Dátum publikovania:
Ako odstrániť žuvačku z vlasov a oblečenia

Foto: shutterstock.com

Ako odstrániť žuvačku z vlasov a oblečenia

Máločo dokáže človeka tak vytočiť, ako keď sa mu žuvačka prilepí na nežiaduce miesto. Odstrániť ju z vlasov, kam si ju pomerne často dokážu zamotať deti, alebo z oblečenia, však nie je zase až taká veľká veda. Stačí vedieť, ako na to.

Prinášame vám pár cenných trikov, ako čo najjednoduchším spôsobom odstránite žuvačku z vlasov vašej ratolesti. Zabudnite na nožnice a radšej to skúste menej radikálnou formou.

Ľadová kocka: Položte ľadovú kocku priamo na žuvačku a nechajte ju zamraziť a stuhnúť. Potom už môžete žuvačku jemne odstrániť z vlasov.

Ricínový olej: Ricínový olej naopak pomáha žuvačku zmäkčiť, čo uľahčuje jej odstránenie z vlasov. Aplikujte trochu ricínového oleja na postihnutú oblasť a pomaly pracujte so žuvačkou, až kým ju z vlasov celkom neuvoľníte.

Maslo alebo olej: Podobne ako ricínový olej, aj bežné maslo alebo olej môžu pomôcť zmäkčiť žuvačku a uľahčiť jej odstránenie z vlasov.

Čistiace prostriedky: Niektoré čistiace prostriedky, ako sú napríklad alkohol alebo odstraňovač lepidla, môžu byť pri odstraňovaní žuvačky z vlasov tiež účinné. Dokonca existuje aj špeciálny prípravok na odstraňovanie žuvačiek.

Čistiace prostriedky používajte pri odstraňovaní žuvačky veľmi opatrne a starostlivo, aby ste vlasy nezničili!

|

Odstránenie žuvačky z oblečenia

Pokiaľ sa vám žuvačka nalepí na oblečenie, nie je to zase až taká tragédia. Odev dokážete zachrániť, ak budete postupovať systematicky a podľa našich rád. Čo teda pomáha na odstránenie žuvačky z oblečenia?

Zmrazenie: Podobne ako pri vlasoch, aj pri oblečení môžete použiť metódu zmrazovania.

Položte oblečenie do mrazničky na niekoľko hodín, aby žuvačka stuhla, a potom ju opatrne odstráňte.

Žehlenie: Položte papierovú utierku alebo časť novín nad a pod miesto so žuvačkou a použite žehličku, aby ste „preniesli“ žuvačku na papierovú utierku alebo noviny.

žuvačka na oblečení

Foto: shutterstock.com

Olej: Ak sa žuvačka nedá odstrániť zmrazením alebo žehlením, môžete skúsiť aplikovať niektorý olej (ako napríklad ricínový olej, rastlinný olej alebo maslo) na postihnutú oblasť a potom ju zmäknutú jemne odstrániť.

Vaječný bielok: Možno tomu neveríte, ale naozaj je to tak. Vyskúšajte na žuvačku aplikovať vaječný bielok a uvidíte, ako to funguje.

Zubná pasta: Rovnako účinná je aj zubná pasta. Postupne ju aplikujte na žuvačku a čoskoro vyriešite problém.

Fén: Pomáha meniť konzistenciu žuvačky, takže ak budete mať k dispozícii napríklad mikroténové vrecúško, podarí sa vám ju nalepiť naň a odstrániť ju z oblečenia.

Čistiace prostriedky: Niektoré čistiace prostriedky, ako je napríklad alkohol, odstraňovač lepidla a pod. môžu byť tiež účinné pri odstraňovaní žuvačky z oblečenia. Pred použitím však vždy skontrolujte návod na použitie a overte si, že nezničíte tkaninu.

Pokiaľ si na to sami netrúfate, alebo na to jednoducho nemáte čas, odporúčame navštíviť najbližšiu čistiareň, kde vám radi pomôžu.

|

Čo určite nerobiť

Existujú isté činnosti, ktoré by ste pri odstraňovaní žuvačky z vlasov či oblečenia určite nemali robiť, inak riskujete poškodenie vlasov alebo tkaniny:

Trhať: Jedným z najhorších spôsobov, ako sa pokúsiť odstrániť žuvačku, je trhať ju nasilu z vlasov alebo oblečenia. To môže spôsobiť väčšie poškodenie vlasov alebo roztrhnutie tkaniny.

Používať ostré predmety: Nepoužívajte ostré predmety, ako sú nožnice či nože na odstraňovanie žuvačky. Tieto predmety môžu poškodiť vlasy alebo tkaninu a spôsobiť väčšie škody.

Používať horúcu vodu: Nedávajte horúcu vodu priamo na žuvačku, pretože to môže spôsobiť, že sa žuvačka roztaví a ešte viac sa prilepí.

Používať chemikálie: Vyhnite sa používaniu chemikálií, ako sú silné rozpúšťadlá alebo chemické čističe, na odstraňovanie žuvačky, pretože to môže poškodiť vlasy alebo tkaninu a spôsobiť vyrážky alebo podráždenie kože.

žuvačka vo vlasoch

Foto: shutterstock.com

Andrea Bercik

Andrea Bercik

redaktor

0907399395

andrea@lemur.sk

Andrea Bercik pôsobila 12 rokov ako redaktorka v regionálnom denníku Korzár, aktuálne pracuje na pozícii Senior Copywriter v komunikačnej a marketingovej agentúre LEMUR, je šéfredaktorkou magazínu East Mag a zároveň CEO vo Vydavateľstve Maxim. Je autorkou troch kníh a zbožňuje prácu s textom v akejkoľvek podobe.