Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť vínnych mušiek

Foto: shutterstock.com

Ako sa zbaviť vínnych mušiek?

Aj vás do nepríčetnosti vytáčajú v domácnosti vínne mušky? Objavia sa z ničoho nič a zbaviť sa ich je naozaj náročné, ale nie nemožné. Stačí poznať pár trikov a problém je vyriešený.

Boj proti vínnym muškám môže byť frustrujúci, ale existujú niektoré spôsoby, ktoré nám pomôžu zbaviť sa ich alebo aspoň minimalizovať ich prítomnosť.

Čo vlastne sú vínne mušky?

Sú to drobné muchy, ktoré sú často prítomné v blízkosti prezretého ovocia, kuchynských odpadkov a alkoholických nápojov.

Vínne mušky sú známe aj ako ovocné mušky (Drosophila melanogaster). Tieto mušky sa množia veľmi rýchlo a môžu byť nepríjemné, keď sa ich prítomnosť v domácnosti stane problémom. Vyskytujú sa tiež v zemine izbových kvetov.

Čo treba dodržať?

Odstráňte zdroj
Vínnym muškám sa najčastejšie páči fermentovaný a alkoholický zápach, preto dôkladne umyte a odstráňte všetky fľaše, poháre a nádoby s alkoholickými nápojmi.

Pravidelne upratujte
Je nevyhnutné udržiavať svoju kuchyňu a kuchynské zariadenie čisté a suché. Vínnym muškám sa páči vlhkosť a potravinové zvyšky.

Uzatvárajte všetky potraviny
Potraviny uchovávajte v dobre uzavretých nádobách alebo v chladničke, aby ste predišli prístupu mušiek k potravinám.

Vyskúšajte pasce
Existujú pasce na vínne mušky, ktoré ich prilákajú a zadržia. Môžete si ich však vytvoriť aj svojpomocne. Stačí vám na to zaváraninový pohár naplnený ovocným octom.

Viac vetrajte
V miestnostiach, kde sa vínnym muškám páči, zabezpečte lepšiu ventiláciu. Otvorte okná a dvere, aby sa vzduch lepšie cirkuloval a vlhkosť klesla.

Repelent
Použite klasický repelent na hmyz vo forme spreju alebo gélu.

Dôkladná hygiena
Dôkladne umývajte a osušujte kuchynské riady a príbory, aby ste odstránili potravinové zvyšky, ktoré by mohli prilákať mušky.

Vysávajte
Pravidelné vysávanie môže pomôcť odstrániť vajíčka a larvy, ktoré sa môžu nachádzať v kobercoch alebo zastrčených kútoch.

Vínne mušky neznášajú vône, ako sú aromatické éterické oleje, presnejšie eukalyptus, gáfor, citrónová tráva, mäta, levanduľa alebo bazalka.

Použite éterické oleje

Vínne mušky neznášajú niektoré vône. Ako na vínne mušky, ako sa zbaviť týchto nepríjemných návštevníkov v domácnosti pomocou vôní? Odpoveďou sú aromatické éterické oleje, a to eukalyptus, gáfor, citrónová tráva, mäta, levanduľa alebo bazalka. Na tanierik položte odličovací tampón, vatu alebo papierovú vreckovku. Nakvapkajte zopár kvapiek éterického oleja a umiestnite k zdroju vínnych mušiek.

vínne mušky

Foto: shutterstock.com

Čo prispieva k zvýšenému výskytu vínnych mušiek?

Zrelé ovocie

Vínne mušky sú prírodné opeľovače ovocných stromov a často sa objavujú okolo zrelého ovocia, ktoré uvoľňuje sladký zápach a láka ich.

Ovocné odpadky

Kuchynské odpadky obsahujúce zvyšky ovocia a zeleniny sú atraktívnym zdrojom potravy pre tieto muchy. Aj malé množstvo ovocných zvyškov alebo šupiek ich môže prilákať.

Alkoholické nápoje

Vínne mušky majú radi alkoholické nápoje, ako je víno, pivo alebo iné fermentované nápoje. Zvyčajne sa objavujú okolo otvorených fliaš alebo pohárov s alkoholom.

Vlhkosť

Vlhkosť a teplo sú prostredia, v ktorých sa vínnym muškám páči.

Skryté zdroje

Vínne mušky môžu vajcia klásť aj na rôzne nečakané skryté miesta, ako sú mokré utierky, kanalizácia alebo kôš s odpadkami.

 

Ako si vlastnoručne vyrobiť pascu na vínne mušky?

Je to jednoduchšie, ako by ste si mohli myslieť. Vyberte si variant, ktorý vám najviac vyhovuje a „zatočte“ s vínnymi muškami.

|

 

Octová pasca

Do malej nádoby nalejte malé množstvo octu, napríklad jablčného. Pridajte niekoľko kvapiek tekutého mydla na riad. Zakryte nádobu plastovým obalom a urobte do neho malé otvory, cez ktoré sa mušky dostanú dovnútra. Vínne mušky sa budú snažiť dostať k octu, ale skončia v pasci.

Vínová fľaša

Do prázdnej fľaše od vína nalejte trochu vína alebo octu. Vytvorte kužeľovitý zvonček z papiera a vložte ho do otvoru fľaše. Vínne mušky sa dostanú do fľaše, ale ťažko sa dostanú von.

Jablko s octom

Do misy nalejte malé množstvo jablčného octu. Položte do nej zrelé jablko a zakryte ho plastovým obalom s malými dierkami. Mušky sa budú snažiť dostať k jablku a dostanú sa do octovej pasce.

|

 

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.