Väčšina detí nesmierne rada kreslí. Je mimoriadne dôležité, aby sme ich v ich kreativite čo najviac podporovali a nebránili im v rozlete fantázie tým, že im niečo striktne nalinkujeme. Tráva totiž naozaj nemusí byť zelená a obloha modrá – svet má predsa toľko farieb a umenie si priam žiada hravosť. Ak sa však váš miláčik opýta, ako sa kreslí mačka, veľmi jednoducho mu viete pomôcť so základmi. Nechajte však, nech si už obrázok dotvorí podľa vlastnej predstavivosti.
Postup pri kreslení mačky
Začnime hlavou
Ideálne je začať tvarom oválu alebo elipsy. To bude základ pre hlavu mačky.
Uši, oči a nos
Na vrchu hlavy nakreslite dva trojuholníčky ako uši. V strede hlavy umiestnite dve okrúhle oči a pod nich vycentrujte trojuholníkový nos.
Telo
Pokračujte tým, že nakreslíte telo mačky. Tvar tela môže byť podobný oválu, ktorý sa postupne zužuje smerom k zadnej časti.
Labky
Nakreslite štyri krátke čiary pod telom mačky, ktoré budú predstavovať predné a zadné labky. Môžete ich urobiť aj oko obdĺžničky a zakončiť ich pazúrikmi.
Detaily
Pridajte viac detailov. Napríklad dlhý chvost, akým je mačka zvyčajne charakteristická, a maličký úsmev s fúzikmi.
Farby
Ak chcete, môžete mačku vyfarbiť podľa svojich preferencií. Mačky môžu byť čierne, sivé, hnedé, ale i fľakaté či ryšavé.
Dôležité je aby sa vám i vášmu dieťatku obrázok páčil. Pokojne upustite uzdu fantázii a hlavne – bavte sa.
Na nakreslenie mačky môžeme využiť rôzne výtvarné techniky. Deti zbožňujú experimentovať, preto je ideálne dovoliť im vyskúšať vždy niečo nové. Bežná ceruzka či farbičky sú ideálne napríklad na cestách, keď so sebou nemáte iné výtvarné prostriedky. Doma však pokojne siahnite po voskovkách, vyskúšajte suchý pastel, vodové farby, anilínové farby či tempery. Olejové farby dlho schnú a majú špecifickú vôňu, preto pre deti nie sú najvhodnejšie. Krásny efekt dosiahnete aj s akvarelovými ceruzkami, tušom či mixom médií. Veľmi hravá je aj koláž. Pokiaľ máte k dispozícii tablet a digitálne pero, pohrajte sa aj s digitálnym kreslením, v rámci ktorého vás poteší množstvo efektov a nástrojov.
Chyby, ktoré vám môžu pokaziť výsledný obrázok
Pri kreslení mačky môžete naraziť na niektoré bežné problémy alebo chyby. Tu je niekoľko vecí, na ktoré si môžete dať pozor a ak tak urobíte, obrázok sa vám určite vydarí:
Proporcie
Jedným z najbežnejších problémov pri kreslení zvierat, vrátane mačiek, sú nesprávne proporcie. Ak bude napríklad hlava príliš veľká alebo telo príliš malé, kresba môže vyzerať nerealisticky.
Anatómia
Dôležitým aspektom je správne zachytenie anatómie mačky. Nestačí vedieť, že mačka má štyri labky, uši, oči, nos a chvost. Nevyhnutné je zachytiť ich správne umiestnenie a tvar.
Detaily srsti
Srsť mačky môže byť zložitá a texturovaná. Dávajte pozor na detaily a snažte sa vystihnúť textúru srsti – či je krátka a hladká alebo dlhá a huňatá.
Oči a výraz
Oči sú dôležitou časťou výrazu mačky. Pokúste sa zachytiť výrazy mačiek – či už sú zvedavé, hravé alebo ustarostené. Chyby v očiach môžu kresbe dodávať neprirodzený výraz.
Perspektíva a pozícia
Ak patríte k väčším profesionálom a nakreslíte mačku v konkrétnej pozícii alebo perspektíve (napríklad sediaca mačka z profilu alebo mačka, ktorú pozorujeme zhora), dávajte pozor na to, aby boli všetky časti tela v správnej pozícii a proporciách.
Nezabudnite, že dôležitá je trpezlivosť. Kreslenie nie je len o talente, ale o zručnosti. Dokonalý výsledok sa nikomu nepodarí na prvý pokus. A hlavne nezabúdajte na to, že to má byť zábava.
Ak vás zaujíma, ako nakresliť rôzne iné zvieratká – až 75 druhov, možno oceníte knihu Kreslíme zvieratá v 10 krokoch od Heather Kilgour. Každý motív sa skladá z 10 základných krokov. Na začiatku sú vždy jednoduché tvary a ďalšie kroky postupne vedú k vydarenému obrázku. Stačí len začať.