Dátum publikovania:
Ako sa starať o orchideu

Starostlivosť o orchideu. Foto: Shutterstock

Priehľadný kvetináč a pravidelné presádzanie

Orchidey sa najlepšie cítia v priehľadných plastových kvetináčoch. Tie prepúšťajú dostatok svetla k ich koreňom. Tiež je dôležité, aby mal kvetináč dostatočné drenážne otvory, pretože orchideám neprospieva premočená pôda. Orchideu je možné pestovať aj v nepriehľadnom kvetináči, aj keď to môže priniesť určité výzvy.

Jednou z výhod priehľadných kvetináčov je možnosť vizuálne kontrolovať stav koreňov orchideí. Pri nepriehľadných kvetináčoch to nie je možné, takže musíte byť opatrnejší pri zavlažovaní a sledovaní zdravia rastliny.

Korene niektorých orchideí, ako napríklad Phalaenopsis, dokážu fotosyntetizovať a preto preferujú svetlo. V nepriehľadnom kvetináči tento benefit strácajú, ale to neznamená, že rastlina nebude prosperovať. Dôležité je zabezpečiť, aby listy dostávali dostatočné množstvo svetla.

Presádzanie orchidey

Starostlivosť o orchideu. Foto: Shutterstock

Vo všeobecnosti sa odporúča presádzať orchideu každé dva až tri roky, alebo keď sa substrát (zvyčajne špeciálna orchideová zmes) začne rozpadať. Presádzanie je tiež potrebné, ak sú korene orchidey príliš veľké a prerastú súčasný kvetináč.

Pri presádzaní odstráňte všetky poškodené alebo mŕtve korene a umiestnite orchideu do nového kvetináča s čerstvým substrátom pre orchidey. Po presadení dávajte pozor, aby ste orchideu príliš nezalievali, aby ste predišli hnilobe koreňov.

Dôležité je tiež zabezpečiť orchideám správne svetelné podmienky, teplotu a vlhkosť. Keď sa o orchidey staráte správne, odmenia vás krásnymi kvetmi.

O tom, ako orchidey presádzať a aký substrát im vybrať, sa dozviete aj vo videoradách relácie Hurá do záhrady. Téme sa venujú aj vo viacerých článkoch o orchideách.

|

Dostatok svetla a správna teplota a vlhkosť

Orchidea by mala byť umiestnená na takom mieste, kde bude mať dostatok svetla, ale zároveň bude chránená pred priamym slnečným žiarením.

Orchideám vyhovuje jasné, nepriame svetlo. Najlepšie je umiestniť ich blízko okna, ktoré smeruje na východ alebo západ. Tieto okná poskytujú dostatok svetla, ale chránia rastlinu pred najintenzívnejším poobedným slnkom.

Orchidey sa potešia miernej stabilnej teplote, približne medzi 15 a 25 stupňami Celzia. Tiež preferujú vyššiu vlhkosť, okolo 40 – 60 %. Ideálnym miestom môže byť kúpeľňa s oknom, pokiaľ nie je príliš tmavá a má adekvátne vetranie.

Priame slnečné žiarenie môže spôsobiť popálenie listov orchideí. Ak máte len okno smerujúce na juh, použite záclonu alebo iné tienenie na zmiernenie intenzity slnka.

Vyhnite sa prievanu a zdrojom tepla. Umiestnite orchideu ďaleko od prievanu a priamych zdrojov tepla, ako sú radiátory alebo klimatizácie. Môžu spôsobiť rýchle vysychanie a nestabilnú teplotu.

Vždy sledujte svoju orchideu a to, ako reaguje na zmenu miesta. Ak zistíte, že listy žltnú alebo sa rýchlo schnú, môže to byť signál, že potrebuje viac svetla alebo je naopak príliš blízko priameho slnečného žiarenia.

Vyberte si orchideu zo širokej škály druhov

Orchidey sú veľmi rozmanitá skupina rastlín s tisíckami druhov a mnohými hybridmi. Predstavíme vám niektoré z najobľúbenejších druhov orchideí, ktoré sa pestujú najčastejšie.

Phalaenopsis (Motýlia orchidea)

Phalaenopsis (Motýlia orchidea). Foto: Shutterstock

Phalaenopsis (Motýlia orchidea)

Jedna z najobľúbenejších a najľahších na pestovanie. Phalaenopsis má široké, lesklé listy a dlhé kvetné stopky s kvetmi, ktoré môžu vydržať mesiace.

Cattleya

Tieto orchidey sú známe svojimi veľkými, farebnými a voňavými kvetmi. Sú populárne pre svoju nádhernú škálu farieb a vzorov.

Dendrobium

Tento rod zahŕňa veľa rôznych druhov a hybridov. Orchidey Dendrobium majú dlhé, štíhle stonky a sú známe svojimi živými farbami a dlhou životnosťou kvetov.

Orchidea Oncidium (Tanečnica)

Orchidea Oncidium (Tanečnica). Foto: Shutterstock

Oncidium (Tanečnica)

Tieto malé až stredne veľké rastliny sú veľmi populárne kvôli ich jasne sfarbeným a mnohokrát vzorovaným kvetom.

Paphiopedilum (Črievičkovec)

Tieto orchidey majú jedinečný kvet v tvare črievičiek, čo je ich charakteristický znak. Sú známe svojimi nezvyčajnými farbami a vzormi.

Orchidea Vanda

Orchidea Vanda. Foto: Shutterstock

Vanda

Orchidey Vanda sú známe svojimi jasnými farbami a veľkými kvetmi. Sú vhodné na zavesenie, pretože mnohé druhy prirodzene rastú na stromoch.

Miltonia (Orchidea pansy)

Tieto orchidey sú takto pomenované pre ich podobnosť s kvetmi morského zvončeka (pansy). Majú širokú paletu farieb a krásnu vôňu.

Brassia (Pavúčia orchidea)

Sú známe svojimi dlhými a štíhlymi kvetmi, ktoré pripomínajú pavúka. Majú tiež jedinečnú a často jemnú vôňu.

Toto sú len niektoré príklady, ale svet orchideí je nesmierne rozmanitý. Každý druh má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť, takže je dôležité sa o každej orchidei dozvedieť čo najviac, aby ste jej mohli poskytnúť ideálne podmienky na rast.

Na svete existuje približne 30 000 rôznych druhov orchideí a niektoré z nich nájdeme aj pri potulkách prírodou na Slovensku. Venuje sa im aj výskumníčka Adriana Hološková. V projekte „Botanický výskum chránených území Mníchova úboč a Kyseľová so zameraním na čeľaď Orchidaceae“ sa zaoberala trojročným mapovaním orchideí na uvedených územiach.

Jana Beerová

Jana Beerová

redaktorka FAQ.sk

https://lemur.sk

0903 675 627

jana@lemur.sk

Majiteľka komunikačnej agentúry LEMUR, viac ako 20 rokov pôsobí v oblasti médií, marketingu a PR.