Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť potkanov

Foto: shutterstock.com

Ako sa zbaviť potkanov

Premnoženie potkanov môže mať niekoľko príčin, ktoré súvisia s ich schopnosťou rýchlo sa rozmnožovať, ako aj s ich prispôsobivým správaním. Ak budeme vedieť, prečo dochádza ich nadmernému výskytu, môžeme sa vyvarovať chýb a zabrániť navyšovaniu ich počtu. Čo teda najviac ovplyvňuje zvýšený výskyt týchto neobľúbených hlodavcov?

Samice potkanov môžu byť plodné už vo veku 5 týždňov a môžu mať viacero vrhov za rok. Každý vrh môže obsahovať až desiatky mláďat.

Rýchly reprodukčný cyklus

Potkany majú krátky reprodukčný cyklus, ktorý im umožňuje rozmnožovať sa mimoriadne rýchlo. Samice potkanov môžu byť plodné už vo veku 5 týždňov a môžu mať viacero vrhov za rok. Každý vrh môže obsahovať až desiatky mláďat.

Veľký potravinový zdroj

Ak majú potkany dostatok potravy, môžu sa rýchlo množiť. Sú všežravce a dokážu jesť takmer čokoľvek, čo nájdu. Zvyšuje to ich šance na prežitie a rozmnožovanie.

Odpad a zásoby potravín

V mestách a na farmách sa často nachádza dostatok potenciálnych potravinových zdrojov pre potkany, ako sú otvorené kontajnery na odpadky, sklady s potravinami, zvyšky jedál a otvorené zásoby potravín.

Nedostatočná kontrola škodcov

Ak nie sú prijaté vhodné opatrenia na kontrolu populácie potkanov, môžu sa rýchlo premnožiť. Nedostatočná sanitácia, nedostatočné zatváranie vstupov do budov a nedostatočné používanie pascí alebo iných metód kontroly môže prispieť k ich premnoženiu.

|

 

Odpad z poľnohospodárstva

V poľnohospodárskych oblastiach môže nadmerné používanie pesticídov a hnojív spôsobiť pokles populácie dravých zvierat a vtákov, ktoré sú prirodzenými predátormi potkanov, čo môže viesť k ich premnoženiu.

Ak sa potkany premnožia v blízkosti vašej domácnosti, prípadne sa objavia priamo vo vašom domove, je nevyhnutné postarať sa o ich odstránenie.

potkan

Foto: shutterstock.com

Ako najjednoduchšie odstrániť potkany?

Identifikujte miesto ich výskytu
Začnite tým, že identifikujete miesta, kde sa potkany nachádzajú. Hľadajte stopy, ich trus, prehryznuté predmety alebo škrabance na stenách a podlahe.

Uzavretie vstupných miest
Zatvorte všetky možné vstupy, cez ktoré sa potkany dostávajú do domu. Potkany sú schopné prejsť cez veľmi malé otvory, takže bude potrebné utesniť trhliny a otvory v stenách, dverách a oknách.

Použitie pascí
Pasce na potkany sú účinným spôsobom, ako ich chytiť a odstrániť. Môžete použiť napríklad pasce s jedlom, ktoré prilákajú potkany.

|

 

Chemické repelenty
Existujú chemické repelenty, ktoré môžu odradiť potkany od vstupu do vášho domu. Môžete ich umiestniť na miesta, kde sa potkany často objavujú.

Profesionálna pomoc
Ak si s potkanmi neviete rady alebo sa neúspešne pokúšate ich odstrániť, je možné zvážiť profesionálnu pomoc od odborníkov na kontrolu škodcov. Oni vám pomôžu identifikovať problém a vyvinú účinný plán jeho odstránenia.

potkany

Foto: shutterstock.com

Pozor na choroby. Potkany môžu byť nebezpečné.

Potkany roznášajú nebezpečné choroby, ktoré môžu ohrozovať život človeka. Tu je prehľad najzákladnejších:

Leptospiróza

Je to bakteriálna infekcia spôsobená baktériami z rodu Leptospira. Potkany môžu byť nositeľmi týchto baktérií a vylučovať ich močom, čím môžu nakaziť ľudí. Príznaky leptospirózy u človeka zahŕňajú horúčku, zimnicu, bolesti svalov, nauzeu a iné symptómy.

Hantavírusový syndróm

Potkany môžu byť nositeľmi hantavírusov, ktoré sa prenášajú na človeka inhaláciou kontaminovaného moču, slín alebo výkalov. Hantavírusový syndróm môže spôsobiť vážne respiračné problémy a iné zdravotné komplikácie, ktoré môžu byť dokonca smrteľné.

Salmonelóza

Potkany môžu byť tiež nositeľmi baktérie Salmonella, ktorá môže spôsobiť infekcie u ľudí, keď prichádzajú do kontaktu s kontaminovanými povrchmi alebo potravinami. Príznaky salmonelózy zahŕňajú hnačku, zvracanie, horúčku a bolesti brucha.

Tularemia

Tularemia je infekčná choroba spôsobená baktériou Francisella tularensis. Potkany môžu byť jedným z hostiteľov tejto baktérie. Choroba sa môže prenášať na človeka prostredníctvom kontaktu s infikovanými potkanmi alebo ich tkaninami. Symptómy tularemie môžu zahŕňať horúčku, bolesti hlavy, svalové bolesti a ďalšie.

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.