrónovú šťavu zmiešanú s horúcou vodou. Pridajte šťavu z niekoľkých citrónov do bubna práčky a spustite prázdny cyklus.
Kyslíkové bielidlo: Kyslíkové bielidlo je šetrnejšou alternatívou k chlórovému bielidlu a môže byť účinné pri odstraňovaní škvŕn a zápachu z práčky. Pridajte odporúčané množstvo do bubna práčky a spustite prázdny cyklus.
Éterické oleje: Niektoré éterické oleje majú antibakteriálne vlastnosti a príjemnú vôňu, ktorá môže pomôcť osviežiť práčku. Do bubna práčky môžete pridať niekoľko kvapiek éterického oleja, ako napríklad levanduľového alebo tea tree oleja, pred spustením prázdneho cyklu.

rozobratá práčka

Foto: shutterstock.com

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.