Dátum publikovania:
Ako odstrániť vodný kameň

Foto: shutterstock.com

Ako odstrániť vodný kameň

Vodný kameň, známy aj ako vápenný kameň alebo usadenina, vzniká v dôsledku zrážania minerálnych solí obsiahnutých vo vode. Hlavnými zložkami vodného kameňa sú obvykle uhličitan vápenatý a uhličitan magnézio-calcit. Na odstránenie vodného kameňa existuje niekoľko metód, ale účinnosť závisí od závažnosti a typu vodného kameňa. 

Čo na vodný kameň najviac zaberá? K dispozícii je viacero produktov a možností a je len na nás, či si zvolíme chemické riešenie alebo prírodnejšiu cestu.

Ocot: Ocot obsahuje kyselinu octovú, ktorá môže rozpúšťať minerálne usadeniny vodného kameňa. Vytvorte roztok octu a vody v pomere 1:1 a nechajte ho pôsobiť na postihnuté miesto niekoľko hodín alebo cez noc. Potom dôkladne opláchnite.

Kyselina citrónová: Má podobné účinky ako ocot. Môžete použiť prášok kyseliny citrónovej zmiešaný s vodou na vytvorenie roztoku a aplikovať ho na vodný kameň.

Komerčné čistiace prostriedky: Na trhu sú k dispozícii aj špeciálne čistiace prostriedky určené na odstránenie vodného kameňa. Tieto produkty často obsahujú silné kyseliny alebo iné chemikálie, ktoré účinne rozpúšťajú minerálne usadeniny. Pred použitím nových produktov si dôkladne prečítajte návod a dodržiavajte bezpečnostné pokyny výrobcu.

Sóda bikarbóna: Sóda bikarbóna je ďalšia prírodná látka, ktorá môže pomôcť odstrániť vodný kameň. Vytvorte pastu zo sódy bikarbóny a vody a aplikujte ju na postihnuté miesto. Nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín a potom ju opláchnite.

Horčičný prášok: Horčičný prášok zmiešaný s vodou môže tiež pomôcť rozpúšťať vodný kameň. Vytvorte pastu z horčičného prášku a vody a aplikujte ju na postihnuté miesto. Nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín a potom ju opláchnite.

Kyselina octová a sóda bikarbóna: Tento kombinovaný prírodný prostriedok môže byť veľmi účinný.

Zmiešajte ocenený ocot s sódou bikarbónou, aby ste vytvorili pastu. Aplikujte ju na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť niekoľko hodín pred opláchnutím.

Coca-cola: Obsahuje kyselinu fosforečnú, ktorá dokáže rozpustiť vápenec a iné usadeniny. Táto obľúbená limonáda má úžasné schopnosti. Účinne odstráni mastnotu a vráti lesk zažltnutým strieborným šperkom. Jednoducho nalejte colu do toalety a nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín alebo cez noc. Potom stačí iba prepláchnuť vodou a vodný kameň by mal byť preč.

Mechanické odstránenie: Ak je vodný kameň príliš veľký alebo tvrdý na chemické odstránenie, môžete ho skúsiť odstrániť mechanicky. Použite škrabku, štetec alebo brúsny papier na opatrné odstránenie usadenín. Buďte však opatrní, aby ste nepoškodili povrch.

Prevencia: Aby ste minimalizovali tvorbu vodného kameňa, pravidelne čistite a odstraňujte vodné kamenné usadeniny, a tiež používajte vodu s nižším obsahom minerálov (napríklad destilovanú vodu) na minimalizáciu tvorby usadenín.

vodný kameň

Foto: shutterstock.com

Prečo vlastne vodný kameň vzniká?

Podpisuje sa pod to zrážanie minerálnych solí obsiahnutých vo vode, ale i ďalšie faktory.

Vysoký obsah minerálnych solí vo vode: Ak má voda vysoký obsah minerálnych solí, ako sú vápnik a magnézium, má tendenciu tvoriť vodný kameň. Tieto minerály sa môžu nachádzať v rôznych zdrojoch vody, vrátane pitnej vody z vodovodu, studenej vody alebo vody z vodných zdrojov.
Vysoká tvrdosť vody: Tvrdosť vody je miera obsahu minerálnych solí, najmä vápnika a horčíka. Čím je voda tvrdšia, tým je väčšia pravdepodobnosť tvorby vodného kameňa.
Vysoká teplota vody: Vysoké teploty môžu spôsobiť zrážanie minerálnych solí obsiahnutých vo vode. Pri ohreve vody môžu niektoré minerálne soli vypadnúť z roztoku a usadiť sa na povrchoch, čo vedie k tvorbe vodného kameňa.
Stagnácia vody: Ak sa voda v určitom prostredí stagnuje alebo neustále vyparuje, minerálne soli majú viac času usadzovať sa na povrchoch, čo zvyšuje riziko tvorby vodného kameňa.

Tieto faktory môžu byť kombinované alebo ovplyvňované ďalšími faktormi, ako je pH vody, prítomnosť organických látok a ďalšie.

|

Prevencia tvorby vodného kameňa zahŕňa čistenie a údržbu vodných zariadení, používanie mäkkej vody a iné metódy na minimalizáciu obsahu minerálnych solí vo vode.

vodný kameň odstraňovanie

Foto: shutterstock.com

Ako sa vyhnúť tvorbe vodného kameňa?

Používanie mäkkej vody: Mäkká voda má nižší obsah minerálnych solí, čo znižuje riziko tvorby vodného kameňa. Na zmäkčenie tvrdej vody môžete použiť zariadenie na úpravu vody.

Pravidelná údržba vodných zariadení: Pravidelné čistenie a odstránenie usadenín z vodných zariadení, ako sú vodovodné kohútiky, sprchy, varné kanvice a podobne, môže zabrániť hromadeniu vodného kameňa.

Inštalácia filtračných systémov: Inštalácia filtračných systémov, ako sú filtre na vodu, môže pomôcť odstrániť minerálne látky a ďalšie nečistoty z vody, čím sa minimalizuje tvorba vodného kameňa.

Používanie vody s nižším obsahom minerálnych solí: Ak je to možné, používajte vodu s nižším obsahom minerálnych solí, ako je napríklad destilovaná voda, na minimalizáciu tvorby vodného kameňa.

Regulácia teploty vody: Zníženie teploty vody môže pomôcť minimalizovať tvorbu vodného kameňa.

Pri ohreve vody na varnú teplotu používajte varnú kanvicu s automatickým vypínačom alebo sledujte teplotu pri ohreve vody na správne použitie.

Prevencia stagnácie vody: Minimalizujte stagnáciu vody v rôznych zariadeniach alebo systémoch, ako sú bojlery, ohrievače vody a ďalšie, aby sa zabránilo tvorbe vodného kameňa.

|
Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.