Dátum publikovania:
Ako sa zbaviť ploštíc

Foto: shutterstock.com

Ako sa zbaviť ploštíc

Pokiaľ ste sa už stretli s týmto nepríjemným hmyzom, zrejme dobre viete, aký náročný boj čaká každého, kto sa ploštíc potrebuje zbaviť. Nie je to však vonkoncom nemožné, preto hlavu hore a nevzdávať sa. Zatočiť s hmyzom, ktorý sa živí krvou svojich hostiteľov, sa dá, len treba vedieť, ako na to.

Ploštice sú parazitický hmyz z radu Hemiptera a rodiny Cimicidae. Živí sa krvou svojich hostiteľov, ktorými sú často ľudia a zvieratá. Najznámejším druhom ploštice, ktorý je často spájaný práve s problémami v domácnostiach, je Cimex lectularius, známy ako posteľová ploštica.

Ploštice sú malé, ploché a oválne, majú rôznu farbu od svetlohnedej po červenohnedú. Ich telo je štruktúrované a má charakteristický tvar. Životný cyklus ploštice pozostáva z niekoľkých štádií, vrátane vajíčka, larvy, nymfy a dospelého jedinca.

Ploštice sú hematofágne, čo znamená, že sa živia krvou svojich hostiteľov. Sajú krv pomocou svojho špeciálneho sosáčika. Sú to nočné tvory a aktívne sa živia a pária v noci.

Počas dňa sa skrývajú v úkrytoch, ako sú matrace, matracové puzdrá, čalúnené nábytky a štrbiny vo stenách. Ploštice sa šíria najčastejšie prostredníctvom cestovania ľudí a vecí, ako sú kufre, tašky a oblečenie. Môžu sa tiež dostať do domácností prostredníctvom domácich zvierat. Uštipnutia plošticou sú obvykle svrbivé a môžu vytvoriť malé červené škvrny na koži. Niektorí ľudia môžu mať na štipnutia alergické reakcie. Ploštice môžu byť nepríjemným problémom v domácnostiach, pretože sa rýchlo množia a ťažko ich odstrániť.

ploštica

Foto: shutterstock.com

Ako s nimi čo najúčinnejšie bojovať?

Dôkladne perte posteľnú bielizeň – ideálne vo veľmi horúcej vode a potom ju sušte na vysokej teplote. Pranie a sušenie pri vysokých teplotách môže pomôcť usmrtiť ploštice.

Vysávajte a čistite dom – vysávajte podlahy, matrace, sedačky a iné povrchy, kde sa ploštice môžu skrývať. Následne vyčistite všetky zákutia, kde ploštice môžu byť skryté.

Použite insekticídny postrek – dôkladne si prečítajte návod na použitie a postupujte podľa pokynov. Insekticídy môžu pomôcť zabiť ploštice a ich vajíčka.

Odstráňte nepotrebné predmety – minimalizujte skryté miesta, kde sa ploštice môžu skrývať, odstráňte nepotrebné predmety a neporiadok z okolia, kde spíte.

Kontaktujte profesionála – predsa len má prístup k špecializovaným látkam a technikám na kontrolu ploštíc.

Pamätajte si, že kontrola ploštíc môže byť procesom, ktorý bude vyžadovať trpezlivosť a dôslednosť.

Je dôležité vykonávať opatrenia na prevenciu, ako aj na odstránenie existujúcich ploštíc, aby sa zabránilo opakovaniu problému.

|

Čo ploštice najviac priťahuje?

Je dobré vedieť, čo ploštice intenzívne priťahuje, aby ste vďaka tomu boli ich silnejším súperom.

Ľudský zápach
Ploštice sú schopné vnímať ľudský zápach a priťahuje ich telesný pach. Zvlášť uprednostňujú pachy vylučované ľuďmi počas spánku.

Teplota tela
Ploštice sa priťahujú k teplu. Počas noci, keď sa hostitelia nachádzajú v posteli, sa ploštice aktívne snažia nájsť teplý zdroj.

CO2 a telesné teplo
Ploštice môžu detegovať oxid uhličitý (CO2) a telesné teplo, ktoré sa uvoľňuje z dýchacieho systému hostiteľa. Tieto signály ich usmerňujú k hostiteľovi.

Temné a tiché miesta
Ploštice majú tendenciu skrývať sa na tmavých a tichých miestach, ako sú štrbiny v stenách, matrace a otvory v nábytku.

Vôňa krvi
Ploštice sú parazity, ktoré sa živia krvou a sú priťahované vôňou krvi. Po štipnutí hľadajú krv a následne sa schovávajú vo svojich úkrytoch.

ploštice

Foto: shutterstock.com

Čo ploštice neznášajú?

Ploštice sú relatívne odolné a majú tendenciu byť menej náchylné na odpudivé látky, než niektoré iné druhy hmyzu. Avšak existuje niekoľko prírodných repelentov a preventívnych opatrení, ktoré môžu pomôcť minimalizovať riziko ich výskytu:

Eukalyptový olej – má silnú arómu, ktorá môže ploštice odpudzovať. Môžete rozmiešať eukalyptový olej s vodou a postriekať tým miesta, kde sa môžu skrývať.

Levanduľový olej – má tiež silnú vôňu, ktorá môže byť pre ploštice odpudivá. Kvapkanie levanduľového oleja na matrace alebo posteľnú bielizeň môže pomôcť.

Kyselina boritá – je minerálny prášok, ktorý sa používa na kontrolu ploštíc. Môžete ju rozsypať v blízkosti potenciálne infikovaných miest alebo v ťažko dostupných oblastiach, kde sa ploštice môžu skrývať.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.